Панинг

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.357
Поени од реакции
7.516
Ах на бегање си го фатил, а и мноооооогу светлина имало тој ден.
Како и е да, сосема коректна фотографија. Без НД филтер тоа е :)
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.007
Поени од реакции
7.632
сигурно за да се постигне подобар ефект мора да се изнаштракаш едно 20 пати а може и повеќе
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.357
Поени од реакции
7.516
Со вежбање се постигнува рутина и све по ред.

Ретко фотографирам панинг, ова е фотографирано на 03.09.2011 имаше ноќна трка со велосипеди низ Скопје.

Прва рака


Втора рака

Фотографиите воопшто не се модифицирани во фотошоп освен рисајз и вотермарк.

ИСО 1600
Експозиција 1/20
Бленда 4
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.007
Поени од реакции
7.632
значи треба да биде позадината размрдана а човекот во движене (додека вози велосипед,кола..) да се гледа чисто и јасно да не е размрдан ова со велосипедистиве не е толку добро направена ,али со вежбање сигурно се постигнува добар резултат,јас никогаш не сум пробал да напраам Панинг
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.357
Поени од реакции
7.516
За добар панинг, одбираш 1 објект кој се движи и го следиш. Ако имаш повеќе објекти, како кај мене велосипедистите, само еден ќе излезе ко што треба, другите ќе бидат матни, исто како и позадината, што не мора да значи дека е лошо :)
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
50
Поени од реакции
22
Фотки од Авто-мото-митингот(ако можи така да се наречи) во Прилеп.Количината фатени на бегање во "пенинг" :) 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
Другаров сакаше уште еднаш со друг точак (кој што се продава :) ).

 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
More panning spam... овој пат со опрема :) (фали кацига -.-)И еве една од друг агол (доста потешко беше да фатам оштра слика)

 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.184
Поени од реакции
34.407
Одлични фотографии ErT, продолжи така.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ErT
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.007
Поени од реакции
7.632
претерано добри слики ,а мора да си во близина или може да се слика панинг и од прозор ? тапа сум од фотографирање затоа и прашувам сеуште сум почетник во фотографирање :D
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
претерано добри слики ,а мора да си во близина или може да се слика панинг и од прозор ? тапа сум од фотографирање затоа и прашувам сеуште сум почетник во фотографирање :D
Фала :)

Зад прозор? Ќе имаш проблеми со фокусирањето, излези на балкон :)
Не знам што апарат имаш, али за ова ќе треба да имаш рачна контрола на брзината на сликање. Исто така за најдобри резултати ќе треба да имаш континуирано фокусирање (Continuous Focus Mode) и да фокусираш во објектот цело време додека се движи. Препорачливо е и Burst Mode (го задржуваш прстот на копчето за сликање и апаратот слика постојано).

Доколку имаш ДСЛР, ќе ги имаш сите овие функции што ги наведов. Намести на Shutter Speed Priority, 1/80 секунди брзина на сликање, и земи некој(а) другар(ка) да вози точак/ролери/кола :)

Можеш и да гуглаш Panning Techniques за повеќе информации.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom