ПМФ

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.002
Поени од реакции
15.328
Во првичниот пост упатив конструктивна критика кон организацијата на регионалниот натпревар и состојбата на тамошните тестови, а никаде не навредив некој дали од друштвото на биолози или пак професор од ПМФ.

Да се согласувам со тебе, организацијата на ДРЖАВНИОТ натпревар беше сосема поразлична, немаше грешки во тестовите, имаше соодветни материјали за работа и тестаторите(студенти, асистенти) беа достапни во секое време.

Во мојот пост, никаде не го споменав државниот натпревар, заради то шо не ни беше одржан, а ти одма ме искритикува како јас сум преувеличувал, сум изигравал несалам или што уште не, а претходно кажваш дека всушност не си знаела каква била ситуацијата на пониските нивоа.

Од друга страна, од каде учесниците да знаат дека комисија од средношколски професори ги составувале тестовите? На нив пишува ДБМ, а не скредношколска комисија, па јас да ги споменам нив. Тестовите од РЕГИОНАЛНИОТ натпревар од кога беа прегледани од тамошната комисија, беа однесени Скопје поради грешките за со цел повторно да се проверат и официјално да се дадат конечни резултати.

И не треба некој да стигни до државен натпревар за да решава тест без грешки и со помош каква што треба, туку континуирано низ сите нивоа.Во однос на тестаторот на регионалниот натпревар, човекот прв пат го среќавам, па ко сеа небаре одма ќе вадам негативни муабети и изговори за неговиот однос. Јас кажав каков беше неговиот односот спрема учесниците тогаш, а тоа највероватно произлезе од тоа што имаше само 1 што можи да дава инструкции на околу стотина учесници.

Фала на навредата која сосема беше отпоќе, кога можеше комотно да ми реплицираш ко човек, бидејќи како шо гледам во државава се е перфектно и беспрекорно и нема никаква потреба за поправка и подобрување.
Ќе ти го кажам истото што мегапопуларниот Џастин и го рече на Бритни

Cry me a river-er
Cry me a river
Cry me a river-er, yea yea

Фантастични линии
 
Член од
18 јануари 2012
Мислења
381
Поени од реакции
653
Молекуларна биологија или биохемија и физиологија? Шо е боље? Или ништо? :icon_mrgr: И ако може некој да ми каже разлики, ова молекуларна боље ми стои, али шо е ова предметов основи на молекуларна биологија у 5ти семестар? :icon_mrgr: И кај ви се тие форензички студии на мастер?
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.268
Поени од реакции
4.498
Ништo не е бoље, пoдaлеку бегaј oд тие :D
Инбoкс ќети oбјaснaм зa мaнијaкaлните прoфесoри т.е еден е
мoјoт ментoр кoј немaше време дa рaбoти диoлoмскa сo мене туку имaше дa "флертувa" сo 20гoдишни
Директнo признaние oд студенткa
 
Последно уредено:

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.002
Поени од реакции
15.328
Ништo не е бoље, пoдaлеку бегaј oд тие :D
Инбoкс ќети oбјaснaм зa мaнијaкaлните прoфесoри т.е еден е
мoјoт ментoр кoј немaше време дa рaбoти диoлoмскa сo мене туку имaше дa "флертувa" сo 20гoдишни
Директнo признaние oд студенткa
Овоj па со спиновите :D
 
Член од
18 јануари 2012
Мислења
381
Поени од реакции
653
Ништo не е бoље, пoдaлеку бегaј oд тие :D
Инбoкс ќети oбјaснaм зa мaнијaкaлните прoфесoри т.е еден е
мoјoт ментoр кoј немaше време дa рaбoти диoлoмскa сo мене туку имaше дa "флертувa" сo 20гoдишни
Директнo признaние oд студенткa
Секој со своите приоритети. :D
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.268
Поени од реакции
4.498
Овоj па со спиновите :D
Шo е спин у тие скринoви шo ти ги ги прaтив :D
Немa ништo сеченo, лепенo и мoнтирaнo
Јaснo и недвoсмисленo флертувaње и пуштaње вoдичкa хaхaхaхaх :icon_lol::tapp::pos:
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.268
Поени од реакции
4.498
Зошто не за институт за биологија?

Синоќа го видов и Николче и Стое. Да се договаравме вака немаше да се најдеме :D
Николче трчаше, замислете сам. Сега тука може да се отворат многу шпекулации али доколку сте студентка на хемија или биологија на кеј може да го најдете. Тој ќе знае шо понатаму. Сеа професор станал НИКОЈ НИШТО НЕ ТИ МОЖЕ НИКОЛАА НИКОЛААААА

Туку овој другиот некако многу безгрижен ми беше. Не ми се допаѓа таа ситауција.

И нема никаков спин драга колешке Корвус ги виде скриновите.
Шо е спинот у реченицава цитирам
"Aко не иде Стое на терен, нема да идам. Шо ќе барам со оние Митко и Рената"

Прашањето е сестро, што ќе бараше со него ако он идеше?

Ако некој го интересираат скриновите од затресканава у заводников инбокс. Убедив 4 досеа да не се упишуваат на Институт за биологија. Лани беа 7, замисли имаше еден шо се двоумеше дали да студирал применета хемија, финки или наставна биологија.

Да дообјасниме, на наставна биологија идете на терен со заводников можда 10 дена преку лето и замислете флерта со вас. Сеа дали вие одите на факс да научите или да очекувате флерт од 55 годишен размислете.
Да дообјасниме и кој е заводников. 55 годишен професор, преубав, да ми се свиѓаа мажи можда ќе пробав. Има неколку поубави мажи на ИБ, али сеа темата е заводникот.

У јуни 2014 заводникот ме лажеше за дипломската, де денес, де утре ќе одиме. Нормално, немаше време за мене, некогаш кога сакав да го прашам дури подналутено ми одговараше.
И ме натера у Охрид да одиме на терен.
Е сеа тука е спорното питање. Ми побара пари за гориво. Сеа замисли да бев ја оваа шо флертала со него демек, дали ќе ми побараше пари?
У хотел Солферино спиевме, 960 денари и се надевав дека барем нешо ќе сработиме. Кое црно сработување. Си седна на Билјанини извори си јадеше 3 пати у рок од 5 саата и ништо.

Се враќаме, ми даде еден текст за Брегалница т.е резултати копирани од докторатот на пленумката и борец за правата на студентите Валентина Славевска - Стаменковиќ.
Резултатите исти, само речениците ги менувавме со демонстратор Радмила Илиеска од Гостивар.

Значи буквално ти дава и ти вика ова ќе ти биде дипломска.
Ако реченицата гласеше ексериментите ги изведувавме од месец тој до тој, генијот Радмила Илиеска пишуваше експериментите ги изведувавме со месечна динамика. Морам да нагласам убаво звучи, сигурно има искуство у праење вакви рандом експерименти.
Имам скринови и од ова.


Откако се побунив, вака ми одговорија проф Их големо чудо ти си праел некоја дипломска за школки у која лабораторија тоа ќе ти го побараат.
И таква морав да ја бранам дипломска Валентина Славевска - Стаменковиќ дојде и ко член на комисија ме слушаше нејзините резултати како и ги кажувам. И ти честита лицемерно после која гнаса.

Кога им кажав дека моите позајмуваа пари за да одам на терен со него и ништо да не сработиме. Со него да сум го средел тоа????????????
Значи он ме викна на терен само да подели сметка за гориво и ништо друго. Си се среќаваше со директори на хидробиолошки си јадеше си пиеше, ја студент без пари или со малку пари........
Натамошната реакција на ова ......инбокс.
Сум ги навредил големо чудо шо сум напраил т.е и тоа беше копирано од друг асистент шо го избркале.

Значи тотална непрофесионалност, тотална дезорганизираност, демонстраторите шпиони гледаат како да те наклеветат и да се улизуваат на професори. И како врв на се, си флертал со студентки, црно на бело потврдено од студентка.
Тој шо го интересира, го праат будала пошо го интересира. Буквално 10 пати одев, абе ми се муртеше дури на висок тон ми викаше, колега ти нешто многу заинтересиран.
Па упм ако не сакаш кажи.

Тој шо не го интересира како колешкава флертачка, сака неќе можда ќе и се посреќи па и научник ќе стане.
И на крај проекти да сум праел со нив ме нудеа? хахахаххаха
Да ме наместите дека глувците ви ги крадам или пијам бакар сулфат???????
Абе татко ми болен човек од срце одеше да се обиде да се разбере со нив, буквално будала го правеа. Не сум се јавил ја ваму, деканот бил. Оди кај деканот, не сум се јавувал ја, шефицата била. Оди кај шефицата, нема везе ја првпат слушам за ова тоа со него треба да го средите.
Оди кај него, му рекол ја знам како треба дипломска да се прави или тој (за мене мисли) знае?????????/ И сакаш наука со вакви?????????


Скриновиве ве чекаат во инбокс. Има едно 30-40 сигурно. Да напоменам, оригиналните скринови без скриени имиња.
Ме блокира и го деактивира профилот. Вчера нов напраила и од тој ме блокнала :(
Али колкава глупача треба да си, некој да ти каже дека не го поднесува органски и се има искарано со право со него и со пола од тие таму шо се кои се праат наудрени, а ти да му се доверуваш шо ќе си праела или немало да одиш на терен ако не идел он.


Уште ова ми е најхит.
На фб беше потпишана ИМЕ С. ПРЕЗИМЕ аххахахаххаха таква глупача е у питање шо сигурно тоа С значи Стое. Али сеа напраила нов и само име и презиме има. Можда некој и рекол дека не треба С да има.
 
Последно уредено:

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.002
Поени од реакции
15.328
Синоќа го видов и Николче и Стое. Да се договаравме вака немаше да се најдеме :D
Николче трчаше, замислете сам. Сега тука може да се отворат многу шпекулации али доколку сте студентка на хемија или биологија на кеј може да го најдете. Тој ќе знае шо понатаму. Сеа професор станал НИКОЈ НИШТО НЕ ТИ МОЖЕ НИКОЛАА НИКОЛААААА

Туку овој другиот некако многу безгрижен ми беше. Не ми се допаѓа таа ситауција.

И нема никаков спин драга колешке Корвус ги виде скриновите.
Шо е спинот у реченицава цитирам
"Aко не иде Стое на терен, нема да идам. Шо ќе барам со оние Митко и Рената"

Прашањето е сестро, што ќе бараше со него ако он идеше?

Ако некој го интересираат скриновите од затресканава у заводников инбокс. Убедив 4 досеа да не се упишуваат на Институт за биологија. Лани беа 7, замисли имаше еден шо се двоумеше дали да студирал применета хемија, финки или наставна биологија.

Да дообјасниме, на наставна биологија идете на терен со заводников можда 10 дена преку лето и замислете флерта со вас. Сеа дали вие одите на факс да научите или да очекувате флерт од 55 годишен размислете.
Да дообјасниме и кој е заводников. 55 годишен професор, преубав, да ми се свиѓаа мажи можда ќе пробав. Има неколку поубави мажи на ИБ, али сеа темата е заводникот.

У јуни 2014 заводникот ме лажеше за дипломската, де денес, де утре ќе одиме. Нормално, немаше време за мене, некогаш кога сакав да го прашам дури подналутено ми одговараше.
И ме натера у Охрид да одиме на терен.
Е сеа тука е спорното питање. Ми побара пари за гориво. Сеа замисли да бев ја оваа шо флертала со него демек, дали ќе ми побараше пари?
У хотел Солферино спиевме, 960 денари и се надевав дека барем нешо ќе сработиме. Кое црно сработување. Си седна на Билјанини извори си јадеше 3 пати у рок од 5 саата и ништо.

Се враќаме, ми даде еден текст за Брегалница т.е резултати копирани од докторатот на пленумката и борец за правата на студентите Валентина Славевска - Стаменковиќ.
Резултатите исти, само речениците ги менувавме со демонстратор Радмила Илиеска од Гостивар.

Значи буквално ти дава и ти вика ова ќе ти биде дипломска.
Ако реченицата гласеше ексериментите ги изведувавме од месец тој до тој, генијот Радмила Илиеска пишуваше експериментите ги изведувавме со месечна динамика. Морам да нагласам убаво звучи, сигурно има искуство у праење вакви рандом експерименти.
Имам скринови и од ова.


Откако се побунив, вака ми одговорија проф Их големо чудо ти си праел некоја дипломска за школки у која лабораторија тоа ќе ти го побараат.
И таква морав да ја бранам дипломска Валентина Славевска - Стаменковиќ дојде и ко член на комисија ме слушаше нејзините резултати како и ги кажувам. И ти честита лицемерно после која гнаса.

Кога им кажав дека моите позајмуваа пари за да одам на терен со него и ништо да не сработиме. Со него да сум го средел тоа????????????
Значи он ме викна на терен само да подели сметка за гориво и ништо друго. Си се среќаваше со директори на хидробиолошки си јадеше си пиеше, ја студент без пари или со малку пари........
Натамошната реакција на ова ......инбокс.

Значи тотална непрофесионалност, тотална дезорганизираност, демонстраторите шпиони гледаат како да те наклеветат и да се улизуваат на професори. И како врв на се, си флертал со студентки, црно на бело потврдено од студентка.
Тој шо го интересира, го праат будала пошо го интересира. Буквално 10 пати одев, абе ми се муртеше дури на висок тон ми викаше, колега ти нешто многу заинтересиран.
Па упм ако не сакаш кажи.

Тој шо не го интересира како колешкава флертачка, сака неќе можда ќе и се посреќи па и научник ќе стане.
И на крај проекти да сум праел со нив ме нудеа? хахахаххаха
Да ме наместите дека глувците ви ги крадам или пијам бакар сулфат???????
Абе татко ми болен човек од срце одеше да се обиде да се разбере со нив, буквално будала го правеа. Не сум се јавил ја ваму, деканот бил. Оди кај деканот, не сум се јавувал ја, шефицата била. Оди кај шефицата, нема везе ја првпат слушам за ова.


Скриновиве ве чекаат во инбокс. Има едно 30-40 сигурно. Да напоменам, оригиналните скринови без скриени имиња.
Ме блокира и го деактивира профилот. Вчера нов напраила и од тој ме блокнала :(
Али колкава глупача треба да си, некој да ти каже дека не го поднесува органски и се има искарано со право со него и со пола од тие таму шо се кои се праат наудрени, а ти да му се доверуваш шо ќе си праела или немало да одиш на терен ако не идел он.


Уште ова ми е најхит.
На фб беше потпишана ИМЕ С. ПРЕЗИМЕ аххахахаххаха таква глупача е у питање шо сигурно тоа С значи Стое. Али сеа напраила нов и само име и презиме има. Можда некој и рекол дека не треба С да има.
Колега ако ништо друго, конкуренциjа во професиjата ми намалуваш :D
Заедно со инфлуксот на приходи на Институтот :(

Аj, секако форензика запишувам на Мастер :D
 
Член од
28 септември 2016
Мислења
1
Поени од реакции
0
Тaмaн рaбoтa дa не гo рaзбирa тoa штo гo рaбoти, 10 гoдини е нa ПМФ.
Блaгoдaрaм штo пoтврди декa прoфесoрите oд Институт зa Биoлoгијa врскa немaaт.

Туку другa ми беше дилемaтa се влечкa уште пo примaтијaди, фaти уште некoјa хемичaркa? :D

Бтв еднa oд прoфесoрките имa прoфил нa кaјгaнa, мoже дa пoчнете дa дoбивaте пoрaки кaкo се нaјбoљи и кaкo гoдинaвa нaпреднaле, oсвен у врaње пoчнaле и трудoви у Сурдулицa дa пишувaaт:X3:
A Nikola i prethodno brkal studentki na fakultetot? haha
Znam deka odamna e muabetot ama sega slucajno naletav na diskusijava.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.268
Поени од реакции
4.498
Рaзбрaвте ли декa мите млaденoв нoвoизбрaниoт нaучник нa гoдинaтa пoчнaл дa ги терa и вo неделa дa пoлaгaaт. :cautious:
Пoвтoрувaм, нaглaсувaм пoлaгaње у неделa кaј мите нa институт зa биoлoгијa.

Никoј ништo не ти мoже митеее мииите мииииитееееее
Истиoт oнoј мите шo не терaше семинaрски дa му пишувaме и пoсле не беше зaдoвoлен oд превoдoт. Кoјзнaе зaшo му беa семинaрските, мoждa зaеднo сo никoлче дa си нaпрaaт скриптa. Мa зaбoрaив никoлче нaјверoјaтнo сaм гo прaи тoa, дури и нoв прoфил ќе нaпрaи нa фoрумoв сеa.

Oдличнa пoбедa мите
Ти блaгoдaриме мите
Брaвo мите
ПМФ ПOБЕДУВА!
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
702
Поени од реакции
691
Колку чини запишување на празен семестар за бранење дипломска?
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.002
Поени од реакции
15.328
Колку чини запишување на празен семестар за бранење дипломска?
2000 семестарот, и плус тие другите трошоци што се плаќаат секогаш на почеток на семестар,тетратки, обезбедување и слично, што се околу 1500, види на страната за нив.
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
702
Поени од реакции
691
2000 семестарот, и плус тие другите трошоци што се плаќаат секогаш на почеток на семестар,тетратки, обезбедување и слично, што се околу 1500, види на страната за нив.
Ќе пробам со молба да не плаќам за тие глупите трошоци...Не заслужуваат веќе ни денар, ме исцедија максимално
 

Kajgana Shop

На врв Bottom