ПМФ

Член од
27 март 2011
Мислења
4
Поени од реакции
0
Оваа година сум матурант и идната година сакам да се запишам на физика. Ќе може ли некој да ме информира?
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
А јас имам информација дека на државнио натпревар математика прегледувале и асистенти на факс.
Ке може некој да ми ја потврде информацијата?
 
Член од
27 март 2011
Мислења
4
Поени од реакции
0
Што те интересира? Подетално малку.
Сакам да се информирам за условите на студирањето и кои се моите можности за вработување после завршувањето на студиите и дали може да се успее во нашата држава со оваа наука?
Ова го прашувам затоа што мислам дека има дефицит на физичари во Македонија!
 
Н

'Никола'

Гостин
Сакам да се информирам за условите на студирањето и кои се моите можности за вработување после завршувањето на студиите и дали може да се успее во нашата држава со оваа наука?
Ова го прашувам затоа што мислам дека има дефицит на физичари во Македонија!
Дефицит има премногу. Како што идат генерацииве, Се помалку и помалку се запишуваат. Во мое време пред 5 години се запишавме 25 студенти, од кои за една година останавме 11.
Условите за студирање се супер. Секогаш во секој момент можиш да го најдиш секој професор или асистент што ти треба (со ептен мали исклучоци), лаборатории со сите потребни инструменти има, библиотеката е одлично снабдена. Башка од годинава се студира по нова програма и е прилично олеснето за разлика од ние кога почнувавме.
Е сега за понатаму, секој со среќата, ама тешко да останиш невработен со диплома од физика.
 
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
947
Сакам да се информирам за условите на студирањето и кои се моите можности за вработување после завршувањето на студиите и дали може да се успее во нашата држава со оваа наука?
Ова го прашувам затоа што мислам дека има дефицит на физичари во Македонија!
Ако си одличен студент и талентиран Народната Банка ќе те вработи, бидејќи нели има и математика таму битно да си одличен како што реков.

Еден другар мој од 3та година кога беше потпиша дека после дипломирање ќе оди да работи таму со почетна плата од 60.000 денари.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.813
Поени од реакции
72.135
А јас имам информација дека на државнио натпревар математика прегледувале и асистенти на факс.
Ке може некој да ми ја потврде информацијата?
Потврдувам :)
 
Член од
27 март 2011
Мислења
4
Поени од реакции
0
Дефицит има премногу. Како што идат генерацииве, Се помалку и помалку се запишуваат. Во мое време пред 5 години се запишавме 25 студенти, од кои за една година останавме 11.
Условите за студирање се супер. Секогаш во секој момент можиш да го најдиш секој професор или асистент што ти треба (со ептен мали исклучоци), лаборатории со сите потребни инструменти има, библиотеката е одлично снабдена. Башка од годинава се студира по нова програма и е прилично олеснето за разлика од ние кога почнувавме.
Е сега за понатаму, секој со среќата, ама тешко да останиш невработен со диплома од физика.
Фала за информациите!

--- надополнето ---

А јас имам информација дека на државнио натпревар математика прегледувале и асистенти на факс.
Ке може некој да ми ја потврде информацијата?
Потврдено и од мене! Јас учествував на натпреварот!
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.813
Поени од реакции
72.135
Сериозен си?
Се зезам бре :)
Какви асистенти. Единствениот најмлад што прегледувал, стана професор пред една година. Другите се сите олд скул :icon_mrgr
Колку што знам асистентите само ги чувале тие што полагале, заедно со група од студенти :)

--- надополнето ---

Фала за информациите!

--- надополнето ---


Потврдено и од мене! Јас учествував на натпреварот!
Надгледувале, а не прегледувале (бар јас како што знам, а би требало да знам пошто студфирам таму :))
 
Н

'Никола'

Гостин
Надгледувале, а не прегледувале (бар јас како што знам, а би требало да знам пошто студфирам таму :))
За математика не знам, ама кај нас учествуваат и асистентите при прегледувањето. А не гледам ни зошто да не учествуваат, кога исто (ако не и повеќе) се спремни од некои професори.
Знам за ова, бидејќи секоја година сум дел од регионалните и државните натпревари.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.813
Поени од реакции
72.135
За математика не знам, ама кај нас учествуваат и асистентите при прегледувањето. А не гледам ни зошто да не учествуваат, кога исто (ако не и повеќе) се спремни од некои професори.
Знам за ова, бидејќи секоја година сум дел од регионалните и државните натпревари.
Што знам, мислам дека кај нас не било така. Тој што беше најангажиран стана професор пред година дена, а асистент е којзнае од кога...
И јас не гледам причина зашто и они да не прегледуваат, па дури од моја гледна точка, многу подобро би оцениле они, него ли старава клапа...
Значи не зборам за некои асистенти кои една година се на факсот, него за оние кои што долго време го работат тоа...
 
Член од
30 март 2011
Мислења
5
Поени од реакции
0
into mi treba materijali ili pak seminarska za aberacii kaj lekite ima nekoj??
 

Kajgana Shop

На врв Bottom