ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

Член од
27 јануари 2018
Мислења
17
Поени од реакции
3
Леле кај спомна јавна администрација треба да го презапишам да те прашам дали знаеш дали Даглас ги врти истите прашања ?Имам околу 50[DOUBLEPOST=1548612217][/DOUBLEPOST]И да прашам односи со медиуми трета година Односи со јавност кај Даниела прашања нешто било што за да се положи оти проф е невозможна како Даглас шти е јавна :mad:
Дали ке можеш да ги постираш прашањава овде или некако да ми ги пратиш за јавна администрација? Од нареден семестар ми е :unsure:
 
Член од
12 октомври 2017
Мислења
50
Поени од реакции
42
Здраво луѓее, јас сум веќе матурант и почнувам да мислам за понатака во животот што би било. Оформувам некое мислење за школото мое и професијата. Ме интересира ваше мислење за Јустинијан, ваши искуства и да ми дадете некој ваш совет за факултетов. Некако само овај факултет ме влечи и се ми се врти во главата околу него хаха. Имам 4 години просек "мн.добар" и дали имам шанси за запишување со него? Оти слушнав(можеби се шпелулации) дека потешко можи да биде околу запишувањето. И кој смер на некој начин е "подобар" за запишување... Ви благодарам од напред ако ми помогне некој околу ова.
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Здраво луѓее, јас сум веќе матурант и почнувам да мислам за понатака во животот што би било. Оформувам некое мислење за школото мое и професијата. Ме интересира ваше мислење за Јустинијан, ваши искуства и да ми дадете некој ваш совет за факултетов. Некако само овај факултет ме влечи и се ми се врти во главата околу него хаха. Имам 4 години просек "мн.добар" и дали имам шанси за запишување со него? Оти слушнав(можеби се шпелулации) дека потешко можи да биде околу запишувањето. И кој смер на некој начин е "подобар" за запишување... Ви благодарам од напред ако ми помогне некој околу ова.
За другите смерови не можам да ти кажам, ама на политички ако појдеш, верувај со било каков просек ќе те примат зошто нема деца за таму.
Од смерови имаш: правни, политички, новинарство и последниот е односи со јавност.
Сега секој од овие смерови има потсмер да речам, модул кој ќе си го избереш подоцна.
Треба да знаеш што точно сакаш: правник, политиколог, новинар или ПР чоек да си.
 
Член од
29 март 2014
Мислења
99
Поени од реакции
32
Здраво луѓее, јас сум веќе матурант и почнувам да мислам за понатака во животот што би било. Оформувам некое мислење за школото мое и професијата. Ме интересира ваше мислење за Јустинијан, ваши искуства и да ми дадете некој ваш совет за факултетов. Некако само овај факултет ме влечи и се ми се врти во главата околу него хаха. Имам 4 години просек "мн.добар" и дали имам шанси за запишување со него? Оти слушнав(можеби се шпелулации) дека потешко можи да биде околу запишувањето. И кој смер на некој начин е "подобар" за запишување... Ви благодарам од напред ако ми помогне некој околу ова.
Здраво
Еве јас сум на односи со јавност веќе трета година. Не знам од лично искуство факсов има многу недостатоци но и добри страни. Инаку за запишување не се секирај ќе те примат на било кој смер бидејќи многу е опадната заинтересираноста.Смеров мој е океј перспективен е ама има пропусти во смисла на тоа што некои предмети воопшто не се потребни али тоа е рекоа дека ќе мењаат од наредна година.
 
Член од
23 октомври 2016
Мислења
45
Поени од реакции
4
Lugje ke ve molam da mi kazete za kaj asterud na ispit filozofija na pravo kakov tip na prasanja se? I ima edni prasanja so se vrtat dali e mozno so niv da se polozi
 
Член од
3 јануари 2019
Мислења
8
Поени од реакции
0
Дали можам да сменам изборен предмет?
Сега во 3 семестар одбрав Интерна комуникација, ама ќе заглавам оти е кај Даниела па ако можам да го сменам ич да не го спремам.
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Дали можам да сменам изборен предмет?
Сега во 3 семестар одбрав Интерна комуникација, ама ќе заглавам оти е кај Даниела па ако можам да го сменам ич да не го спремам.
Мислам дека се плаќаше нешто „ситно“ и ќе смениш... Појди на студентски.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Здраво луѓее, јас сум веќе матурант и почнувам да мислам за понатака во животот што би било. Оформувам некое мислење за школото мое и професијата. Ме интересира ваше мислење за Јустинијан, ваши искуства и да ми дадете некој ваш совет за факултетов. Некако само овај факултет ме влечи и се ми се врти во главата околу него хаха. Имам 4 години просек "мн.добар" и дали имам шанси за запишување со него? Оти слушнав(можеби се шпелулации) дека потешко можи да биде околу запишувањето. И кој смер на некој начин е "подобар" за запишување... Ви благодарам од напред ако ми помогне некој околу ова.
Не знам за правниве како биле поените за државна/приватна квота, ама биди свесен дека ако се запишеш на правни студии се „осудуваш“ на живеење тука, т.е. ако сакаш да си идеш од државава многу тешко дека ќе работиш во хх држава како правник.
Факултетот е генерално лесен.
 
Член од
29 март 2014
Мислења
99
Поени од реакции
32
Дали можам да сменам изборен предмет?
Сега во 3 семестар одбрав Интерна комуникација, ама ќе заглавам оти е кај Даниела па ако можам да го сменам ич да не го спремам.
Да можеш да смениш,400ден е. :)
 
Член од
16 август 2015
Мислења
226
Поени од реакции
278
Не знам за правниве како биле поените за државна/приватна квота, ама биди свесен дека ако се запишеш на правни студии се „осудуваш“ на живеење тука, т.е. ако сакаш да си идеш од државава многу тешко дека ќе работиш во хх држава како правник.
Факултетот е генерално лесен.
Zoso bash za pravni studii mislis taka ? Demek so drugite ne si osuden da zivees tuka?
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Zoso bash za pravni studii mislis taka ? Demek so drugite ne si osuden da zivees tuka?
Зошто законите се секаде различни. Пример, тоа што е тука да речеме кривично дело не значи дека е кривично дело и во Америка/Франција/Германија/Шведска...
 
Член од
2 февруари 2019
Мислења
162
Поени од реакции
319
Zdravo na site. Dali nekoj ima iskustvo so zemanje diploma so zavrseni 3 godini(diploma, a ne uverenie).Uverenie imam:) Gi imam polozeno site predmeti zaklucno so master studiite i mi ostana da odbranam magisterska, no momentalno mi treba DIPLOMA za zavrseni 3 godini. Vidov nekoj komentar deka treba da se uplati suma od 6000 den i potvrda od biblioteka deka ne dolzam knigi. Dali nekoj zel DIPLOMA za zavrseni 3 godini ?? Fala :)
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Zdravo na site. Dali nekoj ima iskustvo so zemanje diploma so zavrseni 3 godini(diploma, a ne uverenie).Uverenie imam:) Gi imam polozeno site predmeti zaklucno so master studiite i mi ostana da odbranam magisterska, no momentalno mi treba DIPLOMA za zavrseni 3 godini. Vidov nekoj komentar deka treba da se uplati suma od 6000 den i potvrda od biblioteka deka ne dolzam knigi. Dali nekoj zel DIPLOMA za zavrseni 3 godini ?? Fala :)
Ако не грешам, за со 3 години не даваат диплома, ама најдобро е да прашаш на студентски. Јас завршив, никогаш не ми кажаа дека имам диплома за земање со 3 години.
За со 4 години знам дека има и диплома, ама кога би ја земал, рекоа ќе си чекам подолго од уверението...
 
Член од
2 февруари 2019
Мислења
162
Поени од реакции
319
Ако не грешам, за со 3 години не даваат диплома, ама најдобро е да прашаш на студентски. Јас завршив, никогаш не ми кажаа дека имам диплома за земање со 3 години.
За со 4 години знам дека има и диплома, ама кога би ја земал, рекоа ќе си чекам подолго од уверението...
A znaes nekoj sto vo skoro vreme zel diploma so 4 godini??? Treba da se brani diplomska ili ja davaat kako uverenieto? Ke ja cekam i do leto ako treba samo da ne treba da pravam diplomska:) Sto fakultet odbrav 5 godini ucis, a diploma nemas:tapp:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom