ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
A znaes nekoj sto vo skoro vreme zel diploma so 4 godini??? Treba da se brani diplomska ili ja davaat kako uverenieto? Ke ja cekam i do leto ako treba samo da ne treba da pravam diplomska:) Sto fakultet odbrav 5 godini ucis, a diploma nemas:tapp:
Јас сум / бев на политички, кај нас не се брани дипломска во 4та. Така што не знам дали и како е кај другите смерови...
За во 5та знам дека си се брани магистерска,тоа сум сигурен секаде.

А некој што зел скоро, да ти кажам право не знам...
 
Член од
2 февруари 2019
Мислења
162
Поени од реакции
319
Јас сум / бев на политички, кај нас не се брани дипломска во 4та. Така што не знам дали и како е кај другите смерови...
За во 5та знам дека си се брани магистерска,тоа сум сигурен секаде.

А некој што зел скоро, да ти кажам право не знам...
Фала ти многу друже. Уште ова да те прашам, како се рачуна кај вас на политички 3+2 или?? Јас сум на правни студии 3 години и после уште 2 на мастер финансово право. Ако е 3+2 и кај вас тогаш да одам на факултет и да барам диплома :) Ти кога ја зеде дипломата со 4 завршени години?
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Фала ти многу друже. Уште ова да те прашам, како се рачуна кај вас на политички 3+2 или?? Јас сум на правни студии 3 години и после уште 2 на мастер финансово право. Ако е 3+2 и кај вас тогаш да одам на факултет и да барам диплома :) Ти кога ја зеде дипломата со 4 завршени години?
Кај нас е 3+1+1.
Диплома немам земено за 4та, ама уверението ми е при крај со изработката, треба да биде деновиве пратено горе на потпис, така ми рекоа на студентски. За дипломата се чекало подолго. Тоа подолго не ми кажаа колку е... Месеци, година...
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Zdravo na site. Dali nekoj ima iskustvo so zemanje diploma so zavrseni 3 godini(diploma, a ne uverenie).Uverenie imam:) Gi imam polozeno site predmeti zaklucno so master studiite i mi ostana da odbranam magisterska, no momentalno mi treba DIPLOMA za zavrseni 3 godini. Vidov nekoj komentar deka treba da se uplati suma od 6000 den i potvrda od biblioteka deka ne dolzam knigi. Dali nekoj zel DIPLOMA za zavrseni 3 godini ?? Fala :)
Ако си правни студии (еве глеам дека политички различно било) дипломата би требало више да ти е готова за додипломски. За дипломата не се плаќа ништо, си имаш платено кога си вадел уверение за завршени додипломски студии. Оди во студентски и прашај дали ти е готова дипломата.
Многу споро работат, тоа е проблемот. Пример мене дипломата ми беше готова после 3 години од дипломирање.
 
Член од
2 февруари 2019
Мислења
162
Поени од реакции
319
Ако си правни студии (еве глеам дека политички различно било) дипломата би требало више да ти е готова за додипломски. За дипломата не се плаќа ништо, си имаш платено кога си вадел уверение за завршени додипломски студии. Оди во студентски и прашај дали ти е готова дипломата.
Многу споро работат, тоа е проблемот. Пример мене дипломата ми беше готова после 3 години од дипломирање.
Ти на која програма си 3+2 години или??? Кога ја зеде дипломата ако можеш да ми кажеш? Значи постои диплома за завршени 3 години на правни студии, постои некој што зел диплома. Тоа ме интересираше. Фала ти многу, ќе одам на студентски прашања неделава баш да видам што ќе кажат.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Ти на која програма си 3+2 години или??? Кога ја зеде дипломата ако можеш да ми кажеш? Значи постои диплома за завршени 3 години на правни студии, постои некој што зел диплома. Тоа ме интересираше. Фала ти многу, ќе одам на студентски прашања неделава баш да видам што ќе кажат.
Да да, има дипломи. Ја сега пред неколку месеци ја земав. Оди на студентски и прашај си.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Член од
15 јануари 2016
Мислења
83
Поени од реакции
6
Може ли некој да ми каже каков е испитот по ГПП, од колку прашања е составен, дали дава тешки прашања и колку време имаме за пишување?
 
Член од
3 јануари 2019
Мислења
8
Поени од реакции
0
Дали има некаде резучтати од Политички систем кај Марко од 30.01?
 
Член од
2 февруари 2019
Мислења
162
Поени од реакции
319
Да да, има дипломи. Ја сега пред неколку месеци ја земав. Оди на студентски и прашај си.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
Фала ти многу друже ! Може да ми ја сликаш да ја видам како изгледа баш ме интересира или прати ми ја во приватна порака
 

Flikson

Провинцијалец
Член од
27 декември 2012
Мислења
912
Поени од реакции
2.557
Јас имам завршено пред пет години уште немам диплома земено. :sramezliv:
 
Ф

Флеш

Гостин
Имам прашање за на Правен Факултет ,поврзано е за неколку насоки,кратко инфо ми е потребно за совет за запишување(студирање). Правен одеше ако не грешам,со модел, 3 години правни студии,после 2 години мастер(насоката),колку што разбирам ..... Заинтересиран сум за неколку насоки:
  • Финансово право и финансии
  • Деловно право
  • Корпоративно право
  • Меѓународно право и односи и право на Европска унија

Вие од членовите,кои сте на Правен или сте завршиле веќе,кои насоки(студии) ми ги препорачувате,може и други слободно насоки и кратко инфо,дали се тешки професори,од каде може материјал да земам,ако може да симнам преку интернет,уште полесно.Потребно ми е да знам,кои се да бркам некоја насока ....Бев на друг факултет пред деценија,но прекинав заради здраствени причини,со време не го засакав и Правниот повеќе сфатив дека ми,кажано подобра опција(иам и нешо врски) :D,само да ми дадете совет,што како е атмосфера на Правен,со студииве,за да наапраам избор.
 
Член од
2 февруари 2019
Мислења
162
Поени од реакции
319
Имам прашање за на Правен Факултет ,поврзано е за неколку насоки,кратко инфо ми е потребно за совет за запишување(студирање). Правен одеше ако не грешам,со модел, 3 години правни студии,после 2 години мастер(насоката),колку што разбирам ..... Заинтересиран сум за неколку насоки:
  • Финансово право и финансии
  • Деловно право
  • Корпоративно право
  • Меѓународно право и односи и право на Европска унија

Вие од членовите,кои сте на Правен или сте завршиле веќе,кои насоки(студии) ми ги препорачувате,може и други слободно насоки и кратко инфо,дали се тешки професори,од каде може материјал да земам,ако може да симнам преку интернет,уште полесно.Потребно ми е да знам,кои се да бркам некоја насока ....Бев на друг факултет пред деценија,но прекинав заради здраствени причини,со време не го засакав и Правниот повеќе сфатив дека ми,кажано подобра опција(иам и нешо врски) :D,само да ми дадете совет,што како е атмосфера на Правен,со студииве,за да наапраам избор.
финансово право и финансии можам да ти кажам дека е лесно и дека се многу екстра професорите, Весна Пендовска, Александар Стојков, Максимовска, асистентката Елена можеш да ја најдеш во секое време за било каква информација :) На мастер е многу многу полесно и се ставаат повисоки оценки(заради тоа што многу студенти бркаат стипендија). Јас ги положив сите испити на мастер,но ме мрзи да спремам магистерска особено сега коа ја земав дипломата за додипломски :) Многу сум задоволен од професорите. Имаш само еден предмет пракса 2 дена во УЈП се оди организирано сите студенти. Поздрав :)[DOUBLEPOST=1549840099][/DOUBLEPOST]
Јас имам завршено пред пет години уште немам диплома земено. :sramezliv:
Пиши му на деканот 100% ти е готова. Јас имав уверение од 2015, а пред некое време отидов на студентски му велам на тој дај ми диплома каква и да има за 3 или 4 години (зашто веќе имам положено се заклучно со 5та година) и тој ми вели нема диплома за завршени 3 години само уверение. Затоа се распрашав тука на форумов и фала и на дечките за помошта. Најдов на страната на правен мејл од деканот и му пишав, ми врати утредента дипломата ви е изработена подигнете си ја од студентски кога сакате. Ја зедов пред 3 дена, а она готова од март 2018 :) Со лична карта се потпишуваш во една тетратка и дипломата ти ја даваат :) Поздрав
 
Член од
7 ноември 2017
Мислења
78
Поени од реакции
5
Дечки каде треба да се остави барањето за мирување на студии, на Студентски или во архива? И колку треба да се плати? Фала многу
 
Член од
12 октомври 2017
Мислења
50
Поени од реакции
42
Со "правни студии" што може да се работи понатака?
 
Ф

Флеш

Гостин
Со "правни студии" што може да се работи понатака?
У денешно време,како ВИШЕ му доаѓа порано како во Југославија,како да си завршил 2 години од нормален факултет,ваму на правен е 2+3 се наеднаш со мастер ....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom