ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

Marchelo93

Дипломиран Џаболебар
Член од
10 јули 2011
Мислења
1.931
Поени од реакции
1.997
Лани влегов во државна квота а можело да не плаќам партиципација бидејќи татко ми има статус на бранител.Ќе може за втора година да направам нешто или пројде возот? :coffee:
 
I

[In]kognito

Гостин
Дечки да прашам, ги пишува деновите кога ќе бидат уписи во прва година ама не пишува време, стандардно е тоа секоја година или деновиве ќе објават на страната?
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Дечки да прашам, ги пишува деновите кога ќе бидат уписи во прва година ама не пишува време, стандардно е тоа секоја година или деновиве ќе објават на страната?
Лани негде околу 8:30 почнаа уписите
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.425
Поени од реакции
7.789
Абе ај нека каже некој како е у 5ти семестар? Кои предмети се најтешки, кои професори се гадни, се паѓаат нешто прашања (мада многу прашањата не ни се од помош). Една генерална слика за 5ти семестар, Please.
Фала однапред. Поздрав.
 
Член од
8 мај 2007
Мислења
77
Поени од реакции
0
Дечки од која до која страна треба да се учи МПП? Не сум бил на предавања, а нема ни силабус.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Има некој тука што е на новинарство да го прашам неколку прашања? Барав по сајтот, ама или слабо го ажурираат или не можев да се снајдам. :)
 

Спирка

Чорбаџиска Кучка
Член од
1 октомври 2008
Мислења
394
Поени од реакции
14
Абе ај нека каже некој како е у 5ти семестар? Кои предмети се најтешки, кои професори се гадни, се паѓаат нешто прашања (мада многу прашањата не ни се од помош). Една генерална слика за 5ти семестар, Please.
Фала однапред. Поздрав.
Семестаров е најлесен. Финансово право, ептен лесно,прашања за мерак,не се двосмислени,ама бараат добро да го знаеш материјалот, а и на есеј е лесно, поени се фаќаат за активност. Филозофија на правото јас учев и тоа бајаги, а на крај се паднаа истите прашања што се паѓале години наназад и речиси сите имаа максимум бодови + за есеј даваат 10-тина теми однапред и за активност да имаш мора да изработиш семинарска. Облигационо право е екстремно лесно, активност веднаш се собира, нема теми за есеј одиш на цел материјал,ама ти даваат причично опширна тема и бараат најосновното, а компјутерски прашањата се тие што кружаат низ студенти, но одговорите се сменети. Применета економика,на повеќето им е малку потешко, но јас ептен лесно поминав,на првиот колоквиум поарно да се фатат убави поени, вториот прашањата се одвратни, клучот стандард е грешен (иако Билјана цело време ќе зборува дека вториот е полесен ич да не и верувате, барем за компјутерското полагање), активност кај нас лесно се фаќаше, а за есеј наводно ни попуштија и полагавме на пола книга. И по рефератов што го изнапишав пак ќе кажам, V семестар е буквално уживанција, и колеги што вообичаено се појавува на полагање само со прочитани прашања вадеа се 9 или 10, штедете се за VI, тогаш нема да знаете главата каде вие, само ГПП преку 500-600 страни ќе имате за учење.


Дечки од која до која страна треба да се учи МПП? Не сум бил на предавања, а нема ни силабус.
МПП се учи се, освен тоа што е фонт 10, значи не треба фусноти и некои таму параграфи за кои ќе видиш дека се со поситни букви од останатите.
 
Член од
13 јуни 2012
Мислења
29
Поени од реакции
8
Две прашања:
1. Дали мора најпрво да се регистрираш на нет, па потоа да ги носиш документите, или не мора на нет, и може веднаш таму?
2. И, ако мора прво на нет, до кога трае рокот за пријавување на нет (со документи најдов).
 

pain_killer

Invictus
Член од
27 јули 2007
Мислења
4.536
Поени од реакции
2.222
Ме интересира, од постарите колеги некој, да ми каже како иде процесот на запишување на мастер?
Дали ми е потребно да извадам уверение и кој период да очекувам конкурс ?
фала (y)
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Две прашања:
1. Дали мора најпрво да се регистрираш на нет, па потоа да ги носиш документите, или не мора на нет, и може веднаш таму?
2. И, ако мора прво на нет, до кога трае рокот за пријавување на нет (со документи најдов).
Лани мораше прво електронски да се пријавиш па на денот на запишување си го носиш бројчето од електронската пријава и документите си ги предаваш, па од факс ти даваат ново бројче и по него ти се водат документите. Е сеа и да немаш електронска пријава лани на денот на уписот правеа од компјутерскиот центар на факс (ваљда останало нешто од компјутерите па и оваа година исто ќе биде :D )
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
Ај ако може некој брз одговор :)
Работи ли читалната на правен?
 
Член од
20 октомври 2011
Мислења
30
Поени од реакции
7
Една информација ако можит ако имаш завршено правен факултет во кичево дали ке можит да одиш на постдипломски во скопје или ке морат пак во кичево каде го имаш завршено факултетот ве молам за одговор благодарам однапред...
 

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
Октомвриска сесија е само за апсолвенти?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom