ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.254
Поени од реакции
1.964
Има ли некој полагано Меѓународно Право за Правата на Човекот кај Елена Михајлова?
И општо искуство од изборните предмети кај неа,како испрашува и колку знаење бара?
 
Член од
19 октомври 2021
Мислења
3
Поени од реакции
0
Дали ќе сака некој да сподели како е на испит Економика кај Кандикјан? Дали врти исти прашања и дали можеби дава исти прашања од прва и втора декада во казнена или ги менува во сите декади?
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
18
Поени од реакции
16
Некој со совет за положување Трговско ? :D
Книгата е катастрофална од пред 17 години, на испит се паѓаат поточки, а цела книга е за учење со 500 страни + договорите. Најнеорганизиран испит и предмет на факултетот дефинитивно.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
Некој со совет за положување Трговско ? :D
Книгата е катастрофална од пред 17 години, на испит се паѓаат поточки, а цела книга е за учење со 500 страни + договорите. Најнеорганизиран испит и предмет на факултетот дефинитивно.
Или, ако ја читаш темата, ќе видиш дека се паѓаат прашањата и примерот од Либро години наназад. Мислам дека во нив ги нема дотатоците и законот т.е. фалат едно 10-тина прашања. :)
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.254
Поени од реакции
1.964
Дали и колку се плаќа презапишување на опционен предмет (со 3 кредити) од политичкиот смер?
 
Ф

Флеш

Гостин
како треба да изгледа и пополни уплатницата за Е2 семестар ?! и колку беше ?
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
како треба да изгледа и пополни уплатницата за Е2 семестар ?! и колку беше ?
1.000 е Е2. Тоа се става во Цел на дознака на самата уплатница, пп 50, и се уплаќа на сметката на Правен. :)
 
Член од
10 март 2022
Мислења
1
Поени од реакции
0
Dali mozete da me posovetuvate za predmetite od 4ta godina politicki studii?
Potocno za megunarodno pravo kaj Mihajlova, etnickite konflikti vo megunarodni odnosi i sovremena evropska istorija i ideja za evropa?
Nacin na polaganje, literatura, sto potocno baraat profesorite?
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Dali mozete da me posovetuvate za predmetite od 4ta godina politicki studii?
Potocno za megunarodno pravo kaj Mihajlova, etnickite konflikti vo megunarodni odnosi i sovremena evropska istorija i ideja za evropa?
Nacin na polaganje, literatura, sto potocno baraat profesorite?
Меѓународно право е поделено на два дела, јавно кај Михајлова и приватно кај Десковски. Ја на времето писмено полагав двата дела, а како е сега не знам.
Етнички конфликти мислам дека беше кај Ана е кај неа Господ на помош оти богами и Тој кренал раце од неа... Мислам дека требаше да се изработи нешто за одреден конфликт и да го презентираш, па ако е доволно „расположена“ ќе ти пише прелазна, а ако не, треба да имаш живци за објаснување и отерување кај не треба...
Историја и идеја за Европа беше поделено кај Влајко и кај Ина, двата бараа семинарска или нешто такво, па после спојуваа поените и ти ставаа оцена.

Од литература, право имаше две книги, предметот за европа имаше исто книга Влајко ќе ти каже што точно, а кај Ана стварно не се сеќавам дали имаше некои нејзини книги да ги купиш или тоа беше за некој друг предмет.

Но во секој случај, полесно се поминува за разлика од предметите до трета година.

ps: зборувам за мене лично, пред 3-4 години, од тогаш до денес може многу работи да се сменети и земи со резерва.
 
Член од
6 октомври 2017
Мислења
5
Поени од реакции
0
Дечки, да прашам нешто. Во кое фото студио се сликаа апсолвенти оваа година? И од каде може да се земе мантилот? Дали го има во Студио 5? Јас минатата година бев апсолвент ама не можев да се сликам имав корона, потоа не можев да дојдам во Скопје од одредени причини и не се сликав, сега би сакала да се сликам во студио 5 да ми изработат слики за мене лично, за табло не планирам да се сликам бидејќи мојата генерација заврши. Ве молам ако некој знае да ми даде инфо за ова. Ви благодарам
 
Член од
31 март 2022
Мислења
1
Поени од реакции
0
Луѓе некој да ми каже за Рената Дескоска какви прашања поставува на колоквиум, како оценува и сл? Исто и за Денис Прешова може, оти заедно ми предаваат.
 
Член од
31 март 2022
Мислења
4
Поени од реакции
0
Здраво, дали има некој полагано Семејно право кај проф. Мицковиќ. Ако сака да сподели искуство.
Фала однапред
 

Kajgana Shop

На врв Bottom