Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Љубовните папагали се тие Брауноухи?
Бидејќи многу слични ми се со нив.
 
Член од
22 септември 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Имам папагал тигрица веќе неколку месеци..сакам да прашам дали е нормално кога стои на рамо да ја гризе облеката?
 

Vandal

CURVA NORD
Член од
12 август 2012
Мислења
1.046
Поени од реакции
1.095
MI izbega zolt papagal nimfa vo reon madzari ako nekoj go najde sleduva paricna nagrada
Premnogu vika taka da moze da se zabelezi po toa

Go cuvav 10 godini :(

kec15.jpg
 
Ф

Флеш

Гостин
MI izbega zolt papagal nimfa vo reon madzari ako nekoj go najde sleduva paricna nagrada
Premnogu vika taka da moze da se zabelezi po toa

Go cuvav 10 godini :(

Прегледај го приврзокот 220706
Жал ми е за папагалот.Јас изгубив исто така,барај сведоци во околината,ако не го најдеш во рок од два дена,веќе 80 посто е оддалечен повеќе од десетици километри од твојот дом.Дезиорентиран е и лета без правец од страв .... Речиси сигурно изгубен ти е .... Затоа обавезно крати криља на 4 месеци,безболно е и ефективно и му растат пак ... Сеа имам индиски прстенест ....
 
Член од
12 јуни 2013
Мислења
93
Поени од реакции
47
Дали е нормално за Розенколис папагал толку да уринира во кафезот? Мислиш поплава имало? А јаде и пие вода ? Го земав пред 1 месец...
 
Член од
11 септември 2018
Мислења
8
Поени од реакции
5
Здраво дечки, ме интересира дали некаде во Скопје може да се најде PIONUS папагал, поточно барам white capped pionus parrot?
 
Член од
22 август 2018
Мислења
3
Поени од реакции
0
Чувам нимфа веќе 5 години и пред некој ден забележав дека има како одрано на нозите.Дали некој знае дали можам да го намачкам со Кантерион или хлорамфеникол маст?
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.494
Поени од реакции
80.557
Чувам нимфа веќе 5 години и пред некој ден забележав дека има како одрано на нозите.Дали некој знае дали можам да го намачкам со Кантерион или хлорамфеникол маст?
Мачкај ја со кантарионово масло, многу поприроден е лекот кој и да го лижи папагалот не верувам дека ќе му биде нешто :)
 

Vandal

CURVA NORD
Член од
12 август 2012
Мислења
1.046
Поени од реакции
1.095
Дечки некоја одгледувачница што продава мал александар моментално?

Да не е од пет шоп само
 
Член од
28 септември 2019
Мислења
37
Поени од реакции
16
Здраво ме интересира каде да се обратам, папагалот (александар) лета 3 мали круга и почнува да диши многу гласно и тешко дури и како да му свири дишењето. На вет бевме пред две недели зошто му течеше носот и класика 2те инекции едната витамини другата лекот. И по примената терапија уште кива. Уште го чепка носот, вика и цивка тажно, не сака да го да го земе никој ( а обично од 9 до 21-22 е надвор не сака да седи во кафез), а активен е горе - доле цел ден си игра со и со игралките, но кафезот е со пердуви (го имаме 10 месеци и не сум мн запознаема со тоа дали е нормално повторно да ги менува пердувите). Див беше кога го земавме сега е питом само со нас домашните. Помош не знам каде да го носам каде што се разбираат од папагали и ми е страв да го вадам од дома зошто е ладно, плашлив е и премногу размазен. Фала ви. Среќна Нова Година.
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
носи го на ветеринар....а јас кога не би има што да правам, во краен случај би му дал соосдветен износ за неговата тежина-фервекс растворен во вода

на времето..многу одамна(пред повеќе од 30 години) на една тигрица со сила му турав зрнциња на Ацетисал во клунот. и секогаш имаше ефект
 

Kajgana Shop

На врв Bottom