ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

*LittLe heart*

*најубави очи-ЗЕЛЕНИ*
Член од
14 јануари 2008
Мислења
751
Поени од реакции
289
ми текна да побарам тема, за правниот факултет и сеа кога ја најдов ај па да напишам збор-два. за една недела се уписите и јас планирам да конкурирам на правен факултет. според ова што го прочитав, треба да имаш редовност и ќе биде се во ред? ќе си положуваш итн...а тоа шо викате со заокружување-сите испити се така или?
ајде поздрав, па ако биде се во ред, ќе бидеме колеги!:vozbud:
Се се полага писмено со заокружување и боење кругчиња на обрасци:pipi:
 
Член од
4 март 2008
Мислења
261
Поени од реакции
10
Да, новата академска година ќе започне на 15 Септември, затоа што Законот за високо образование претрпе такви измени и сега по ново ќе биде така. Додека, пак до сите што сега заврш(уваат)ија 3 год. и дипломираа (според ЕКТС), да спомнам дека Постдипломската академска година започнува во Ноември....Поздрав.

Kako бе? Не зезај, ова да не е за тие сеа што се 1ва год?
Не е можно ќе објавеа нешто!
 

*LittLe heart*

*најубави очи-ЗЕЛЕНИ*
Член од
14 јануари 2008
Мислења
751
Поени од реакции
289
Kako бе? Не зезај, ова да не е за тие сеа што се 1ва год?
Не е можно ќе објавеа нешто!
Јас колку што знам се почнува од октомври постот е малку постар од тогаш кога беше дилемата дали од семптември ќе почнуваме.Така да имаш уште еден месец уживај:smir:
 
Член од
4 март 2008
Мислења
261
Поени од реакции
10
Јас колку што знам се почнува од октомври постот е малку постар од тогаш кога беше дилемата дали од семптември ќе почнуваме.Така да имаш уште еден месец уживај:smir:

Фала, се стресов бре книга неам пипнато!
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
ми текна да побарам тема, за правниот факултет и сеа кога ја најдов ај па да напишам збор-два. за една недела се уписите и јас планирам да конкурирам на правен факултет. според ова што го прочитав, треба да имаш редовност и ќе биде се во ред? ќе си положуваш итн...а тоа шо викате со заокружување-сите испити се така или?
ајде поздрав, па ако биде се во ред, ќе бидеме колеги!:vozbud:
Немој да мислиш дека ако си само редовен и дека се ке биде во ред друже.Јас сум апсолвент ми останаа уште некој испити да дипломирам веруј ми не е баш лесно особено некој предмети кај кој само книгата да ја видиш ке се уплашиш ке ти се чини вечност да ја прочиташ а ке мислиш дека е невозможно да ја научиш.Немој да мислиш дека е така лесно сепак ако си учиш редовно на колоквиуми да си идеш спремен редовност максимална по некој поен активност не би требало да имаш проблеми :wink:
 

Justice for All

Tempus fugit
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.372
Поени од реакции
85
Оди на часови, биди активен, учи редовно - како што ќе земате нов материјал одма да си го учиш... и немаш гајле гарант положуваш.:wink:
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
е кој го спомна драги да дае Господ цела година да се влече кај него во канцеларија :( ми го расипавте одморот


инаку за бруцошите да ги поддржам тие што решиле да се запишат и многу среќа со драги ( почнете да си го збогатувате речникот со разни видови пцовки за секоја пригода), а да.. и закачалката не ќе е на одмет да ја узминете ако можете
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Kako бе? Не зезај, ова да не е за тие сеа што се 1ва год?
Не е можно ќе објавеа нешто!
Eпа најверојатно ќе објават чим завршат уписите. А новиот Закон за високо образование е донесен уште од предходниот состав на Парламентот. И во него се пропишува дека новата АКАДЕМСКА УЧЕБНА ГОДИНА започнува на 15 Септември.
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
Eпа најверојатно ќе објават чим завршат уписите. А новиот Закон за високо образование е донесен уште од предходниот состав на Парламентот. И во него се пропишува дека новата АКАДЕМСКА УЧЕБНА ГОДИНА започнува на 15 Септември.
ај весело... пак ме зацрнивте од сабајле... него да си фатам јас граѓанското да не ме зацрни родна уште еден семестар
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
ај весело... пак ме зацрнивте од сабајле... него да си фатам јас граѓанското да не ме зацрни родна уште еден семестар
Eве пријателке еден совет за Граѓанско...учи ги буквално како се напишани во Практикумот, по збор, секој член.Прочитај го практикумот 5-6 пати, и плус мислам дека имате уште една мала книгичка + таа другата мала,...и после прочитани 10 пати, ќе извадиш 57 бода. Поздрав. .еби га, само таа дава така да се полага, буквално до збор.
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
Eве пријателке еден совет за Граѓанско...учи ги буквално како се напишани во Практикумот, по збор, секој член.Прочитај го практикумот 5-6 пати, и плус мислам дека имате уште една мала книгичка + таа другата мала,...и после прочитани 10 пати, ќе извадиш 57 бода. Поздрав. .еби га, само таа дава така да се полага, буквално до збор.
МРАЗАМ ПРАКТИКУМИ, МРАЗАМ ДА УЧАМ НА ПАМЕТ, ЈА МРАЗАМ РОДНА, А НАЈМНОГУ ЈА МРАЗАМ ГЛУПАТА АСИСТЕНТКА...

супер што ми е уште само тоа...
 

Cappie

Vincere non è importante: è la sola cosa che conti
Член од
29 мај 2008
Мислења
1.914
Поени од реакции
307
Немој да мислиш дека ако си само редовен и дека се ке биде во ред друже.Јас сум апсолвент ми останаа уште некој испити да дипломирам веруј ми не е баш лесно особено некој предмети кај кој само книгата да ја видиш ке се уплашиш ке ти се чини вечност да ја прочиташ а ке мислиш дека е невозможно да ја научиш.Немој да мислиш дека е така лесно сепак ако си учиш редовно на колоквиуми да си идеш спремен редовност максимална по некој поен активност не би требало да имаш проблеми :wink:
епа добро де, не сакав јас да кажам дека е доволно да се појавиш и да бидеш редовен за да положиш. по сето ова што го пишувате вие кои веќе сте таму, јас сфаќам дека ако си учиш немаш гајле. освен за кај некои професори што ги спомнавте :tapp: како и да е, сега по овие неколку поста со кој ми одговоривте сум уште поубеден од вчера да се запишам на правен. епа фала, се гледаме!:helou:
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Запишете се слободно на Правен...немајте гајле од професори, од испрашувања, од купување учебници (мислам на помаливе им ги даваат гага), само 3 недели пред колоквиум почнете да читате од материјалите, и прочитајте го секој предмет по 3 пати убаво, темелно, а четвртиот пат само разлистајте на денот од полагањето...:smir: ова мене ми изгледа како да давам рецепт...:pos2:
 

Justice for All

Tempus fugit
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.372
Поени од реакции
85
Wooow, колку многу колеги сум имал на форумов.:vozbud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom