ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

Justice for All

Tempus fugit
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.372
Поени од реакции
85
Дали може ако имаш завршено правен на кирил и методиј, на постдипломски да одиш во кочани или на друго место каде што има правен?
Најнормално. Воопшто не си врзан за правен. Можеш на ФОН, можеш кај сакаш по светов....
Мене ме интересира некој ако има на новинарство да ми каже неколку слатки зборови за тоа :icon_lol: Дали е тешко и слично :smir:
Тешко е. Иако не сум на новинарство, ќе ти кажам, тешко е. Немаат колоквиуми, се мораат на испит да земаат. Учат многу општо. Имаат и по нешто од право, нешто од пол. науки...
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
65
Поени од реакции
2
Ако знае некој нека пише ме интересира кои се одприлика темите за есеј по економика и што треба да се направи за да се префрлам од вонреден пак во редовен студен :smir:
 

Music_Lady

Kralica
Член од
25 јуни 2009
Мислења
181
Поени од реакции
6
:vozbud::vozbud::vozbud: Сепак на конечната листа сум во државна квота :vozbud::vozbud::vozbud:
 
K

KomitaMKD

Гостин
Дали поправните есеи се прават на истиот ден со полагањето на испитот сега во септемврискава сесија?
 
Член од
16 април 2008
Мислења
2.509
Поени од реакции
2.348
Има некој што студира меѓународни односи? Ако има нека каже нешто за тој факултет пошто се запишав па се мислам дали да се префлрам.....
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
Дали поправните есеи се прават на истиот ден со полагањето на испитот сега во септемврискава сесија?
да, ама мислам дека се само за вонредни студенти:smir:
Не, можат и редовните. Ја правев есеј Економика на 30 јуни заедно со вонредните.
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
На истиот ден како и испитот?Иако не верувам дека вовед во право ќе се толку ажурни.
Да. Инаку, околу Вовед, правев на 10 јули, ама од резултати немаат абер, да не има некој е-маил од Илија Манасиев, на Мицајков асистентот? И онака пак си почнав да си читам и ако не па ќе праам уште еден есеј... ебате факултетот, да имаш положено на колоквиуми а да не можеш да истераш ни 6.
 

ITK

Член од
10 октомври 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
51
И уште едно прашање од мене...бидејќи студирањето на бранителите од 2001вата е бесплатно, дали и постдипломските студии се исто бесплатни?
 

Music_Lady

Kralica
Член од
25 јуни 2009
Мислења
181
Поени од реакции
6
"Им се соопштува на студентите на сите студиски програми од првиот циклус на студии /прва, втора и трета година/ дека наставата во новата учебна 2009/2010 година започнува на 14 септември 2009 година /понеделник/ според распоредот за предавања кој дополнително ќе биде истакнат на веб страницата и на огласните табли на Факултетот.
За студентите од прва година на сите студиски програми наставата на 15 септември 2009 година /вторник/ ќе се спроведува до 10 часот, а по тоа студентите од прва година се покануваат на свеченоста по повод започнувањето на новата учебна 2009/2010 година во салата „Борис Трајковски„ во Скопје со почеток во 11 часот."

 
Член од
29 јуни 2009
Мислења
28
Поени од реакции
0
Сега во септемвриска сесија прв пат ќе го полагам Уставно право кај Саво. Иначе ми е за услов, ми зависи годината од овој предмет :cry:. Затоа имам една голема молба до секој што го полагал уставно кај Саво :) Имам едни прашања, испитни, 3 теста од прв колоквиум и 3 теста од втор колоквиум, меѓу нив има и некои од Чингова. Дали се паѓа нешто од тие прашања, за да знам дали да губам или да не губам време со прашањата?! Сега според новиве правила треба да се полага есеј заедно со испитот. Да не знае некој кои теми за есеј се паѓаат кај Саво, затоа што јас барем никогаш не сум слушнала да даде теми за есеј. Со книгата сум при крај, не е тешко, но мн ми е страв, животот ми зависи од уставно, затоа се надевам дека ќе се најде некој добар и ќе ми каже како идат работите :D Благодарам однапред ;)
 
Член од
12 октомври 2007
Мислења
1.482
Поени од реакции
22
Сега во септемвриска сесија прв пат ќе го полагам Уставно право кај Саво. Иначе ми е за услов, ми зависи годината од овој предмет :cry:. Затоа имам една голема молба до секој што го полагал уставно кај Саво :) Имам едни прашања, испитни, 3 теста од прв колоквиум и 3 теста од втор колоквиум, меѓу нив има и некои од Чингова. Дали се паѓа нешто од тие прашања, за да знам дали да губам или да не губам време со прашањата?! Сега според новиве правила треба да се полага есеј заедно со испитот. Да не знае некој кои теми за есеј се паѓаат кај Саво, затоа што јас барем никогаш не сум слушнала да даде теми за есеј. Со книгата сум при крај, не е тешко, но мн ми е страв, животот ми зависи од уставно, затоа се надевам дека ќе се најде некој добар и ќе ми каже како идат работите :D Благодарам однапред ;)
Јас положив кај Саво, лесно е. Ги немав прашањата за тие што викаш, но знам дека половина од тие се паднале.Многу народ така положи.
A, кој знае за евидентирање на година нешто да објасни, оти гледам се бара тоа пред сега да се полага во сеп сесија?:salut:
 
Член од
29 јуни 2009
Мислења
28
Поени од реакции
0
Треба да имаш заверено последен семестар 2/4/6 за да можеш да полагаш во сеп сесија, а сигурно имаш, тоа се правеше пред да завршиме.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom