Панинг

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
12.475
Поени од реакции
4.913
Е папарацо беее :)
Одличен панинг :)
Одлични типки :)
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.206
Поени од реакции
265
Рачно го праеше блуров? :)
Не :). Сликава е само кропната, шарпнес и корегирано е светлото.

Е папарацо беее :)
Одличен панинг :)
Одлични типки :)
Фала Тончи. Ги најдов типките на FB, добро е што немаа ништо против сликава да оди на Public албум :)

Иначе супер е што таа позади нема кацига, ќе беше така-така фотка :), вака е доста поинтересна :)
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.652
Поени од реакции
585
Не :). Сликава е само кропната, шарпнес и корегирано е светлото.

Фала Тончи. Ги најдов типките на FB, добро е што немаа ништо против сликава да оди на Public албум :)

Иначе супер е што таа позади нема кацига, ќе беше така-така фотка :), вака е доста поинтересна :)
А всушност се движеше и ти со нив паралелно или од место?
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.206
Поени од реакции
265
А всушност се движеше и ти со нив паралелно или од место?
Моторот се движеше, јас стоев во место и 'Панирав' . Напиши на Гугл Panning Photography Techniques ќе видиш за што станува збор. :)
 
Член од
6 мај 2010
Мислења
215
Поени од реакции
62
Моторот се движеше, јас стоев во место и 'Панирав' . Напиши на Гугл Panning Photography Techniques ќе видиш за што станува збор. :)
ај ако сакаш пиши подесувања на апаратот , јас пробав во кавадарци кога имаше трки за гроздоберот излезе нешто ама не е баш тоа што сакав, не се заматувше позадината толку а сепак доста брзо возеа за разлика од моторчето, а и бев многу блиско до колите дали е можно и тоа да е проблемот зошто немав простор да се оддалешам малку бев до самиот асвалт.?
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.206
Поени од реакции
265
ај ако сакаш пиши подесувања на апаратот , јас пробав во кавадарци кога имаше трки за гроздоберот излезе нешто ама не е баш тоа што сакав, не се заматувше позадината толку а сепак доста брзо возеа за разлика од моторчето, а и бев многу блиско до колите дали е можно и тоа да е проблемот зошто немав простор да се оддалешам малку бев до самиот асвалт.?
За вакви слики ти треба бавен шатер и мала бленда. Значи најлесно е да местиш на Shutter Priority, и местиш брзини од 1/20с па се до 1/80с. Што побрз шатер то помалку е заматена позадината меѓутоа полесно е да се фати објектот во фокус. Еве што направив за оваа слика:

1. Shutter Priority на 1/30с со -0.3 Exposure Compensation
2. Земав фокус каде што очекував дека ќе биде моторот кога ќе почнам да сликам.
3. Сетирав на Continuous Shooting (повеќе слики со едно штракање).
4. Кога идаше моторот, го пратев со апаратот и пред да стигне до местото каде што ми беше фокусот почнав да сликам и да го пратам истовремено.
5. Далечината од објектот не игра голема улога, за панинг слики обично се користи поширок агол бидејќи е полесно за сликање, после се кропнува.
6. Оштрината зависи од тоа колку ќе сликаш. Не очекувај дека ќе добиеш оштра слика со заматена позадина после 5тата проба. Practice makes perfect here.
7. Ако имаш статив уште подобро (овде јас не користев статив). Фиксирај го апаратот вертикално меѓутоа остави го да може да се движи хоризонтално.

Се надевам дека бев доволно јасен. Ако имаш уште некое прашање слободно прашај.

Едит: И да, брзината на објектот не е битна. Само битно е да се движи.
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.652
Поени од реакции
585
Моторот се движеше, јас стоев во место и 'Панирав' . Напиши на Гугл Panning Photography Techniques ќе видиш за што станува збор. :)
Знам шо е пенинг, само не секогаш објектот шо се движи испаѓа целиот бистар додека позадината е замачкана затоа ми беше чудно :)
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.206
Поени од реакции
265
Знам шо е пенинг, само не секогаш објектот шо се движи испаѓа целиот бистар додека позадината е замачкана затоа ми беше чудно :)
Kако што реков, Practice makes perfect :)
 
Член од
6 мај 2010
Мислења
215
Поени од реакции
62
_MG_05541.jpg
За вакви слики ти треба бавен шатер и мала бленда. Значи најлесно е да местиш на Shutter Priority, и местиш брзини од 1/20с па се до 1/80с. Што побрз шатер то помалку е заматена позадината меѓутоа полесно е да се фати објектот во фокус. Еве што направив за оваа слика:

1. Shutter Priority на 1/30с со -0.3 Exposure Compensation
2. Земав фокус каде што очекував дека ќе биде моторот кога ќе почнам да сликам.
3. Сетирав на Continuous Shooting (повеќе слики со едно штракање).
4. Кога идаше моторот, го пратев со апаратот и пред да стигне до местото каде што ми беше фокусот почнав да сликам и да го пратам истовремено.
5. Далечината од објектот не игра голема улога, за панинг слики обично се користи поширок агол бидејќи е полесно за сликање, после се кропнува.
6. Оштрината зависи од тоа колку ќе сликаш. Не очекувај дека ќе добиеш оштра слика со заматена позадина после 5тата проба. Practice makes perfect here.
7. Ако имаш статив уште подобро (овде јас не користев статив). Фиксирај го апаратот вертикално меѓутоа остави го да може да се движи хоризонтално.

Се надевам дека бев доволно јасен. Ако имаш уште некое прашање слободно прашај.

Едит: И да, брзината на објектот не е битна. Само битно е да се движи.
па пробав скоро се и SHUTTER пробав од 1/20 до 1/200 пробував различно ама не е тоа тоа некако колата неможам чисто да ја фатам.
еве што ми излезе, оваа ми е најдобра што ја фатив,а инаку темата ја забегавме ако се најде посоодветно место нека ја премести некој таму.
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.206
Поени од реакции
265

Прегледај го приврзокот 34577
па пробав скоро се и SHUTTER пробав од 1/20 до 1/200 пробував различно ама не е тоа тоа некако колата неможам чисто да ја фатам.
еве што ми излезе, оваа ми е најдобра што ја фатив,а инаку темата ја забегавме ако се најде посоодветно место нека ја премести некој таму.


Еве овде мислам може да се продолжи дискусијата за Panning. Иначе Дац, би те советувал да почнеш со 1/60 или 1/80 (ова важи ако сликаш точаци, коли низ град а не Ф1 болиди). Кога ќе добиеш добри резултати, намалувај по 1 стоп.
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.652
Поени од реакции
585
Прегледај го приврзокот 34577
па пробав скоро се и SHUTTER пробав од 1/20 до 1/200 пробував различно ама не е тоа тоа некако колата неможам чисто да ја фатам.
еве што ми излезе, оваа ми е најдобра што ја фатив,а инаку темата ја забегавме ако се најде посоодветно место нека ја премести некој таму.
Најчесто најфункционално е да одбереш една точка на колата рецимо, и да ја пратиш со една од точките за фокус. Пример средната точка позиционирај ја на кваката од вратата и пукај рафал :)
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
12.475
Поени од реакции
4.913
Бидејќи се разви дискусија за панинг на друга тема, ја отворам оваа и тука префрлам се :)

A и јас да придонесам со една фотографија

Експозиција 1/30
Бленда 20
ISO 100

И еве нешто обратно од панинг :D

Експозиција 0,8
Бленда 4
ISO 500
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
50
Поени од реакции
22
Прегледај го приврзокот 34577
па пробав скоро се и SHUTTER пробав од 1/20 до 1/200 пробував различно ама не е тоа тоа некако колата неможам чисто да ја фатам.
А со каков објектив сликаше?Ако објективот нема стабилизација ќе си имаш мака со панингот :)
--- надополнето: Oct 4, 2011 11:09 AM ---
На аеромитингот во Битола му се пробав на авиончината панинг и еве шо излезе
1/40, f/29,iso 100,70mm
 

Kajgana Shop

На врв Bottom