ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.993
Здраво, дали има некој полагано Семејно право кај проф. Мицковиќ. Ако сака да сподели искуство.
Фала однапред
Лесно, испитот е поделен на два дела, теоретски, каде има 10 прашања со набројување, дефинирање и објаснување и практичен, решавате неколку примери, каде може да ја користите и книгата (и/или законот). Ние така полагавме!

Дури и оние кои полагаа усно поминуваа доста лесно. Секако, не се опуштај, учи си. :)
 
Член од
31 март 2022
Мислења
4
Поени од реакции
0
Лесно, испитот е поделен на два дела, теоретски, каде има 10 прашања со набројување, дефинирање и објаснување и практичен, решавате неколку примери, каде може да ја користите и книгата (и/или законот). Ние така полагавме!

Дури и оние кои полагаа усно поминуваа доста лесно. Секако, не се опуштај, учи си. :)
Фала ти испитот ќе се спроведе усно, затоа сакав некои подетални информации, по колку прашања поставува, дали ситниците му се важни или поопшти прашања и сл.
 
Член од
14 април 2018
Мислења
4
Поени од реакции
0
Здраво, дали може некој да сподели искуства за испитот МПП?
 
Член од
14 ноември 2008
Мислења
36
Поени од реакции
4
Дечки може е оф топик но дали ја има некој книга од Кимо Чавдар "Тужби
ТУЖБИ на граѓанското и трговското право и во работните и во управните спорови (примери, прописи, објаснувања и судска практика) во pdf формат да ми ја препрати?
 
Член од
14 април 2018
Мислења
4
Поени од реакции
0
Zdravo, moze li nekoj da mi kaze kako e gpp na usen ispit kaj Zoroska? Vo predsesija sakam da polagam
 
Член од
6 октомври 2017
Мислења
5
Поени од реакции
0
Дечки ако некој знае дали општ дел граѓанско право завршија предавањата и дали ќе има уште една вежба? Фала многу.
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.259
Поени од реакции
1.968
Ако има некој од втора или трета година политичка насока, да ми пише порака.
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.259
Поени од реакции
1.968
Ако професор упатил навреди кон студент и се обидувал да го збуни со цел да го бутне за време на испит, колкави се шансите Деканатот да го сослуша студентот ако реши да се пожали?
 
Ф

Флеш

Гостин
Ако професор упатил навреди кон студент и се обидувал да го збуни со цел да го бутне за време на испит, колкави се шансите Деканатот да го сослуша студентот ако реши да се пожали?
Ако е вистина ова,пиши до студенски бранител. Имав јас проблеми со Рашковски.Имаш право да полагаш пред комисија од повеќе професори кај предметот шо си паднат.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.859
Поени од реакции
14.050
Ако професор упатил навреди кон студент и се обидувал да го збуни со цел да го бутне за време на испит, колкави се шансите Деканатот да го сослуша студентот ако реши да се пожали?
Pisi mu na Sasho, a vo cc stavi gi Misovski i koj e pretsedatel na fakultetskoto studentsko sobranie sega ne znan. Top lik e dekanot, sigurno kje ti pomogne.
 
Член од
12 октомври 2017
Мислења
51
Поени од реакции
42
Здраво колеги, јас сум на додипломски студии и почнувам да размислувам за мастер студиите... Па моето прашање би било околу таа тема, дали има некој што знае скоро па детално да ми ја објасни процедурата на запишување, цената, дали има разлика меѓу кој предмет ќе запишеш? Дали тоа се одразува во иднина на струката? Јас се мислам околу Административно Право, Трудово Право, Уставно Право и др... Кој би бил подобар избор од овие предмети? Кој има поголема перспектива во иднина, и колку е поширок за работа?... Исто така, дали е вистина тоа дека на мастер е полабаво, него ли на додипломските студии? Има ли разлика меѓу едногодишни и двегодишни студии, која е подобрата варијанта?... Предности и слабости на мастер студиите?
И општо кажете некое ваше мислење околу оваа тема и мене да ми дадете совет, пошто не се разбирам околу ова, допрва учам...
 
Член од
31 март 2022
Мислења
4
Поени од реакции
0
Дали ќе сака некој што полагал писмено Административно, но не на заокружување, да сподели прашања или искуство со полагање?
Фала
 
Член од
7 ноември 2017
Мислења
78
Поени од реакции
5
Колеги да прашам. Историја на правото кај Билјана и Иванка дали ќе биде онлајн или на факултет,писмено или усно, во распоредот нема ништо пишано, на мејлови не одговараат, исто така и на тимс ништо не одговорија? Благодарам
 
Член од
17 август 2022
Мислења
6
Поени од реакции
0
Здраво колеги дали може некој да сподели на кој начин се полага испитот филозофија на правото кај астеруд и дали сеуште е потребно да се полага влезен колоквиум
Ви благодарам однапред
 

Kajgana Shop

На врв Bottom