ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

Член од
2 февруари 2019
Мислења
162
Поени од реакции
319
Со "правни студии" што може да се работи понатака?
со завршени 3 години на правни студии ќе имаш 180 кредити и со таа диплома може да те вметнат некаде во администрација ако имаш врски. Ако сакаш да бидеш адвокат мора да завршиш 5 години да одбраниш магистерска, една година после тоа да имаш пракса кај некого и после таа година пракса се полага правосуден испит кој трае скоро цела година имаш исто предмети за учење и полагање.
Само со 3 години и ако немаш врски може да те вработат во Мекдоналдс или Бургеркинг во Германија :) Поздрав
 
Член од
25 октомври 2012
Мислења
819
Поени од реакции
1.226
Доста време не пратев,што се случува со факултетот,но ако може да ми кажи некој,зошто не работи електронското досие,ми треба само потврда за положен предмет,внесен ми е таму,али немам земано потпис доста време за предметот.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Доста време не пратев,што се случува со факултетот,но ако може да ми кажи некој,зошто не работи електронското досие,ми треба само потврда за положен предмет,внесен ми е таму,али немам земано потпис доста време за предметот.
Од коа си отиде Драги беше хаос на факс, имаше разни муабети зошто беше така.
Токму затоа и правен се префрли на iKnow.
Последно што ми кажаа колегиве е дека више целосно е исклучено електронското досие. Зошто на страната одамна нема банер за електронското досие, обично линкот го наоѓав на гугл, ама баш сеа пред некоја недела барав на гугл ама го немаше.

Види прашај на студентски за твојов проблем, може имаат некаков си бекап негде или може имаат смислено нешто пред да го исклучат електронското досие.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Член од
23 октомври 2016
Мислења
45
Поени од реакции
4
Ke moze li da mi kazete mislenja za predmetive od 6ti semestar trgovsko pravo,GPP,MPP KPP ?? Dali baraat prisustvo ili aktivnost kako uslov za polaganje?
 
Последно уредено:
Член од
7 август 2011
Мислења
4.749
Поени од реакции
12.764
Доста време не пратев,што се случува со факултетот,но ако може да ми кажи некој,зошто не работи електронското досие,ми треба само потврда за положен предмет,внесен ми е таму,али немам земано потпис доста време за предметот.
Угасен е системот. Оди кај информатичарот он ги има зачувано податоците од претходниот систем на компјутер.
 
Член од
17 февруари 2015
Мислења
89
Поени од реакции
5
Продавам МПП практикум
граѓанско право општ дел практикум и книга
англиски јазик книга и работна

сите се скроз сочувани.
 
Член од
14 јули 2017
Мислења
167
Поени од реакции
132
1Година на политички науки, Да ве прашам дали некој има најдено пракса во полза со смеров? Каде да барам?
 
Член од
19 декември 2013
Мислења
236
Поени од реакции
152
Имам едно прашање:D

Дали на постдипломски 4та и 5та година е морално да одиш на предавања или можеш само на испит да се појавуваш?
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Имам едно прашање:D

Дали на постдипломски 4та и 5та година е морално да одиш на предавања или можеш само на испит да се појавуваш?
Зависи на кој мастер.
Пример ја на кривично само на 2-3 предавања вкупно отидов, ама на граѓанско што имам колешки, идат редовно зошто ставаат поени за активности и не знам што друго.
 
Член од
2 март 2019
Мислења
2
Поени од реакции
0
Планирам да се запишам на мастер казнено. Е сега го гледам списокот на предмети и не ми е јасно кој од кој семестар е, кој е задолжителен, кој е изборен. Ако може некој да ме оправи би било супер :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom