ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

Член од
16 јуни 2010
Мислења
108
Поени од реакции
21
Фала ти многу, Кети, ова прашање она и на час го постави и во книгата го има и ние и не прашува дали отсекогаш постоеле или настанале одделно и вика одговорот на крај на семестар ќе го дознаете, ако може да ми кажеш што е точно аххахха, да не се падне ова па да се трауматизирам таму
Фала ти многу
За колоквиумиве кај Тасковска ич да не му се секирате. Прочитај тоа скриптичките, и ние истите ги имавме и оди на колоквиум и испосмеј се. Искрено, после колоквиумот се чувствуваме сите како идиоти, со тоа прашањата каде што како одговор беа понудени: Милчо Манчевски, Влатко Стефановски, Владо Јаневски и Карл Маркс.
 
Член од
21 август 2011
Мислења
145
Поени од реакции
46
Ќе може да пише некој каков практичен пример се паѓа ОБЛИГАЦИОНО ПРАВО на есеј :eek:
 
Член од
28 јули 2011
Мислења
81
Поени од реакции
25
i13dk фала на одговор, малку ме утешивте сега барем за влезните колоквиуми. Сега за испит нз како ќе биде кај неа, бидејки реце ќе има прасања од мешан тип сега на што мисли ќе видиме иколку ќе е тоа тешко.
Фала на одговори
 

moni <3 real

ти никад нема да влезеш.
Член од
27 јуни 2009
Мислења
1.466
Поени од реакции
667
А ќе може некој да каже како е кај Астеруд, зошто мене не ми е Тасковска -.-' исти колквиуми за сите или индивидуално ... ??:cautious:
 
Член од
11 март 2011
Мислења
131
Поени од реакции
34
А ќе може некој да каже како е кај Астеруд, зошто мене не ми е Тасковска -.-' исти колквиуми за сите или индивидуално ... ??:cautious:
i kaj asterud ne e do tolku tesko dvava bitni stvari i saka da i objasnis se detalno ubavo sega neznam vie dali esei pravite ama ona na esej e najskrzava ,epten malku poeni dava duri ne ni znam sto da ti kazam deka bara zasto cela grupa imavme mal broj poeni najveke sto sum dobila bilo 5 poeni :)a se nadevava za nakaj 12-13:)
 

moni <3 real

ти никад нема да влезеш.
Член од
27 јуни 2009
Мислења
1.466
Поени од реакции
667
i kaj asterud ne e do tolku tesko dvava bitni stvari i saka da i objasnis se detalno ubavo sega neznam vie dali esei pravite ama ona na esej e najskrzava ,epten malku poeni dava duri ne ni znam sto da ti kazam deka bara zasto cela grupa imavme mal broj poeni najveke sto sum dobila bilo 5 poeni :)a se nadevava za nakaj 12-13:)
Немаме есеи ... него као демек ни дава поени од активност, бла бла ... ама мислам дека душа ќе ни извади !
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.622
Поени од реакции
11.170
Цимер прашува дали има некој прашања за социологија кои се паѓале минатите години и кои би можеле да се паднат и оваа година ?
 
Член од
25 октомври 2011
Мислења
2
Поени од реакции
0
Јас сум студент запшан на правни студии 2006-2007 година
Порано ми предаваше проф.Бајалџиев по Вовед во право, но сега дознав дека проф.Тасевска предава по Вовед дали се уште важат старите книги за полагање на испит ?
И како сега се полага дали сеуште важи стариот систем на ЕКТС за положен испит мах 42 бодови ?
Јас кога сум полагал испит границата порано беше мах 42 а на колоквиум 21 поен .
Запишан сум на Е2 планирам да полагам на Јануварската испитна сесија дали ке ми важат освоените
бодови,присуство, активност.,есеј од I семестар дотолку ги положам 3-те испитиа ми се потребни дополнително број на бодови .
Имам положено Историја на право, заради здравствени причини не сум бил во можнот да ги продолжам редовно моите студии но сега сум со полн ентузиазам и почнав да учам Економика , Социологија .

Поздрав ;)
 
Член од
11 март 2011
Мислења
131
Поени од реакции
34
Јас сум студент запшан на правни студии 2006-2007 година
Порано ми предаваше проф.Бајалџиев по Вовед во право, но сега дознав дека проф.Тасевска предава по Вовед дали се уште важат старите книги за полагање на испит ?
И како сега се полага дали сеуште важи стариот систем на ЕКТС за положен испит мах 42 бодови ?
Јас кога сум полагал испит границата порано беше мах 42 а на колоквиум 21 поен .
Запишан сум на Е2 планирам да полагам на Јануварската испитна сесија дали ке ми важат освоените
бодови,присуство, активност.,есеј од I семестар дотолку ги положам 3-те испитиа ми се потребни дополнително број на бодови .
Имам положено Историја на право, заради здравствени причини не сум бил во можнот да ги продолжам редовно моите студии но сега сум со полн ентузиазам и почнав да учам Економика , Социологија .

Поздрав ;)
ako sakas da gi polagas predmetite vo slednata ispitna cim imas e 2 zapisano treba da gi prezapises plus predmetite sto planiras da gi polagas se polozuva na ispit so 61 plus esej se pravi od 20 boda predmetite mozes da gi prezapises i kako redovno ako sakas da gi preslusuvas i kako vonreden student da ides samo na ispitti i ima nejzini knigi po voved se zemaat vo knizarata na filozofski okolu 150 mislam deka se:)
 

Advokatce

откачено
Член од
2 ноември 2009
Мислења
209
Поени од реакции
27
абе бруцоши...не се секирајте ПРВ СЕМЕСТАР е еден од полесните...седнете поднаучете ќе видете како лесно ќе ви оди...за прашања се паѓаат и тоа многу (така кај нас беше) .... меѓутоа од тие прашања не се положува ....треба и ваше знаење.... !!!!:cenzura:
...
Ќе може да пише некој каков практичен пример се паѓа ОБЛИГАЦИОНО ПРАВО на есеј :eek:
и јас прашувам долго време за облигационо гледам никој не се замара ни да ми одговори...иначе слушнав за случај бил даен нешто во врска со застареност материјата...али што поточно незз баш... :sick:
 
С

Сатори

Гостин
и јас прашувам долго време за облигационо гледам никој не се замара ни да ми одговори...иначе слушнав за случај бил даен нешто во врска со застареност материјата...али што поточно незз баш... :sick:
Подобро учи ја теоријата од случајот и да обавезно имаш за застареност, рокови, прекин и диференцијација помеѓу поимите.
Случаите варираат помеѓу новација, цесија, компензација, таа цела глава. :)
 
Член од
25 октомври 2011
Мислења
2
Поени од реакции
0
ako sakas da gi polagas predmetite vo slednata ispitna cim imas e 2 zapisano treba da gi prezapises plus predmetite sto planiras da gi polagas se polozuva na ispit so 61 plus esej se pravi od 20 boda predmetite mozes da gi prezapises i kako redovno ako sakas da gi preslusuvas i kako vonreden student da ides samo na ispitti i ima nejzini knigi po voved se zemaat vo knizarata na filozofski okolu 150 mislam deka se:)
Fala
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.496
Може некој од постарите генерации да каже какви се прашањата по предметот вовед во ЕУ, дали се полага лесно, дали дава ептен утепани прашања. Сашо ми предава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom