Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување
Член од
3 март 2012
Мислења
63
Поени од реакции
3
Јас не сум имал, ама пред една недела баш шетав наоколу и прашував за папагали. Мислам дека Александарот беше накај 7000 ден. (не дека праша) и стварно убав папагал. Е сега, сопственикот на продавницата ми кажа дека папагалот лесно учел зборови, ако се потрудиш и дека треба до неколку месеца да се припитоми.
a kade vo koja prodavnica prasa? :)
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Имам искуство со папагали шо зборуваат но мал александар не ги знам баш добро би ти кажал општо за папагалите шо зборуваат дека се лесно припитомливи и дека имаат животен век до 100 години и ако зборуваш некој зборови онака без да го учиш тие повеќе ке ги научи отколку да го тераш да изговара зборови..
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
А знаеш дека не е така лесно да чуваш таков папагал?
Не го уништувај само затоа што ти е убав на лик.
Бараат многу нега, внимание, храна, и многу се гласни и досадно, само крекаат и зборат. Не се зима овој папагал да го чуваш неколку месеци па и година-две туку може и тебе да те надживее.

Земи си тигрица и намали со желбите за вакви животни (y)
 
V

Vollstandig

Гостин
А знаеш дека не е така лесно да чуваш таков папагал?
Не го уништувај само затоа што ти е убав на лик.
Бараат многу нега, внимание, храна, и многу се гласни и досадно, само крекаат и зборат. Не се зима овој папагал да го чуваш неколку месеци па и година-две туку може и тебе да те надживее.

Земи си тигрица и намали со желбите за вакви животни (y)
Незнам со кое право успеваш да судиш некому какво животно да чува дома, и што требало да прави.Од каде знаеш дека нему нема да му биди лесно да го чува?Можеби е експерт за папагали?Можеби ги има перфектните услови за папагалот?Можеби ќе посевети повеќе нега и внимание па ќе остани милениче до 5-то колено нанапред? Тигрица чувај си ти, а друг кога прашува,одговори му конкретно на прашањето или воопшто не му одговарај. Што некој ако праша од каде да купи некој фармерки? Ќе му речеш: Сакаат многу перење ќе те стегаат, не е тоа алиште за 2 месеци може и внуци твои да ги носат, земи си тренерки“?
--- надополнето: 15 март 2012 во 22:24 ---
Дали некој чувал папагал од оваа раса? мн сакам да земам мал александар мн се слатки а и доста можат да зборат :) дали некој може да ми каже повеке за овој папагал? особини дали знае да нападне лесно ли се припотомува?
http://www.odgleduvacnicapapagali.mk/kontakt.html

Овие се одгледувачи на папагали, и размножуваат за продажба, најдобро заѕвони на бројот ќе ти објасни се што е потребно, и ќе се пазарите за цена кога ќе има подмладок. Јас прашував за истиот папагал, ми кажа дека рано е уште нема ниту едно младо пиле за продавање. За цена, знам дека не се многу ефтинки ама сигурен сум дека има и квалитет покрај домашно одгледуваните и рачно хранети папагали.
 

hobbes

ಠ_ಠ
Член од
15 март 2012
Мислења
3
Поени од реакции
0
a kade vo koja prodavnica prasa? :)
Во една продавница во близина на Грчка амбасада, ама не Амазон. Кога одиш накај Грчка амбасада/Седмица (од Буњаковец кон Центар) првата продавница е Амазон, во подрум. Втората не знам како се вика, но веднаш после Амазон е, лесно се гледа. Третата е пред Аркадија, или како и да се вика тоа место сеа.

Само во втората го видов Александарот. 6 месеци, многу тивок, зелено/жолт (за разлика од неговите шарени другари/другарки во наредниот кафез).
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
Незнам со кое право успеваш да судиш некому какво животно да чува дома, и што требало да прави.Од каде знаеш дека нему нема да му биди лесно да го чува?Можеби е експерт за папагали?Можеби ги има перфектните услови за папагалот?Можеби ќе посевети повеќе нега и внимание па ќе остани милениче до 5-то колено нанапред? Тигрица чувај си ти, а друг кога прашува,одговори му конкретно на прашањето или воопшто не му одговарај. Што некој ако праша од каде да купи некој фармерки? Ќе му речеш: Сакаат многу перење ќе те стегаат, не е тоа алиште за 2 месеци може и внуци твои да ги носат, земи си тренерки“?
--- надополнето: 15 март 2012 во 22:24 ---


http://www.odgleduvacnicapapagali.mk/kontakt.html

Овие се одгледувачи на папагали, и размножуваат за продажба, најдобро заѕвони на бројот ќе ти објасни се што е потребно, и ќе се пазарите за цена кога ќе има подмладок. Јас прашував за истиот папагал, ми кажа дека рано е уште нема ниту едно младо пиле за продавање. За цена, знам дека не се многу ефтинки ама сигурен сум дека има и квалитет покрај домашно одгледуваните и рачно хранети папагали.
Не може да е експерт за папагали ако не знае ништо за Александар.
Прво сум многу против чување на овие папагали во кафези, а и стварно треба услови да имаш за такво милениче дома да чуваш.
И не ми збори мене за животни и што како да пишувам на форумов зошто и за тоа е наменет. Јас само се грижам за животните а не само купи, зошто се убави и фали се на фб дека го чувашo_O
 
V

Vollstandig

Гостин
Не може да е експерт за папагали ако не знае ништо за Александар.
Прво сум многу против чување на овие папагали во кафези, а и стварно треба услови да имаш за такво милениче дома да чуваш.
И не ми збори мене за животни и што како да пишувам на форумов зошто и за тоа е наменет. Јас само се грижам за животните а не само купи, зошто се убави и фали се на фб дека го чувашo_O
Па ајде тогаш склопи еден пост за овие папагали, во следниот концепт:

-Купување (како да одберете убав папагал)
-Сместување во домот
-Потребни услови - реквизити
-Грижа и навикнување на местото
-Исхрана
-Останати потребни совети
-Размножување
-Дресирање


Ако успееш ова да го направиш во информативен текст за овие папагали, со сигурност јас, и останатите членови би ти биле благодарни.

П.С. Со оглед на тоа што се претстави како познавач на овие птици.
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
Па ајде тогаш склопи еден пост за овие папагали, во следниот концепт:

-Купување (како да одберете убав папагал)
-Сместување во домот
-Потребни услови - реквизити
-Грижа и навикнување на местото
-Исхрана
-Останати потребни совети
-Размножување
-Дресирање


Ако успееш ова да го направиш во информативен текст за овие папагали, со сигурност јас, и останатите членови би ти биле благодарни.

П.С. Со оглед на тоа што се претстави како познавач на овие птици.
Не се претставив како познавач на птици а и во земјава тешко дека има стручњаци за нив. Најубаво отиди во пет шопот на Војо, он барем секогаш е таму и најбрзо ќе го најдеш, најубаво се ќе ти објасни како што е со птициве, може да ти помогне и да се набави.

и пишав се грижам општо за сите животни и учам ветерина па колку толку знам за секое животно и не можам да поднесам луѓе што зимаат да чуваат милениче зошто им е убаво и после некоја година го даваат на други, или го пуштаат. И миленичињата се приврзуваат и страдат со секоја разделба

ако стварно има услови Бојан и ќе го чува тогаш чекам слика од лепотанот од неговата соба:pipi:
 
V

Vollstandig

Гостин
Не се претставив како познавач на птици а и во земјава тешко дека има стручњаци за нив. Најубаво отиди во пет шопот на Војо, он барем секогаш е таму и најбрзо ќе го најдеш, најубаво се ќе ти објасни како што е со птициве, може да ти помогне и да се набави.

и пишав се грижам општо за сите животни и учам ветерина па колку толку знам за секое животно и не можам да поднесам луѓе што зимаат да чуваат милениче зошто им е убаво и после некоја година го даваат на други, или го пуштаат. И миленичињата се приврзуваат и страдат со секоја разделба

ако стварно има услови Бојан и ќе го чува тогаш чекам слика од лепотанот од неговата соба:pipi:
Јас имам завршено за ветеринар, ама дека се стекнуваат познавање за секое животно- се лажеш:)
Али, заврши ќе видиш дека во ум ќе броиш стелни денови, јалови крави...овци...кучиња и мачки..
 
T

Tetro

Гостин
Дали некој чувал папагал од оваа раса? мн сакам да земам мал александар мн се слатки а и доста можат да зборат :) дали некој може да ми каже повеке за овој папагал? особини дали знае да нападне лесно ли се припотомува?
дај слика да видиме колку се слатки?
 
Член од
3 март 2012
Мислења
63
Поени од реакции
3
Не може да е експерт за папагали ако не знае ништо за Александар.
Прво сум многу против чување на овие папагали во кафези, а и стварно треба услови да имаш за такво милениче дома да чуваш.
И не ми збори мене за животни и што како да пишувам на форумов зошто и за тоа е наменет. Јас само се грижам за животните а не само купи, зошто се убави и фали се на фб дека го чувашo_O
кој кажа дека ке се фалам? кој кажа дека имам фб? јас некаде спомнав дека ќе се фалам со папагал? јас некаде спомнав дека ке го дадам после некое време ама извини ти немаш право да ме осудуваш имам чувано секакви папагали само од оваа раса немам те молам мисли прво што ќе искоментираш
--- надополнето: 16 март 2012 во 14:14 ---
http://www.sunnybankaviaries.com/uploads/images/Picture 1855.jpg eve slika od ovaa rasa na papagali :)
 
Член од
4 декември 2011
Мислења
44
Поени од реакции
19
Каде да купам млада нумфа,стара до 2 месеца. Многу путама? Каде продаваат + до колку пару?
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Каде да купам млада нумфа,стара до 2 месеца. Многу путама? Каде продаваат + до колку пару?
Скоро во сите пет шопови! сега судејќи по акцентот сигурно си од куманово или така по настрана па сигурно имате таму пет шопови.За во Скопје,појди во центар 1 кат(значи не приземје) горе во Јасмин пет шоп имаш млади нимфи пошто пет шопот беше неодамна отворен.Инаку цените се од 1000-1500 денари!
--- надополнето: 19 март 2012 во 19:01 ---
кој кажа дека ке се фалам? кој кажа дека имам фб? јас некаде спомнав дека ќе се фалам со папагал? јас некаде спомнав дека ке го дадам после некое време ама извини ти немаш право да ме осудуваш имам чувано секакви папагали само од оваа раса немам те молам мисли прво што ќе искоментираш
--- надополнето: 16 март 2012 во 14:14 ---
http://www.sunnybankaviaries.com/uploads/images/Picture 1855.jpg eve slika od ovaa rasa na papagali :)
Добри се тие папагали а полошо од ара папагал мислам дека нема.Исто ко кокошка да чуваш дома.Инаку,ваков александар видов во тој во гтц пет шоп мал беше значи многу млад незнам колку беше возрасен можда половина од тие на сликите и беше сив со црн клун и бел прстен околу вратот и многу беше убав.Цена 8000 денари фаќај се за глава и излегувај.Поздрав :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom