Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување
Член од
23 јуни 2011
Мислења
8.750
Поени од реакции
2.631
Отец Доситеј!!!!! од манастирот Јован Бигорски ми кажа дека папагалите кои ги има таму ги купил по некоја врска од Војводина. Имало голем избор на секакви папагали по доста пристапни цени

Првиот е жолт Ара и доста е подвижен...малку нервозен но не каса со клунот. Кој знае како можи и да го погалиа вториот е сив африкански папагал-Жаку и доста е кроток

Да, првиот Ара папагал сум го видел таму, дури и збори неколку зборчиња. А како можам да стапам во контакт со човекот од Србија?
Треба преку отецот или знае некој од тука?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
5.967
Поени од реакции
4.981
Да, првиот Ара папагал сум го видел таму, дури и збори неколку зборчиња. А како можам да стапам во контакт со човекот од Србија?
Треба преку отецот или знае некој од тука?
Имаш телефон на ПП. Поздрави го од Ѓоко од Кичево

ПС.чудно...но и тој е дипл.ел.инж:popce:
 
Член од
16 јуни 2019
Мислења
2
Поени од реакции
0
И уште едно прашање дали смее нимфата или тигрица да се пренеси преку граница или треба посебни документи да имаш за неа бидејќи планирам да одам на одмор па да не биде осамена птицата
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
8.750
Поени од реакции
2.631
И уште едно прашање дали смее нимфата или тигрица да се пренеси преку граница или треба посебни документи да имаш за неа бидејќи планирам да одам на одмор па да не биде осамена птицата
Ова беше јако. :pos::pos::pos:
 
Член од
14 февруари 2018
Мислења
6
Поени од реакции
8
Здраво на сите, имам плава тигрица, ја чувам веќе 7 години. Последново митарење некако многу лошо го поминува, имено, се митари веќе 3 месеци, што досега не се случило. Му дававме витамини и антибиотици, ама уште е исто. Знаете ли да ми препорачате некој што навистина се разбира од папагали?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
5.967
Поени од реакции
4.981
Еве и мојата козица се митари веќе неколку месеци....денес му го чистев кафезот....полн беше со пердуви
се додека паѓањето на пердувите е од сите места на телеото...и излегуваат нови пердуви...во ред е
Ако му фали нешто на папагалот....одма прво станува депресивен
 
Член од
23 март 2009
Мислења
6.353
Поени од реакции
4.588
Со мојот Александар кој напуни една година почнав проблеми да иам ....Почна да паничи од се,дури и од стапчето за качување.Сега полош степен и од рацете мои ....Пред ова,имаше агресивна хормонална фаза на пубертет.Буквално сега уплашен е буквално од се.Бега одма и се крие под,столица,маса итн ...Не реагира на повик ....Но чудно иначе,тргни се од просторијата со кафез,малку е послушен на наредба и гравитира околу мене ....Дали е уште у фаза на хормони ?!
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
5.967
Поени од реакции
4.981
Со мојот Александар кој напуни една година почнав проблеми да иам ....Почна да паничи од се,дури и од стапчето за качување.Сега полош степен и од рацете мои ....Пред ова,имаше агресивна хормонална фаза на пубертет.Буквално сега уплашен е буквално од се.Бега одма и се крие под,столица,маса итн ...Не реагира на повик ....Но чудно иначе,тргни се од просторијата со кафез,малку е послушен на наредба и гравитира околу мене ....Дали е уште у фаза на хормони ?!
Пошто е поголем папагал...види слушајно да не има фобија од кафезот. Пробај не го чувај во кафез....како би реагирал
 
Член од
23 март 2009
Мислења
6.353
Поени од реакции
4.588
Пошто е поголем папагал...види слушајно да не има фобија од кафезот. Пробај не го чувај во кафез....како би реагирал
Е баш кафезот му е отворен,преку цел ден е слободен што сака да прави.Главен проблем е што му пуштам рака,тој бега зад кафез или рипа како камиказа на под.Толку паничи,што немам видено кај папагал.Иам теорија дека можеби е до рака плашење.Искрено оставан е сам по 4/5 саата додека сме на работа.Проблем ми е да сфатам дека е рачно хранет,беше чоек на почеток да го фаќаш,вртиш,обожаваше ....После територијален стана,кажано агресивен, пуздер ми беше раката од лоши касања.Сеа се смири и буквално е исплашена птица.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
5.967
Поени од реакции
4.981
vo princip papagalite ne sakaat cepkanje so raka....premini preku toa i najdi drugi nacini na zblizuvanje
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
69
Поени од реакции
24
Во план сум да купам тигрица и би ве замолил за помош , да ми кажете што се е потребно и колку пари би било?
 
Член од
14 февруари 2018
Мислења
6
Поени од реакции
8
Во план сум да купам тигрица и би ве замолил за помош , да ми кажете што се е потребно и колку пари би било?
Јас одамна немам купено, ама мислам дека папагалите се по 300-400 мкд. Кафез можеш да најдеш за 400-600 мкд (во Електрометал имаат уба избор на кафези за папагали). Храна е 60 мкд и трае месец-два, зависи. Ова е основното. Друго ако сакаш можеш да му купиш сипина коска 100 мкд, други тропалки или играчки. Најважно е кога купуваш папагал да е млад, за да можеш брзо да го спитомиш. И ако планираш да го спитомуваш, тоа си бара посветување, а за зборење, треба едно исто да му повраташ, како папагал :D
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
69
Поени од реакции
24
Јас одамна немам купено, ама мислам дека папагалите се по 300-400 мкд. Кафез можеш да најдеш за 400-600 мкд (во Електрометал имаат уба избор на кафези за папагали). Храна е 60 мкд и трае месец-два, зависи. Ова е основното. Друго ако сакаш можеш да му купиш сипина коска 100 мкд, други тропалки или играчки. Најважно е кога купуваш папагал да е млад, за да можеш брзо да го спитомиш. И ако планираш да го спитомуваш, тоа си бара посветување, а за зборење, треба едно исто да му повраташ, како папагал :D
Поскапени се тигриците сега , јас земав од петшоп за 500 денари. И да обрнав внимание на тоа млад папагал земав 2 месеци има , сега сме во фаза на привикнување, па ќе летаме низ соба за неколку дена :)
 
Член од
23 март 2009
Мислења
6.353
Поени од реакции
4.588
Не земајте папагал ....Тоа е проклета работа ..... Ќе ти се посери ...Секаде
 
На врв Bottom