ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

Член од
21 август 2011
Мислења
145
Поени од реакции
46
Me interesira master studiite na praven koja cena se? Nesto mi kazaa razlicna nasoka razlicna cena no nikade nemozam da najdam
Иста цена се , 1000 евра годишно (500 семестар) ако имаш завршено на Јустинијан , 1200 год, ако си од друг факултет .. Барем до сега така беше
 
Член од
28 јули 2011
Мислења
81
Поени од реакции
25
Дeчки Право на друштва се учи само од презентации или има и книга да се учи од неа?
 
Член од
28 април 2010
Мислења
89
Поени од реакции
30
Дeчки Право на друштва се учи само од презентации или има и книга да се учи од неа?
Има книга но е непотребна јас учев од законот и прашањата.Испит 71 есеј 20 поени.Многу е лесно се се врти околу АД,ТД,ДОО,ДООЕЛ,ЈТД
 
Член од
21 јануари 2012
Мислења
15
Поени од реакции
2
Дали во октомвриската сесија за апсолвенти предметот се презапишува, се одпочеток се полага и есеј и испит? Ако презапишам предмет од прва година дали ќе го полагам како што сум полагала до сега или усно (писмено) по нов систем на полагање?? И дали некој знае од кога до кога е сесијата ? дали ако полагам во октомвриска сесија ќе успеам да ги фатам уписите за мастер?
 
O

Orion.

Гостин
Дали во октомвриската сесија за апсолвенти предметот се презапишува, се одпочеток се полага и есеј и испит? Ако презапишам предмет од прва година дали ќе го полагам како што сум полагала до сега или усно (писмено) по нов систем на полагање?? И дали некој знае од кога до кога е сесијата ? дали ако полагам во октомвриска сесија ќе успеам да ги фатам уписите за мастер?
Ако предметот се презапишува, со самиот акт на презапишување, се бришат евентуалните поени од колоквиуми/испит, активност и есеј.
Мислам дека за октомвриска сесија потребно е да се презапишат, но немора да ги слушаш, идеш директно на полагања(ако ти речат дека мора да ги слушаш, можеш да ги презапишеш вонредно-така не мора да ги слушаш и можеш да ги полагаш во сесијата)

Сите предмети се полагаат по старо освен предметите од прва година кои можеш да бираш како да ги полагаш - старо или ново

Веројатно ќе можеш да ги фатиш уписите за мастер со самиот факт што таа октомвриска сесија е само за апсолвенти, веројатно таа сесија затоа и постои :)
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
50
Поени од реакции
5
Ајде некој ако знае прашања што се паднаа на последниот испит по Економика кај Гроздановски? На кои лекции треба највеќе да се задржам? Ќе си починам со него..
 

Ivana*Antique

Чисто информативно
Член од
5 септември 2011
Мислења
312
Поени од реакции
144
Ајде некој ако знае прашања што се паднаа на последниот испит по Економика кај Гроздановски? На кои лекции треба највеќе да се задржам? Ќе си починам со него..
kolku sto znam jas grozde ne se ni pojavi na ispit stojkov bese tamu... ama ne me fakjaj za zbor...
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Ајде вака како иден ваш колега, да ме подучите, да ми дадете некој совет у врска со студииве, испити, предавања, на што да обрнам повеќе внимание и некои такви работи :)
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Ајде некој ако знае прашања што се паднаа на последниот испит по Економика кај Гроздановски? На кои лекции треба највеќе да се задржам? Ќе си починам со него..
Прашања кхм...
 
Член од
2 август 2011
Мислења
81
Поени од реакции
41
Da prasam za upisite za 2g(3 semestar)...ke ima soopstenie sigurno..a otprilka koga ke bidat?Ke se ceka posle sesijava?
 
Член од
24 август 2012
Мислења
6
Поени од реакции
0
Kolegi, ako ima nekoj odgovori od prasanjata sto se pagjale na esej po gragjansko pravo, bi go zamolila da gi spodeli, bidejki primiv info deka gi ima na forumov... so ova gragjansko :tapp:
 
O

Orion.

Гостин
Колеги, како се спроведува есејот по ГПП?
Содржината на тужбите треба да ја измислиме ние однапред или на денот на полагањето ќе има дадено содржина па согласно формата само да ја составиме тужбата?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom