ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

Дискусија во форумот 'Образование' започната од Mortisha, 17 јануари 2008.

 1. Јефто

  Јефто @JeftoMKD | Јефто™

  Член од:
  30 октомври 2011
  Мислења:
  2.467
  Допаѓања:
  1.118
  Јас сум / бев на политички, кај нас не се брани дипломска во 4та. Така што не знам дали и како е кај другите смерови...
  За во 5та знам дека си се брани магистерска,тоа сум сигурен секаде.

  А некој што зел скоро, да ти кажам право не знам...
   
 2. Aleksandar92

  Aleksandar92

  Член од:
  2 февруари 2019
  Мислења:
  8
  Допаѓања:
  3
  Фала ти многу друже. Уште ова да те прашам, како се рачуна кај вас на политички 3+2 или?? Јас сум на правни студии 3 години и после уште 2 на мастер финансово право. Ако е 3+2 и кај вас тогаш да одам на факултет и да барам диплома :) Ти кога ја зеде дипломата со 4 завршени години?
   
  На Јефто му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Јефто

  Јефто @JeftoMKD | Јефто™

  Член од:
  30 октомври 2011
  Мислења:
  2.467
  Допаѓања:
  1.118
  Кај нас е 3+1+1.
  Диплома немам земено за 4та, ама уверението ми е при крај со изработката, треба да биде деновиве пратено горе на потпис, така ми рекоа на студентски. За дипломата се чекало подолго. Тоа подолго не ми кажаа колку е... Месеци, година...
   
  На Aleksandar92 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Bojan Van Buuren

  Bojan Van Buuren Колектор

  Член од:
  11 април 2008
  Мислења:
  7.462
  Допаѓања:
  10.859
  Ако си правни студии (еве глеам дека политички различно било) дипломата би требало више да ти е готова за додипломски. За дипломата не се плаќа ништо, си имаш платено кога си вадел уверение за завршени додипломски студии. Оди во студентски и прашај дали ти е готова дипломата.
  Многу споро работат, тоа е проблемот. Пример мене дипломата ми беше готова после 3 години од дипломирање.
   
 5. Aleksandar92

  Aleksandar92

  Член од:
  2 февруари 2019
  Мислења:
  8
  Допаѓања:
  3
  Ти на која програма си 3+2 години или??? Кога ја зеде дипломата ако можеш да ми кажеш? Значи постои диплома за завршени 3 години на правни студии, постои некој што зел диплома. Тоа ме интересираше. Фала ти многу, ќе одам на студентски прашања неделава баш да видам што ќе кажат.
   
 6. Bojan Van Buuren

  Bojan Van Buuren Колектор

  Член од:
  11 април 2008
  Мислења:
  7.462
  Допаѓања:
  10.859
  Да да, има дипломи. Ја сега пред неколку месеци ја земав. Оди на студентски и прашај си.

  Sent from my SM-G935F using Tapatalk
   
  На Aleksandar92 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Girl345

  Girl345

  Член од:
  15 јануари 2016
  Мислења:
  75
  Допаѓања:
  6
  Може ли некој да ми каже каков е испитот по ГПП, од колку прашања е составен, дали дава тешки прашања и колку време имаме за пишување?
   
 8. sever123

  sever123

  Член од:
  3 јануари 2019
  Мислења:
  7
  Допаѓања:
  0
  Дали има некаде резучтати од Политички систем кај Марко од 30.01?
   
 9. Aleksandar92

  Aleksandar92

  Член од:
  2 февруари 2019
  Мислења:
  8
  Допаѓања:
  3
  Фала ти многу друже ! Може да ми ја сликаш да ја видам како изгледа баш ме интересира или прати ми ја во приватна порака
   
 10. Flikson

  Flikson Провинцијалец

  Член од:
  27 декември 2012
  Мислења:
  764
  Допаѓања:
  2.393
  Јас имам завршено пред пет години уште немам диплома земено. :sramezliv:
   
 11. Vori

  Vori СИСЬКИ ДВИГАТЕЛЬ

  Член од:
  23 март 2009
  Мислења:
  5.583
  Допаѓања:
  3.779
  Имам прашање за на Правен Факултет ,поврзано е за неколку насоки,кратко инфо ми е потребно за совет за запишување(студирање). Правен одеше ако не грешам,со модел, 3 години правни студии,после 2 години мастер(насоката),колку што разбирам ..... Заинтересиран сум за неколку насоки:
  • Финансово право и финансии
  • Деловно право
  • Корпоративно право
  • Меѓународно право и односи и право на Европска унија

  Вие од членовите,кои сте на Правен или сте завршиле веќе,кои насоки(студии) ми ги препорачувате,може и други слободно насоки и кратко инфо,дали се тешки професори,од каде може материјал да земам,ако може да симнам преку интернет,уште полесно.Потребно ми е да знам,кои се да бркам некоја насока ....Бев на друг факултет пред деценија,но прекинав заради здраствени причини,со време не го засакав и Правниот повеќе сфатив дека ми,кажано подобра опција(иам и нешо врски) :D,само да ми дадете совет,што како е атмосфера на Правен,со студииве,за да наапраам избор.
   
 12. Aleksandar92

  Aleksandar92

  Член од:
  2 февруари 2019
  Мислења:
  8
  Допаѓања:
  3
  финансово право и финансии можам да ти кажам дека е лесно и дека се многу екстра професорите, Весна Пендовска, Александар Стојков, Максимовска, асистентката Елена можеш да ја најдеш во секое време за било каква информација :) На мастер е многу многу полесно и се ставаат повисоки оценки(заради тоа што многу студенти бркаат стипендија). Јас ги положив сите испити на мастер,но ме мрзи да спремам магистерска особено сега коа ја земав дипломата за додипломски :) Многу сум задоволен од професорите. Имаш само еден предмет пракса 2 дена во УЈП се оди организирано сите студенти. Поздрав :)
  --- Споено дупло мислење, 11 февруари 2019 ---
  Пиши му на деканот 100% ти е готова. Јас имав уверение од 2015, а пред некое време отидов на студентски му велам на тој дај ми диплома каква и да има за 3 или 4 години (зашто веќе имам положено се заклучно со 5та година) и тој ми вели нема диплома за завршени 3 години само уверение. Затоа се распрашав тука на форумов и фала и на дечките за помошта. Најдов на страната на правен мејл од деканот и му пишав, ми врати утредента дипломата ви е изработена подигнете си ја од студентски кога сакате. Ја зедов пред 3 дена, а она готова од март 2018 :) Со лична карта се потпишуваш во една тетратка и дипломата ти ја даваат :) Поздрав
   
  На Flikson му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Creshni4ka

  Creshni4ka

  Член од:
  7 ноември 2017
  Мислења:
  66
  Допаѓања:
  4
  Дечки каде треба да се остави барањето за мирување на студии, на Студентски или во архива? И колку треба да се плати? Фала многу
   
 14. MS-13

  MS-13

  Член од:
  12 октомври 2017
  Мислења:
  28
  Допаѓања:
  13
  Со "правни студии" што може да се работи понатака?
   
 15. Vori

  Vori СИСЬКИ ДВИГАТЕЛЬ

  Член од:
  23 март 2009
  Мислења:
  5.583
  Допаѓања:
  3.779
  У денешно време,како ВИШЕ му доаѓа порано како во Југославија,како да си завршил 2 години од нормален факултет,ваму на правен е 2+3 се наеднаш со мастер ....
   

Сподели преку: