Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување
Член од
8 јануари 2012
Мислења
110
Поени од реакции
171
Моментално не но ќе го имам на ум кога ќе одам. Фала ти што не пробав и еве нема ден да не кива.
Најде живамицин? Јас живамицинот го купив од ветеринар др Верче позади три бисери
.
 
Член од
28 септември 2019
Мислења
37
Поени од реакции
16
Прв пат после толку месеци и се што ми се кажаа му давав плус витамини, инекции, прашоци од ветеринар и многу овошје и зеленчук и топлења (бања беше у собата кај што е он) неуспешно денес не кива и не му тече носот. Вчера му ставив по препорака од форумов малку, мн малку фервекс. Ќе видам утре како ќе е. Дури не ми се верува дека скоро ден помина, а тој да не кива едно по друго.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Прв пат после толку месеци и се што ми се кажаа му давав плус витамини, инекции, прашоци од ветеринар и многу овошје и зеленчук и топлења (бања беше у собата кај што е он) неуспешно денес не кива и не му тече носот. Вчера му ставив по препорака од форумов малку, мн малку фервекс. Ќе видам утре како ќе е. Дури не ми се верува дека скоро ден помина, а тој да не кива едно по друго.
Јас кога чував тиргици во 80-тите и 90-тите, на вакви состојби им давав ,,Ацетисал,, во клунот по неколку зрна . Го земав сосила во рака, отворам клунот со прсти и му ставав од зрнцињата. после тоа неколку капки вода и го пушам папагалот. Нормално тој ќе го проголта тоа, бидејќи му е во грлото.

Ацетисалот секогаш имаше ефект....одма оздравуваше папагалот

Е сега има помодерни лекови,......но кој знае дали се ефикасни
 
Член од
28 септември 2019
Мислења
37
Поени од реакции
16
Јас кога чував тиргици во 80-тите и 90-тите, на вакви состојби им давав ,,Ацетисал,, во клунот по неколку зрна . Го земав сосила во рака, отворам клунот со прсти и му ставав од зрнцињата. после тоа неколку капки вода и го пушам папагалот. Нормално тој ќе го проголта тоа, бидејќи му е во грлото.

Ацетисалот секогаш имаше ефект....одма оздравуваше папагалот

Е сега има помодерни лекови,......но кој знае дали се ефикасни
Аспирин?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Pa....ne e baš istiot lek. Porano gi nemaše ovie lekovi, i za grip prelada se koristeše Acetisal. Sega mislam go nema..odamna..
 
Член од
2 април 2020
Мислења
18
Поени од реакции
24
Ај некој искусен итрец нека дава идеи :) Земавме Fischer's Lovebird пред еден месец, ни кажаа дека е машко, 4 месеци старо. Не е припитомено, не стои на рака, застанува само на стапче, јаде од рака од тоа гранчето што го даваат како храна, ама да застане на прст нејќе да чуе. Пуштено е од кафез скоро секој ден, само си влага да јаде и пие и пред една недела немавме проблем да го затвориме. Ама неделава почна да влага само набрзина, брзо зема храна во клун и бега штом види дека ќе мрдне некој. Два-три пати моравме да чекаме да заспие за да го фатиме во рака и така да го пикнеме во кафез (лошо е тоа знам, не не линчувајте). Нејќам веќе да го бутаме насилно во кафез, па ако знае некој испробан трик како (не од гугл, пошо се е прочитано), нека сподели. Пробавме со стапче, се закачува на вратата и не влага, пробавме со омилена храна, не е заинтересиран. Да го оставаме ли надвор од кафез да спие и никогаш да не отвориме тераса? Хелп!
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.654
Поени од реакции
4.142
Ај некој искусен итрец нека дава идеи :) Земавме Fischer's Lovebird пред еден месец, ни кажаа дека е машко, 4 месеци старо. Не е припитомено, не стои на рака, застанува само на стапче, јаде од рака од тоа гранчето што го даваат како храна, ама да застане на прст нејќе да чуе. Пуштено е од кафез скоро секој ден, само си влага да јаде и пие и пред една недела немавме проблем да го затвориме. Ама неделава почна да влага само набрзина, брзо зема храна во клун и бега штом види дека ќе мрдне некој. Два-три пати моравме да чекаме да заспие за да го фатиме во рака и така да го пикнеме во кафез (лошо е тоа знам, не не линчувајте). Нејќам веќе да го бутаме насилно во кафез, па ако знае некој испробан трик како (не од гугл, пошо се е прочитано), нека сподели. Пробавме со стапче, се закачува на вратата и не влага, пробавме со омилена храна, не е заинтересиран. Да го оставаме ли надвор од кафез да спие и никогаш да не отвориме тераса? Хелп!
Мислам дека кога ќе донесеш папагл дома во нова средина треба 3-4недели да се навикне. Од страна да му зборите и да ве гледа за да ве запознае. После неколку недели ќе го извадиш и ќе му даваш да јаде од твоја рака. Aко нејќе да јаде од твоја рака, остај го малце без храна и пак пробај.
 
Член од
2 април 2020
Мислења
18
Поени од реакции
24
Мислам дека кога ќе донесеш папагл дома во нова средина треба 3-4недели да се навикне. Од страна да му зборите и да ве гледа за да ве запознае. После неколку недели ќе го извадиш и ќе му даваш да јаде од твоја рака. Aко нејќе да јаде од твоја рака, остај го малце без храна и пак пробај.
Јаде од рака, ама нејќе да застане на рака :) И нејќе да влезе во кафез, односно влага колку да касне набрзина или да пивне вода и одма искача ако ме види дека се доближувам. Еднаш лазев по земја за да не ме види и го затворив, ама не може така засекогаш хахаха :)
 
Член од
28 септември 2019
Мислења
37
Поени од реакции
16
Ај некој искусен итрец нека дава идеи :) Земавме Fischer's Lovebird пред еден месец, ни кажаа дека е машко, 4 месеци старо. Не е припитомено, не стои на рака, застанува само на стапче, јаде од рака од тоа гранчето што го даваат како храна, ама да застане на прст нејќе да чуе. Пуштено е од кафез скоро секој ден, само си влага да јаде и пие и пред една недела немавме проблем да го затвориме. Ама неделава почна да влага само набрзина, брзо зема храна во клун и бега штом види дека ќе мрдне некој. Два-три пати моравме да чекаме да заспие за да го фатиме во рака и така да го пикнеме во кафез (лошо е тоа знам, не не линчувајте). Нејќам веќе да го бутаме насилно во кафез, па ако знае некој испробан трик како (не од гугл, пошо се е прочитано), нека сподели. Пробавме со стапче, се закачува на вратата и не влага, пробавме со омилена храна, не е заинтересиран. Да го оставаме ли надвор од кафез да спие и никогаш да не отвориме тераса? Хелп!
На мојот му требаше скоро година да се отпушти скроз со сите членови на семејството. Треба време. Ќе изненадува од ден на ден. Нешто што успеав да научам од него е дека не сака форсирање, кога е спремен сам ќе почне.
 
Член од
2 април 2020
Мислења
18
Поени од реакции
24
На мојот му требаше скоро година да се отпушти скроз со сите членови на семејството. Треба време. Ќе изненадува од ден на ден. Нешто што успеав да научам од него е дека не сака форсирање, кога е спремен сам ќе почне.
Јасно ми е, сум чувала многу папагали (иако никогаш ваков), ама досега не сум имала проблем со влегување во кафез. Чаре што не ни дава да го затвориме во кафез? Да го оставаме надвор да спие? Нејќам да го форсираме како што викаш, бидејќи гледам дека стекнува доверба и не би сакала да ја нарушам, ама не знам дали е безбедно за него да спие надвор од кафез, особено зашто не е припитомен. Имате такво искуство?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Ај некој искусен итрец нека дава идеи :) Земавме Fischer's Lovebird пред еден месец, ни кажаа дека е машко, 4 месеци старо. Не е припитомено, не стои на рака, застанува само на стапче, јаде од рака од тоа гранчето што го даваат како храна, ама да застане на прст нејќе да чуе. Пуштено е од кафез скоро секој ден, само си влага да јаде и пие и пред една недела немавме проблем да го затвориме. Ама неделава почна да влага само набрзина, брзо зема храна во клун и бега штом види дека ќе мрдне некој. Два-три пати моравме да чекаме да заспие за да го фатиме во рака и така да го пикнеме во кафез (лошо е тоа знам, не не линчувајте). Нејќам веќе да го бутаме насилно во кафез, па ако знае некој испробан трик како (не од гугл, пошо се е прочитано), нека сподели. Пробавме со стапче, се закачува на вратата и не влага, пробавме со омилена храна, не е заинтересиран. Да го оставаме ли надвор од кафез да спие и никогаш да не отвориме тераса? Хелп!.
Ќе морам да те разочарам....оваа состојба само ќе се влошува :vozbud:

Си купила права катастрофа од папагал....а најлошото ќе биди кога ќе се приврзи со еден од фамилијата. Еее тогаш тоа ќе биди ноќна мора за него. овие папагали се многу темпераментни, прават враголомии, во кафез не сакаат ни по точка разно.Моето розе колинс што го имав во кафез ја вртеше главата во круг како во транс-по неколку саати ако треба додека не го пуштев. за дремка преку ден кога ќе му се приспиеше, ќе дојдеше до мене...со главата ќе ми ја турнеше брадата да се тргнам и си влегуваше под џемперот и заспиваше закачен за прерамката од маицата:mad:

Нормално....кога ќе се разбудеше, излегуваше надвор да си прави што сака и умее. Многу често прво излегуваше од ракавот на едната рака и сакаше да си седи на крајот да посматра...а јас како будала да стојам како сообраќаец на арскрсница со раката право:eek:

пази...имаат многу јак клун, можат да скинат и потврди нешта од прст....

Полот ќе му го распознаеш по тоа што се приврзува на луѓе од спротивен пол, а ги гризи и каса тие од својот пол

бонус една враголија од интернет...сортата е иста, твоето е некоја подврста на овој

 
Член од
2 април 2020
Мислења
18
Поени од реакции
24
Ќе морам да те разочарам....оваа состојба само ќе се влошува :vozbud:

Си купила права катастрофа од папагал....а најлошото ќе биди кога ќе се приврзи со еден од фамилијата. Еее тогаш тоа ќе биди ноќна мора за него. овие папагали се многу темпераментни, прават враголомии, во кафез не сакаат ни по точка разно.Моето розе колинс што го имав во кафез ја вртеше главата во круг како во транс-по неколку саати ако треба додека не го пуштев. за дремка преку ден кога ќе му се приспиеше, ќе дојдеше до мене...со главата ќе ми ја турнеше брадата да се тргнам и си влегуваше под џемперот и заспиваше закачен за прерамката од маицата:mad:

Нормално....кога ќе се разбудеше, излегуваше надвор да си прави што сака и умее. Многу често прво излегуваше од ракавот на едната рака и сакаше да си седи на крајот да посматра...а јас како будала да стојам како сообраќаец на арскрсница со раката право:eek:

пази...имаат многу јак клун, можат да скинат и потврди нешта од прст....

Полот ќе му го распознаеш по тоа што се приврзува на луѓе од спротивен пол, а ги гризи и каса тие од својот пол

бонус една враголија од интернет...сортата е иста, твоето е некоја подврста на овој

Звучи забавно хахаха Нека е живо и здраво само :D Ова нема каснато досега, само кога ќе го фатиме насилно во рака за да го ставиме во кафез, ама тоа е разбирливо. Не е агресивно, дава да го галиме кога е во кафез и кога нема кај да бега хаха Еве нешто пројавува знаци дека ќе влезе во кафез, уште да успееме да го затвориме :)
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.654
Поени од реакции
4.142
Звучи забавно хахаха Нека е живо и здраво само :D Ова нема каснато досега, само кога ќе го фатиме насилно во рака за да го ставиме во кафез, ама тоа е разбирливо. Не е агресивно, дава да го галиме кога е во кафез и кога нема кај да бега хаха Еве нешто пројавува знаци дека ќе влезе во кафез, уште да успееме да го затвориме :)
Јас чувам Cockatiel и се уште сам не знае/не сака да влезе во кафез. Онака да го пуштиш да лета и сам да си се врати нема шанси. Најчесто ми стои на прст го носам пред кафез и сам рипа внатре. Втора опција ми е кога кафезот е на земја со рацете му праам патека и он оди контра од рацете и коа ќе нема кај му текнува да влезе во кафез.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Sega imam Kozica, i isto ne saka da vleguva vo kafez osven za jadenje. I toj isto taka pravi....vleguva vo kafez, zema jadenje i bega dodeka stignam do kafezot

Jas mu najdov taktika- mu pokažuvam pred klunot jadenje nekoe što mnogu go saka( sušena smokva, semki od jabolko, banana, morkov...) i od pred klun mu go trgam jadenjeto i mu go stavam vo kafez
Posle toa samiot vleguva....i toa koo drogiran
 

Kajgana Shop

На врв Bottom