ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Лесно ви е вас на правен бе...на заокружување.
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
Дали некој знае да ми каже точно на кој смер после 3та година треба да се запише студентот на мастер за понатаму да стане нотар? ми треба за другарка целата е збркана хаос и е се, се плаши заради просекот. И како иде цела постапка, 3 години додипломски, смерот за кој се определуваш а после се полага правосуден (ко за адвокатите) или... Ве молам ако знае некој нека ми помогне
Ако правилно сум разбрал, твојата другарка сака да стане нотарка? Тоа е баш убаво. Треба да исполнува одредени услови, како нели работна способност, државјанин на РМ итн. Покрај тоа, треба диплома 300 ЕКТС кредити (3+2 сосе магистерска) или 4 години ПФ (по старо). Потоа се полага нотарски испит (можно е и да треба некое искуство на правни работи, мада не сум сигурен), и ако дозволе државата, може да се стане нотар. По правило на секои 10000 жители треба да има еден нотар. Околу тоа која магистерска програма е најпогодна, мислам дека со секоја магистерска програма имаш проодност за полагање правосуден или нотарски или извршителски испит, иако најпожелен смер е Граѓанско материјално и граѓанско процесно право, таму знам дека има некој предмет Нотарско право, а најпожелен е затоа што самата дејност на нотарите е претежно во граѓанската сфера (оставински постапки, составување разни облигациони договори, застапувања итн).
Надевам се дека напишаното е од корист.
 
Член од
28 јули 2011
Мислења
81
Поени од реакции
25
Лесно ви е вас на правен бе...на заокружување.
2х15 на заокрузување, па усен испит пред асистент и професор ептен е лесно ептен, со 14 кредити услов за следен семестар, без семинарски, есеи и било какви екстра бодови ептен лесно. А и на постарите генерации не им било баш лесно ако е со заокружување во прашањата има доста цаки и треба секако да си го совладал материјалот, али зашто муабетов ако не си на правен излишно си трошев зборови.
--- надополнето: 18 август 2012 во 18:49 ---
Ако правилно сум разбрал, твојата другарка сака да стане нотарка? Тоа е баш убаво. Треба да исполнува одредени услови, како нели работна способност, државјанин на РМ итн. Покрај тоа, треба диплома 300 ЕКТС кредити (3+2 сосе магистерска) или 4 години ПФ (по старо). Потоа се полага нотарски испит (можно е и да треба некое искуство на правни работи, мада не сум сигурен), и ако дозволе државата, може да се стане нотар. По правило на секои 10000 жители треба да има еден нотар. Околу тоа која магистерска програма е најпогодна, мислам дека со секоја магистерска програма имаш проодност за полагање правосуден или нотарски или извршителски испит, иако најпожелен смер е Граѓанско материјално и граѓанско процесно право, таму знам дека има некој предмет Нотарско право, а најпожелен е затоа што самата дејност на нотарите е претежно во граѓанската сфера (оставински постапки, составување разни облигациони договори, застапувања итн).
Надевам се дека напишаното е од корист.
Ти благодарам за одговорот мн ќе и послужи на другарката и се надевам по завршеното високо образование и положен нотарски испит ќе добие дозвола од државата. Здравје боже има време, ти благодарам уште еднаш и од нејзино име
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
2х15 на заокрузување, па усен испит пред асистент и професор ептен е лесно ептен, со 14 кредити услов за следен семестар, без семинарски, есеи и било какви екстра бодови ептен лесно. А и на постарите генерации не им било баш лесно ако е со заокружување во прашањата има доста цаки и треба секако да си го совладал материјалот, али зашто муабетов ако не си на правен излишно си трошев зборови.
Не трошеше излишно зборови не се секирај :)

на сите што мислите дека ни е лесно со заокружување :)
Има еден збор во македонскиот литературен јазик, иронија се вика. :)
Ти што мислиш според горните одговори?
 

Advokatce

откачено
Член од
2 ноември 2009
Мислења
209
Поени од реакции
27
Слободно ела заокружвај ....да видиш колку е лесно ...!
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
Me interesira master studiite na praven koja cena se? Nesto mi kazaa razlicna nasoka razlicna cena no nikade nemozam da najdam
 

Kajgana Shop

На врв Bottom