ПЕКОЛОТ

Член од
12 мај 2009
Мислења
46
Поени од реакции
3
ПЕКОЛОТ
(АДОТ, СВЕТОТ НА МРТВИТЕ, ОГНЕНОТО ЕЗЕРО)
(на хебрејски: шеол; на грчки: гехена; хадес)

"Кога почина сиромавиот, ангелите го одведоа на небото, каде што е Авраам. Почина и богатиот и беше погребан. Тој заврши во адот, во страшни маки, откаде што во далечините го забележа Авраама, а до него и Лазара." (Лука 16: 22-23)
"Јас Сум Живиот! Бев мртов, но сега Сум вечно
жив и ги имам клучевите од смртта и од Адот." (Исус, во Откровение 1:18)

"Потоа го видов големиот бел престол и Оној што седи на него. Земјата и небото бегаа од Неговото присуство, но не најдоа место каде би се скриле од Него. Ги видов и починатите луѓе, мали и големи - сите до еден стоеја пред Божјиот престол. Прво беа отворени некои книги, а потоа и Книгата на животот. На починатите им беше судено според она што за нивните дела го пишуваше во книгите. Морето ги предаде луѓето загинати во него, а и Смртта и Адот ги предадоа умрените луѓе што тие ги држеа. На сите луѓе им беше судено според нивните дела. А потоа, Смртта и Адот беа фрлени во Огненото Езеро. Огненото Езеро е втората смрт. Секој човек чие име не се најде запишано во Книгата на животот беше фрлен во Огненото Езеро." (Откровение 20:11-15)
*******
Афоризми за Пеколот
Влезот во пеколот е слободен, но излезот е строго забранет!
Секој човек, што го порекнува постоењето на пеколот, го прави тоа од лични причини!
Има начин да не влезеш во пеколот, но нема начин да излезеш оттаму!
Јован 3:16 испраќа илјадници во небото; Откровение 3:16 испраќа милиони во пеколот!
Моралноста може да те спаси од затвор, но само Бог може да те спаси од пеколот!
Пеколот е вистина, но доцна се дознава!
 
Член од
4 април 2009
Мислења
1.311
Поени од реакции
21
влезот во пеколот е слободен, но излезот е строго забранет!
Секој човек, што го порекнува постоењето на пеколот, го прави тоа од лични причини!
Има начин да не влезеш во пеколот, но нема начин да излезеш оттаму!
Јован 3:16 испраќа илјадници во небото; Откровение 3:16 испраќа милиони во пеколот!
Моралноста може да те спаси од затвор, но само Бог може да те спаси од пеколот!
Пеколот е вистина, но доцна се дознава!


добра процена за пеколот,- но зависи кој како ке го свати.Затоа што побрзо се свати тоа подобро за секој,- ,,следи ги сигналите на природата и спој ги со својота внатрешна енергија и можеш да бидеш спасен од сулфурното,огнено море,,
Пеколот инаку за мене е живото наш на земјата,каде се уште е крал Лукавиот,но за кратко.Јован со
Откровение ни го објаснува на симболичен начин,зависи кој како ке го свати каде клучот е битката на Армагедон (целиот свет ке го види Лукавиот со окови биде фрлен во сулфурното,огнено море од Лавот од изберениот македонски народ )[FONT=&quot]
[/FONT]
 
R

RAYTHEON23

Гостин
ма каков пекол бре...како тој на данте алигиери!!!!!

чувај здравје...живеј добро за животот да не си го направиш пекол:toe:
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
7
Поени од реакции
1
Дека не постои пекол е голема лага на гаволот, пеколот постои и затоа сите треба да се покаеме за да се спасиме од таа смрт која не чека во него. Бог е милостлив и долготрпелив, кој се покае и ги исполнува Божјите закони и Божјата волја, кој го исповеда Господ Исус Христос за свој спасител, тој ке биде спасен.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
ма каков пекол бре...како тој на данте алигиери!!!!!

чувај здравје...живеј добро за животот да не си го направиш пекол:toe:
Пеколот на Данте е Дизниленд во споредба со вистинскиот...јас би рекол живеј го "добро" животот да не завршиш во Пеколот
 
Член од
24 ноември 2008
Мислења
1.035
Поени од реакции
44
Пеколот на Данте е Дизниленд во споредба со вистинскиот...јас би рекол живеј го "добро" животот да не завршиш во Пеколот
ова некоја внатресна информација а маркус ???:toe:
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
ова некоја внатресна информација а маркус ???:toe:
Внатерешна информација?! Од Пеколот?!
Да бе и повикот ми е бесплатен..вртам локал....

Пеколот е место за оние кои не го прифатиле Иуса како Спасител и служи како место за одвојувње од Бога по конечниот Суд..инаку не знам колку "Данте" би ти изгледало место каде она што е вечно гори во вечен оган..душата де..оној па на Данте е премногу обвиен со политката на Италија.. што знам можеби се спремат за Берлускони..
 
A

ateist

Гостин
еве конкретно рецимо ја како шеф на кујна кај Луци

можам да кажам дека од воа вернициве секој ден фрчат шишкебапи

кременадли бифтеци ...............

што да ти кажам ...........

10 - че со кромид " а ла верник " е најбараниот специјалитет :eek:jea:

Тоа готвачите неможат да постигнат.............:devil2:
 
Член од
28 октомври 2012
Мислења
272
Поени од реакции
39
Onie luge koi ke bidat vo pekolot ke jadat hrana koja ne se jade ke jadat trnje ke im gi poparuvaat stomacite so vrela voda smrdliva ke jada Plod od drvoto koi sto plodovite licat na glavata od gavolot. I koga ke gorat vo oginot gavolot ke bide tamu i dodeka ti gorish toj ke ti drzi predavanje od bog i ke ti veli zoshto me slushashe mene jas ne ti dadov kniga. Znam deka ovaa tema e za pekolot no sakam da kazam nesto i za rajot. Znaci rajot e tolku ubav sto pogledot se skamnuva lugeto ke sedat vo divani pod ladovina i nikoga nema da osetat stud i zamor ke imaat slugi i bavci ( livadi ) i reki od med, mleko, i vino bezalkoholno ( koesto ne se gubi svesta od negovoto konzumiranje ) ke ima izvori voda koe sto koga ke se napies potoa nema da custvuvas zed ke ima ovoshje, razni napitoci, pticje meso zlatni sadovi, odai so kraveti podignati so kadifeni pokrivki i uste mnogu drugi raboti i ima uste raboti koi stro niedno srce ne znae za toa niedni ushi ne slusnale za takvi raboti itn. Znaci sega znaeme za sto se borele tie sto gi prenesle knigite od bog. Poz.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
Onie luge koi ke bidat vo pekolot ke jadat hrana koja ne se jade ke jadat trnje ke im gi poparuvaat stomacite so vrela voda smrdliva ke jada Plod od drvoto koi sto plodovite licat na glavata od gavolot. I koga ke gorat vo oginot gavolot ke bide tamu i dodeka ti gorish toj ke ti drzi predavanje od bog i ke ti veli zoshto me slushashe mene jas ne ti dadov kniga. Znam deka ovaa tema e za pekolot no sakam da kazam nesto i za rajot. Znaci rajot e tolku ubav sto pogledot se skamnuva lugeto ke sedat vo divani pod ladovina i nikoga nema da osetat stud i zamor ke imaat slugi i bavci ( livadi ) i reki od med, mleko, i vino bezalkoholno ( koesto ne se gubi svesta od negovoto konzumiranje ) ke ima izvori voda koe sto koga ke se napies potoa nema da custvuvas zed ke ima ovoshje, razni napitoci, pticje meso zlatni sadovi, odai so kraveti podignati so kadifeni pokrivki i uste mnogu drugi raboti i ima uste raboti koi stro niedno srce ne znae za toa niedni ushi ne slusnale za takvi raboti itn. Znaci sega znaeme za sto se borele tie sto gi prenesle knigite od bog. Poz.
интересно ама ова со безалкохолно вино ми е некако тапа, ама како винце да пиеш а да не те удри малку не е забавно
 
Член од
29 март 2013
Мислења
266
Поени од реакции
238
Ако не влезеш во пеколот,нема да знаеш каде се портите на рајот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom