Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување
Член од
10 јануари 2020
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво, дали е нормално за папагал (нимфа) го имам 3 недели до сега има само 5 пати запеано и постојано си ги чисти пердувите со клунот? Постојано јаде и друго се е во ред освен горенаведеното.
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.893
Здраво, дали е нормално за папагал (нимфа) го имам 3 недели до сега има само 5 пати запеано и постојано си ги чисти пердувите со клунот? Постојано јаде и друго се е во ред освен горенаведеното.
Пушти му вакви видеа, би требало да почне да испушта звуци.
Инаку колку е стар? Му треба околу 1 месец за да се прилагоди на средината. Пробај да го истренираш да ти јаде од рака, да застанува на прст, да излегува од кафез па мислам тогаш ќе почне да испушта звуци. Добро е и ти да му сврикаш.
Не знам за тебе што подразбираш по "пеење", ама за да научи некоја мелодиј (како првото видео) треба долго време да ја слуша истата.
Ни мојот не знае да пее некоја мелодија. Ама си цврцори редовно, понекогаш станува и досаден.
 

S.L

Желба по титула :D
Член од
1 јули 2013
Мислења
1.546
Поени од реакции
1.029
Jas imam ninfa 16ta godina vekje kako e kj mene. Do sea ima preziveano 3 golemi nezgodi... skrsi prst na nogiceto i mu e krivo zarasnat eve vise dobri 13 godini od taa slucka. Ednas bese smrtno bolen, povrakjase i niso ne jadese 5 dena, samo sakase so mene da sedi. Tretiot pat bese lani pred nova... ne znam iskreno so mu bese nedela dena pred nova god nacisto prestana da jade i po celi denovi samo spiese, ama bukvalno... izlea nastinat bese.vo trite slucaevi mi pomogna zivimicin prasok mu go stavav vo vodata za pienje i neverojatno brzo se vrakjase u zivot i ozdravuvase.


Sent from my SM-A530F using Tapatalk
 

S.L

Желба по титула :D
Член од
1 јули 2013
Мислења
1.546
Поени од реакции
1.029
Здраво ме интересира каде да се обратам, папагалот (александар) лета 3 мали круга и почнува да диши многу гласно и тешко дури и како да му свири дишењето. На вет бевме пред две недели зошто му течеше носот и класика 2те инекции едната витамини другата лекот. И по примената терапија уште кива. Уште го чепка носот, вика и цивка тажно, не сака да го да го земе никој ( а обично од 9 до 21-22 е надвор не сака да седи во кафез), а активен е горе - доле цел ден си игра со и со игралките, но кафезот е со пердуви (го имаме 10 месеци и не сум мн запознаема со тоа дали е нормално повторно да ги менува пердувите). Див беше кога го земавме сега е питом само со нас домашните. Помош не знам каде да го носам каде што се разбираат од папагали и ми е страв да го вадам од дома зошто е ладно, плашлив е и премногу размазен. Фала ви. Среќна Нова Година.
Probaj so zivimicin ako e nastinka ke mu pomogne odma dodusa i ke go digne mn brzo ke mu dade sila i energija.

Jas imam ninfa 14ta godina vekje kako e kj mene. Do sea ima preziveano 3 golemi nezgodi... skrsi prst na nogiceto i mu e krivo zarasnat eve vise dobri 11 godini od taa slucka. Ednas bese smrtno bolen, povrakjase i niso ne jadese 5 dena, samo sakase so mene da sedi. Tretiot pat bese lani pred nova... ne znam iskreno so mu bese nedela dena pred nova god nacisto prestana da jade i po celi denovi samo spiese, ama bukvalno... izlea nastinat bese.vo trite slucaevi mi pomogna zivimicin prasok mu go stavav vo vodata za pienje i neverojatno brzo se vrakjase u zivot i ozdravuvase.
Sent from my SM-A530F using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
10 јануари 2020
Мислења
2
Поени од реакции
0
Пушти му вакви видеа, би требало да почне да испушта звуци.
Инаку колку е стар? Му треба околу 1 месец за да се прилагоди на средината. Пробај да го истренираш да ти јаде од рака, да застанува на прст, да излегува од кафез па мислам тогаш ќе почне да испушта звуци. Добро е и ти да му сврикаш.
Не знам за тебе што подразбираш по "пеење", ама за да научи некоја мелодиј (како првото видео) треба долго време да ја слуша истата.
Ни мојот не знае да пее некоја мелодија. Ама си цврцори редовно, понекогаш станува и досаден.
Ти благодарам на одговорот, стар е 5 месеци, на почетокот цврвореше, а сега веќе цела недела ништо и затоа чудно ми беше.
 
Член од
28 септември 2019
Мислења
27
Поени од реакции
3
Probaj so zivimicin ako e nastinka ke mu pomogne odma dodusa i ke go digne mn brzo ke mu dade sila i energija.

Jas imam ninfa 14ta godina vekje kako e kj mene. Do sea ima preziveano 3 golemi nezgodi... skrsi prst na nogiceto i mu e krivo zarasnat eve vise dobri 11 godini od taa slucka. Ednas bese smrtno bolen, povrakjase i niso ne jadese 5 dena, samo sakase so mene da sedi. Tretiot pat bese lani pred nova... ne znam iskreno so mu bese nedela dena pred nova god nacisto prestana da jade i po celi denovi samo spiese, ama bukvalno... izlea nastinat bese.vo trite slucaevi mi pomogna zivimicin prasok mu go stavav vo vodata za pienje i neverojatno brzo se vrakjase u zivot i ozdravuvase.
Sent from my SM-A530F using Tapatalk
Каде можам да набавам живимицин?
 

S.L

Желба по титула :D
Член од
1 јули 2013
Мислења
1.546
Поени од реакции
1.029
Каде можам да набавам живимицин?
Imas kaj so prodavaat hrana vitamini itd stvari za papagali... odi prasaj sigurno imaat i prasaj dali e za site vrsti na papagali da ne slucajno ti zaebam rabota. Mislam deka e za site, ama prasaj si za sekoj slucaj.

Sent from my SM-A530F using Tapatalk
 
Член од
9 февруари 2020
Мислења
2
Поени од реакции
0
Се работи за нимфа, стар 10 месеци го земав пред скоро 2 недели сега дури пред 3/4 почна да испушта звуци и почна да се ослободува ама кога и да ја ставам раката внатре во кафезот бега по решетките, не лудува така со крилјата, се плаши и не ми дава ни да го допрам почнува да лудува дури тогаш. Чат пат ја оставам раката у кафезот на 10/15минути да се ослободе при мое присуство ама некако не помага, он се ослободе после 1 минута ама малце мрдам со раката да се поднаместам почнува да бега и да се плаши. Пробав трикот со храната, ја извадив на скоро 9 саати од кафезот ич не јадеше и после ставив на раката и стоеше едно 10минути и неќеше дури ни да ја погледне, и пак ја врнав у тоа пластичното и гледам после тоа јадеше без проблем. Помош малце околу припотомувањето ?
 

S.L

Желба по титула :D
Член од
1 јули 2013
Мислења
1.546
Поени од реакции
1.029
Се работи за нимфа, стар 10 месеци го земав пред скоро 2 недели сега дури пред 3/4 почна да испушта звуци и почна да се ослободува ама кога и да ја ставам раката внатре во кафезот бега по решетките, не лудува така со крилјата, се плаши и не ми дава ни да го допрам почнува да лудува дури тогаш. Чат пат ја оставам раката у кафезот на 10/15минути да се ослободе при мое присуство ама некако не помага, он се ослободе после 1 минута ама малце мрдам со раката да се поднаместам почнува да бега и да се плаши. Пробав трикот со храната, ја извадив на скоро 9 саати од кафезот ич не јадеше и после ставив на раката и стоеше едно 10минути и неќеше дури ни да ја погледне, и пак ја врнав у тоа пластичното и гледам после тоа јадеше без проблем. Помош малце околу припотомувањето ?
Му треба време дур се навикне. Обично мојот ако му ставам рака во кафез исто се понаша како шо опиша ти... тешко дека некогаш ке те пушти така да му ставиш рака во кафез без да побегне или те касне. За надвор е друга приказна ке му пружам прст се качува без проблем. Од рака ми јаде зеленчук, овошје, грицки итд... некогаш и од уста сака да му давам, ама не го размазувај до толку ќе си имаш проблем. Мојов е епте размазен се што сака се има и веќе е касно да го превоспитувам...
Кај мене си има храна во секоја соба на по некое место оставено(во тацна) и кај и дае во секое време може да си отиде да јаде... вода и храна обавезно, би ти препорачал и тоа да не му го дозволуваш, научи го дека треба во кафез да јаде и толку, освен така ако му дадеш ти зеленчук што обожава(краставица, брокула, купуз, цвекло, морков), овошје не сака многу многу од јатки се сака, мешунки исто јаде мн, семки и такви ствари. На ручек е секогаш пред нас седнат и чека да јадеме заедно, сака и од нашето да проба... и така. Што те интересира прашај го имам 14 години и можам тон работи да ти кажам.
 
Член од
9 февруари 2020
Мислења
2
Поени од реакции
0
Храна и вода има нонстоп, храната ја само додавам коа снема у канчето а водата ја менам секој ден затоа знам хаха. А малце помош околу припотомувањето ? Како оди тоа ? Прочитав на некои страници дека било лошо ако на пердувите има малце измет или да биле извалани пердувите, можело некоја инфекција да се закаче од тоа. Точно е ? Мојот има на пердувите како извалано и малце рапаво е там, ама не знам како да го исчистам не дава ни да го допрам а не па со вода да го измијам, ќе направе лом.
 

S.L

Желба по титула :D
Член од
1 јули 2013
Мислења
1.546
Поени од реакции
1.029
Стави му надовр од кафезот во чинивче така длабоко со водичка може сам ќе си влезе, ако не ќе се ичисти самиот со клун. Иначе мојот си го јаде изметот некогаш.... :icon_mrgr:
Не пробувај ти да го фаќаш да го пикаш во вода или сл, само можеш дополнително да го исплашиш. Мојот ептен ретко се бања во вода, само он кога сака и тоа ептен ретко се случува, а обавезно се чисти со клунот секој ден по саат и повеќе поминува во чистење.
За прпитомување: Зависи од папагал до папагал. Прво да се навикне на новиот простор, на сите членови, да се приврзе кон некого. Обично одма избираат на кого ќе му бидат верни и со него се најблиски. Се полека прави. За да го смириш можеш и со зборување тивко и мирно за да не се вознемири. Исто земи морковче или нешо слично пробај од рака твоја да му даваш да јаде. Пробај и прсте пружи му во пределотн на нозете нека ти го клукне, остави го. Ако ти се качи на прст или сл пробај да му се приближиш до клун. Ако оди до таму да ти наведнува глава тоа значи дека сака да се милува и обично сакаат околу главата да се милуваат, никако крила или опаш. Не знам овие се едноставни работи што јас со мојот сум ги правел на почеток.
 
Член од
14 февруари 2018
Мислења
9
Поени од реакции
10
Каде можам да набавам живимицин?
Ако те носи патот накај Солун најди ги на локација овие Animal-Foods.gr (имаат ФБ страна) Продавницава им се наоѓа малку како во индустриска зона, ама се невидено снабдени со витамини и свашта за птици. Јас имав проблем со мојата тигрица, се митареше скоро една година, од кај нив земав мултивитамини од Versele Laga ми се опраи пилево. Она што е најдобро, витаминиве немаат никаков мирис и се ставаат во вода и стварно се ефикасни, затоа ептен ги препорачувам. Сигурно ги има и на друго место, јас тука ги најдов па затоа ги предлагам. Еве слика од витамините јас што ги земав за мојата тигрица
 

Attachments

Член од
28 септември 2019
Мислења
27
Поени од реакции
3
Ако те носи патот накај Солун најди ги на локација овие Animal-Foods.gr (имаат ФБ страна) Продавницава им се наоѓа малку како во индустриска зона, ама се невидено снабдени со витамини и свашта за птици. Јас имав проблем со мојата тигрица, се митареше скоро една година, од кај нив земав мултивитамини од Versele Laga ми се опраи пилево. Она што е најдобро, витаминиве немаат никаков мирис и се ставаат во вода и стварно се ефикасни, затоа ептен ги препорачувам. Сигурно ги има и на друго место, јас тука ги најдов па затоа ги предлагам. Еве слика од витамините јас што ги земав за мојата тигрица
Моментално не но ќе го имам на ум кога ќе одам. Фала ти што не пробав и еве нема ден да не кива.
 
На врв Bottom