Панинг

Член од
1 декември 2011
Мислења
2.464
Поени од реакции
3.051
Фала :)

Зад прозор? Ќе имаш проблеми со фокусирањето, излези на балкон :)
Не знам што апарат имаш, али за ова ќе треба да имаш рачна контрола на брзината на сликање. Исто така за најдобри резултати ќе треба да имаш континуирано фокусирање (Continuous Focus Mode) и да фокусираш во објектот цело време додека се движи. Препорачливо е и Burst Mode (го задржуваш прстот на копчето за сликање и апаратот слика постојано).

Доколку имаш ДСЛР, ќе ги имаш сите овие функции што ги наведов. Намести на Shutter Speed Priority, 1/80 секунди брзина на сликање, и земи некој(а) другар(ка) да вози точак/ролери/кола :)

Можеш и да гуглаш Panning Techniques за повеќе информации.
Може ли еднаш не-кропната да ставиш, чисто да видиме колку кропнуваш?
Инаку стварно се добри :))
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.206
Поени од реакции
265
Може ли еднаш не-кропната да ставиш, чисто да видиме колку кропнуваш?
Инаку стварно се добри :))
Еве ова е оригиналот без кроп и без никакви други корекции на светлина и боја.
 
Член од
8 декември 2009
Мислења
70
Поени од реакции
22
Многу вежбање, пратење на брзината и движењето на објектот ( елементот), мирни раце, смирено дишење, ако објектот во моментот кога фотографираме е блиску до нас се јавува нерамномерност во брзината на движење, еве за пример фотографијата погоре, велосипедистот е во план паралела со објективот, но претходно додека тој се движи по улицата е во иста насока со објективот и како се приближува кон планот паралела неговата брзина се зголемува и затоа е потребно многу вежбање, потоа битно е за поголема стабилност кога го следиме објектот телото да го движиме од колкови нагоре, не цело тело со нозете или пак само горниот дел (од градите нагоре), друго незнам што да дополнам, незнам дали погоре е објаснето дека се става рачно изострување ( мануелен фокус) и се фокусира на одредена точка и потоа се следи објектот и кога објектот ке дојде до точката на која сме изостриле стискаме на окинувачот. се надевам дека бев јасен и дека помогнав со некои нејаснотии :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom