ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.613
Поени од реакции
31.821
Ти во Битола студираш?
Има професори од Јустинијан што ти предаваат?
Трудово лесно е, try меѓународно приватно право :)
Tрудово е прелесно, професорот е мангата :) Имаш прашања со точно е или не е точно, обично не е точно, во цитираната реченица го бараш натрапникот, кој е збор или запирка во прашање. Не можам да фатам да го објаснам начинот на оценување бидејќи е претерано сложен, но забавен пред се.
Инаку има, Ортакоски, Татијана Петрушевска, Ружица (по социологија) син му на Камбовски. Сега има дојдено и многу млади професори, доценти кои се страшно спремни луѓе, поголем дел патуваат нон стоп во Скопје бидејќи подготвуваат закони со министрите, советници се .Комуникацијата е супер, колегијална, оценувањето е тамански и реално ( за многу е престрого оти си бараат луѓето) но тоа се обично оние видови на студенти кои сакаат со еднаш читнато да соберат 7ка. .Деканот исто предава во Скопје, Илија Тодоровски, политички науки, закон човече на двата испити кај него ми пиша по 100 поени.
 
Член од
7 јуни 2012
Мислења
33
Поени од реакции
63
Здраво идни колеги,
пред упис на факултет сум и како што времето се собира почнуваат да ме мачат некои прашања. Од Струмица сум, сакав да продолжам на правни студии на Јустинијан Први,па здравје Боже, мастер по Меѓународно право, но Универзитетот Гоце Делчев од оваа година отвори дисперзирани студии по право и кај нас и со тоа започнаа дилемите и трилемите и што ли уште не... :rolleyes:
.
Е сега, проблемот е во тоа што уште на почеток треба да се определиме на што сакаме да се запишеме. Имаме понудено само три студиски програми: административно, финансово и граѓанско право. Нема никакво образложение што и како ќе се учи, кои предмети и слично.. но по некоја логика и претходни познавања, најмногу ме привлече финансовото право. Затоа ја разгледав програмата за мастер студиите по финансово и ми се допадна модулот Б.

Ме интересира дали вие како студенти со искуство на правниот факултет и правници кои поминале низ целиот тој систем, ми го препорачувате овој смер или предност му давате на некој друг? :unsure::)

Однапред Ви благодарам за советите (y)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Advokatce

откачено
Член од
2 ноември 2009
Мислења
209
Поени од реакции
27
Дечки ајде за помош...неам којзнае колкав просек, дали при уписите тоа е голема работа? колкави се шансите да не ме примат на тој смер што сакам да влезам?
 
Член од
21 август 2011
Мислења
145
Поени од реакции
46
Дечки ајде за помош...неам којзнае колкав просек, дали при уписите тоа е голема работа? колкави се шансите да не ме примат на тој смер што сакам да влезам?
Како што ми кажаа другарки што се запишаа минатата година на мастер , сите ги примиле на смерот на кој конкурирале, а немаа баш којзнае каков просек..една дури се запиша и на дополнителен конкурс .. нема гајле за 2000 евра не одбиваат никој :)
 
Член од
28 јули 2011
Мислења
81
Поени од реакции
25
Дали некој знае да ми каже точно на кој смер после 3та година треба да се запише студентот на мастер за понатаму да стане нотар? ми треба за другарка целата е збркана хаос и е се, се плаши заради просекот. И како иде цела постапка, 3 години додипломски, смерот за кој се определуваш а после се полага правосуден (ко за адвокатите) или... Ве молам ако знае некој нека ми помогне
 

shema77

Borriello
Член од
30 јули 2009
Мислења
432
Поени од реакции
7
Дечки ме интересира дали на правни студии како смер има и втор уписен рок?Како што гледам јас ранг листа од минатата година има само еден уписен рок,примиле 600 студенти во првиот(300 државна и 300 приватна квота) и тоа е се.
 
Член од
9 ноември 2011
Мислења
71
Поени од реакции
4
ајде нека каже некој искуство по трудово како поминал и со точно учел
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.613
Поени од реакции
31.821
ајде нека каже некој искуство по трудово како поминал и со точно учел
Се од учебник :) Прашањата се сите од учебник, дури учиш збор по збор че анализираш оти така само можиш да ја сфатиш суштината на прашањето кое ти следува.
На час треба да бидиш активен, но не и да продаваш курназлаци, онака те прашува, одговори си што мислиш, ако згрешиш ништо страшно ( обично 90 проценти че згрешиш, оти не ја немаш способноста да читаш од мозокот на професорот). Најинтересни предавања имаш таму и то е то накратко.
 
Член од
7 април 2012
Мислења
961
Поени од реакции
703
Дали може да се упишам со извод постар од 6 месеци??
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.437
Поени од реакции
7.895
ajde nekoj sovet za gragjansko kolokviumi i za usniot ispit (na sto da se obrne vnimanie dali kniga/praktikum).. prasanja kako sto znam ne se pagaat, ili moze gresam ?
 
O

Orion.

Гостин
ajde nekoj sovet za gragjansko kolokviumi i za usniot ispit (na sto da se obrne vnimanie dali kniga/praktikum).. prasanja kako sto znam ne se pagaat, ili moze gresam ?
Незнам како би ти помогнале прашања на усен испит, едино на влезните колоквиуми мада ти ако не го спремиш испитот екстремно добро за усно, џабе и да ги поминеш влезните колоквиуми.
Фати книгата и практикумот и научи ги мнооогу добро :)
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.437
Поени од реакции
7.895
Незнам како би ти помогнале прашања на усен испит, едино на влезните колоквиуми мада ти ако не го спремиш испитот екстремно добро за усно, џабе и да ги поминеш влезните колоквиуми.
Фати книгата и практикумот и научи ги мнооогу добро :)
mislev za prasanja za kolokvium, normalno ...
 
Член од
28 јули 2011
Мислења
81
Поени од реакции
25
Kolegi moze nekoj da mi kaze kolku poeni vo prosek davaat od seminarski?
Ние што студираме од минатата година по новиот систем, а и идните генерации, не треба да се надеваме мн на поени од семинарски. Ние во прва година немавме семинарска по ниеден предмет така да 0 поени. Гледај добро да ги полагаш влезните колоквиуми и испитот се др не е битно.
 

Advokatce

откачено
Член од
2 ноември 2009
Мислења
209
Поени од реакции
27
семинарски ЈОК!!! скраја е да побараш семинарска макар за 1-2поени...барем наша генерација така беше :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom