ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Дечки, каде и со што заглавивте? Сакате tips (само за Правни студии)? :noze:
 
Ф

Флеш

Гостин
Има ли некој мејл или број од Марика ристовска
Еве ти моја цела контакт листа на професори ....

1642346031775.png
Автоматски споено мислење:

Еве ти моја цела контакт листа на професори ....

1642346031775.png
ako si clen na Microsoft Teams , najbrzo i najdobro mozes taka da gi kontaktiras ...
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Sto prasanja se pagjaat kaj Spasov voved vo pravo i kakov e pri ocenuvanje?
Вовед во правото е есенцијата на факултетот и таму сите професори се доста построги. Тој ти е најтежок во првиот семестар, а за волја на вистината, и најмалку обемен.

Мене не ми предаваше Вовед, ми предаваше Философија, и навистина беше доста фер при оценувањето.
 
Ф

Флеш

Гостин
Вовед во правото е есенцијата на факултетот и таму сите професори се доста построги. Тој ти е најтежок во првиот семестар, а за волја на вистината, и најмалку обемен.

Мене не ми предаваше Вовед, ми предаваше Философија, и навистина беше доста фер при оценувањето.
Не ме пушти за 1 бод .... Навистина беше фер во оценувањето ... :LOL::LOL::LOL::pos:
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Не ме пушти за 1 бод .... Навистина беше фер во оценувањето ... :LOL::LOL::LOL::pos:
Зборувам за Философија, каде буквално сите го положија или од прва или од втора. Сите ги пушти релативно лесно. А за Вовед сите професории се релативно построги.

Стави ја целата потребна материја на хартија и ќе видиш дека нема многу материјал за учење и тие 30-40 прашања/дефиниции се повторуваат на секој можен тест. :)
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.748
Поени од реакции
12.759
Не ме пушти за 1 бод .... Навистина беше фер во оценувањето ... :LOL::LOL::LOL::pos:
Научи го предметот ко што треба, убаво пиша дамбелдор. Чим си имал 59 бода ондак не си знаел ко што треба. Вториот дел вовед во право ќе ти биде корисен да го научиш за понатаму. Спасов оценуваше ко што треба од тоа што го памтам, шутрак е пошто касни со резултати ама оценувањето му беше во ред, строго ама правично.

Освен ако не ти е положен предметот одамна, а ова ти е само лошо сеќавање хаха
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
513
Поени од реакции
744
Pa jas sum momentalno vtora godina na finki i sakav ako e mozno od vtor semestar sega da se prefrlam na praven. Treba da idam vo studentski prasanja da se rasprasam znam na nekoi fakulteti moze i e dolga procedurata ama toa e..
Мој совет - немој!
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Трудово и Казнено ако може некој совет?
1. Тупанчевски е сега министер за правда, ова ви е пенал на празен гол да се положи, доста полесно предметот, посебно ако имате можност да одите усно кај Деановска. Начелата треба убаво да се знаат и посебниот дел (втората книга од која се учат 40-тина стр, (делот за силување, дефиниција и елементи...). И едно од поомилените прашања ѝ е казна затвор, а јас кога полагав се полагаше усно со закон пред тебе.

2. Од Трудово сеуште имам кошмари. Материјата е лесна, пердув, потешко е за МОТ и евентуално за причините за прекин на работниот однос. Но цепидлачеа на испит со некое прашање како "развој на трудовото право во Југославија" или "трудовото право меѓу двете светски војни"! Треба да ги знаеш сите закони и Устави, што е крајно непотребна материја. Мислам закон за дуќаните од 60 и некоја! Што ќе ти го тоа? Усно беше само првата сесија, после писмено 3 есејски прашања и кратеа поени на глупости.

Мој совет ти е да одиш усно, кај Александар. Усно положуваа 80-90%, писмено некои 20-30%. Сега ми кажаа дека стандардизирале тест, што беше крајно време. :)
 

Flikson

Провинцијалец
Член од
27 декември 2012
Мислења
912
Поени од реакции
2.557
Pa jas sum momentalno vtora godina na finki i sakav ako e mozno od vtor semestar sega da se prefrlam na praven. Treba da idam vo studentski prasanja da se rasprasam znam na nekoi fakulteti moze i e dolga procedurata ama toa e..
леле немој, еден куп правници се без работа, финки се бара секаде, стегни се, интересирај се, учи, ќе вреди
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Zdravo. Kako e na ispit finansovo, gpp,mpp,kpp i trgovsko? Fala
1. Финансово е лесно, ние полагавме писмено, имаше некоја скрипта и таму само фалеа 2 теми. Усно допрашуваа она што било погрешено на тестот. Кко е сега, не знам, ама немаа високи критериуми.

2. КПП кај Калајџиев лесно се поминува. Некои студентки не добиваа ни испитни прашање! 1-2 лесни прашања, ама треба да имаш положено казнено.

3. Трговско, писмено, се вртат едни исти прашања и еден ист пример (носи најмногу поени), прашањата ги има во Либро, чинам, и сѐ на сѐ фалеа 10-тина. И усно се вртат истите комбинации, само не знам какви им се критериумите усно.

4. ГПП е тешкичко. Ако можете да земете писмено на делови, одлично. Усно е одреден степен потешко. Ако знаете добро парично, ќе положите. Само полагањето беше условено со претходно положено: општ дел граѓанско, стварно, семејно и наследно и облигационо.
Сега мислам дека се полага на компјутер со заокружување.

5. Мпп треба здраво да си го спремите. Типс: убаво е да ги знаете и првите 15-тина членови од ЗМПП затоа што тие се координативните. Надлежност и меродавно и ренвои, исто во Законот, да си ги потцртате. Ќе ви биде многу полесно него да лутате извесен период за време на испитот. И табелата, за задачата, за странскиот елемент ви е битна!
Исто, колоквиумот е заебан, може да има и еден, но може да има и повеќе точни одговори. Потребен е максимален фокус.
пи.ес. Есејските се вртат, нека не ве плашат со предметов, само си бара пологема посвета, логика, снаоѓање во законот, и да, знаење. :noze:
 
Член од
27 јуни 2019
Мислења
29
Поени од реакции
5
Kolegi, kako e kaj Uzunov i Biljana na ispit?

Sent from my Samsung Galaxy S21 Ultra 5G
 

Kajgana Shop

На врв Bottom