Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување
Член од
28 јуни 2018
Мислења
69
Поени од реакции
24
Еве помина 1 недела во привикнување , му ја оставив вчера вратичката отворена ама нема желба да излегува надвор , еве веќе еден ден стои отворена. Да го извадам ли јас или да го чекам сам да излези?
 
Член од
24 септември 2014
Мислења
280
Поени од реакции
288
Еве помина 1 недела во привикнување , му ја оставив вчера вратичката отворена ама нема желба да излегува надвор , еве веќе еден ден стои отворена. Да го извадам ли јас или да го чекам сам да излези?
Дај му време да се адаптира на новата средина. Нема памет на човек.
 
Член од
17 септември 2019
Мислења
2
Поени од реакции
3
Здраво, сакам да земам Брауноухи папагал, ќе може ли некој да ми каже нешто за нив и начин на одглеување и карактеристики? Некој искуство со овие папагали дали имал?
Фала однапред
 

S.L

...
Член од
1 јули 2013
Мислења
1.053
Поени од реакции
497
Купи си Нинфа. Машина папагал.
За овие шо се интересираш знам дека се средна големина. Исто ко моево папагалче, радознало, ако те лоцира од прв ден како најдобар пријател не те попушта, сака да седи на глава, рамо или сл. Кој ќе го пуштиш од кафез од прва ќе застане на тој шо ќе му биде цело време верен. Мојот е нинфа цел ден е пуштен од 6 сабајле до 11 навечер. Сам си влага во кафез кога му е време за спиење. За хранење имаш одредена храна за тој вид на папагали лесно се наоѓа- со секакви витамини и сл работи во неа. Плус можеш да му земеш за оштрење на клунот. Од мое искуство со моето папагалче си гризе хартија, книга ако намириса маф и е работа, дрво обожава да грицка и сл работи. Може некогаш да те ваѓа од памет и да те нервира... има нкеоаш будалите ќе го фатат па иди разберисе шо му е. Ама сега тоа е, ако имаш живци вистински да го чуваш да му посветуваш внимание, да не го запоставуваш, земи си. Мојот го имам 13 години.
 
Последно уредено:
Член од
4 август 2012
Мислења
5
Поени од реакции
2
Купи си Нинфа. Машина папагал.
За овие шо се интересираш знам дека се средна големина. Исто ко моево папагалче, радознало, ако те лоцира од прв ден како најдобар пријател не те попушта, сака да седи на глава, рамо или сл. Кој ќе го пуштиш од кафез од прва ќе застане на тој шо ќе му биде цело време верен. Мојот е нинфа цел ден е пуштен од 6 сабајле до 11 навечер. Сам си влага во кафез кога му е време за спиење. За хранење имаш одредена храна за тој вид на папагали лесно се наоѓа- со секакви витамини и сл работи во неа. Плус можеш да му земеш за оштрење на клунот. Од мое искуство со моето папагалче си гризе хартија, книга ако намириса маф и е работа, дрво обожава да грицка и сл работи. Може некогаш да те ваѓа од памет и да те нервира... има нкеоаш будалите ќе го фатат па иди разберисе шо му е. Ама сега тоа е, ако имаш живци вистински да го чуваш да му посветуваш внимание, да не го запоставуваш, земи си. Мојот го имам 13 години.
бот, прашува за Брауноухи а не за твојата нимфа. :facepalm:
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
8.657
Поени од реакции
2.598
Љубовните папагали се тие Брауноухи?
Бидејќи многу слични ми се со нив.
 
Член од
22 септември 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Имам папагал тигрица веќе неколку месеци..сакам да прашам дали е нормално кога стои на рамо да ја гризе облеката?
 

Vandal

CURVA NORD
Член од
12 август 2012
Мислења
993
Поени од реакции
1.054
MI izbega zolt papagal nimfa vo reon madzari ako nekoj go najde sleduva paricna nagrada
Premnogu vika taka da moze da se zabelezi po toa

Go cuvav 10 godini :(

kec15.jpg
 
Член од
23 март 2009
Мислења
6.298
Поени од реакции
4.519
MI izbega zolt papagal nimfa vo reon madzari ako nekoj go najde sleduva paricna nagrada
Premnogu vika taka da moze da se zabelezi po toa

Go cuvav 10 godini :(

Прегледај го приврзокот 220706
Жал ми е за папагалот.Јас изгубив исто така,барај сведоци во околината,ако не го најдеш во рок од два дена,веќе 80 посто е оддалечен повеќе од десетици километри од твојот дом.Дезиорентиран е и лета без правец од страв .... Речиси сигурно изгубен ти е .... Затоа обавезно крати криља на 4 месеци,безболно е и ефективно и му растат пак ... Сеа имам индиски прстенест ....
 
Член од
12 јуни 2013
Мислења
15
Поени од реакции
3
Дали е нормално за Розенколис папагал толку да уринира во кафезот? Мислиш поплава имало? А јаде и пие вода ? Го земав пред 1 месец...
 
На врв Bottom