ПЕКОЛОТ

Член од
29 март 2013
Мислења
266
Поени од реакции
238
Религијата и нема толку врска со Бог(има ама воедно го убива поимот на Бог)
Религијата е тука да ги пере мозоците на луѓето.
Да го зема она најдоброто манипулирајќи го името на Бог и користејќи го за свои лични потреби.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.502
Поени од реакции
33.645
Прашај го Том Јорк тој пееше вака :)

Like I wouldn't know. It's Radiohead ffs.

Само фино се поврза.. ако постои Господ аналогно постои и ѓаоло. А овој нема да си го сотре паднатиот син, аналогно постои зло во светот во кој постои Бог. :D
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.320
Поени од реакции
57.791
Само фино се поврза.. ако постои Господ аналогно постои и ѓаоло.
И тоа не е јасно. Ѓаволот и не постои многу во стариот завет, а и кај што постои не е некој лош момак. Пеколот уште помалку. Во новиот завет му светнало на Јован додека јадел печурки, и сега имаме систем во кој треба да имаш муда за да не го сакаш Бог. Who wants to live forever anyway?
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
17 април 2013
Мислења
95
Поени од реакции
187

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
за да земи црквата пари од луѓето, мора да постои некое зло , некој лошотилок, од кого ќе ги брани. Никој нема да иди и плаќа услуги на попови ако не постои некоја замислена закана дека без тоа, душата ќе заврши во некои огнени сумпорни езера каде ѓаолите ќе ги измачуваат кутрите души. Прво да беше бог макар и малце добар и имаше и ронка љубов во него за своите деца, немаше да создаде такво нешто, то е како некој родител да го казни непослушниот син со тоа што ќе го полее со бензин па ќе го запали и на крај ќе го фрли во буре со киселина. То е настрано, изопачено и плод на пореметен ум. Едно совршено битие како што би требало да е Бог не би било во состојба ни да замисли такви гнасотилоци. Или орди на ѓаволи да силуваат млади секси грешници кои после раѓаат мали ѓаолчиња... то се се бабини прикаски од кои црквата си плаќа сметки и купува лимузини.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Остро се спротивставувам на супердебилното верување во теоријата на еволуција на дедо дарвин ^_^
Oсвен спротивставување, имаш уше нешто да кажеш, зошто , како ,кога.... Еволуцијата како наука се учи и студира и во Кина и во Јапонија и во Америка и во Италија и во Русија и во Египет. И муслимани и католици и будисти и атеисти... ја учат, полагаат, читаат. И капиталисти и комунисти. И богати и сиромашни. За да станеш биолог, доктор... мора да ја учиш. Христијанин доктор, морал да ја научи, атеист доктор, мууслиман... Некоја светска дарвинистичка завера е бе ова на евреите ?!
 
Член од
17 април 2013
Мислења
95
Поени од реакции
187
Oсвен спротивставување, имаш уше нешто да кажеш, зошто , како ,кога.... Еволуцијата како наука се учи и студира и во Кина и во Јапонија и во Америка и во Италија и во Русија и во Египет. И муслимани и католици и будисти и атеисти... ја учат, полагаат, читаат. И капиталисти и комунисти. И богати и сиромашни. За да станеш биолог, доктор... мора да ја учиш. Христијанин доктор, морал да ја научи, атеист доктор, мууслиман... Некоја светска дарвинистичка завера е бе ова на евреите ?!
Зошто не би можела да биде завера?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Зошто не би можела да биде завера?
зато што во таа завера би требало да учествуваат и католици и православни и муслимани и будисти и атеисти и црнци и белци и богати и сиромашни... То веќе не е завера. Тоа е реалност
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Oсвен спротивставување, имаш уше нешто да кажеш, зошто , како ,кога.... Еволуцијата како наука се учи и студира и во Кина и во Јапонија и во Америка и во Италија и во Русија и во Египет. И муслимани и католици и будисти и атеисти... ја учат, полагаат, читаат. И капиталисти и комунисти. И богати и сиромашни. За да станеш биолог, доктор... мора да ја учиш. Христијанин доктор, морал да ја научи, атеист доктор, мууслиман... Некоја светска дарвинистичка завера е бе ова на евреите ?!

Еволуцијата е протната во едукативниот систем затоа што го фатила моментумот кога науката се постулирала на темелот на натуралистичката филозофија. Уште во самиот старт следбениците на Дарвин ја "подржаа“ со фалсификат фосили (измами) со цел да ја подржат хипотезата на Дарвин. Така што оправдано може да се каже дека е протната со еден вид на завера од нечесни научници.
100 години по објавувањето на „Потеклото на видовите“ од Дарвин, професорот W.R.Thompson, ентомолог и директор на институтот по Биологија во Отава (Канада), во својот предговор на 100 годишното љубилејно издание на "Потеклото на видовите од Дарвин" напишал:

“A long-enduring and regrettable effect of the success of the Origin was the addiction of biologists to unverifiable speculations. 'Explanations' of the origin of structures, instincts, and mental aptitudes of all kinds, in terms of Darwinian principles, marked with Darwinian possibility but hopelessly unverifiable poured out from every research centre. (W.R.Thompson, Introduction to The Origin of Species 6th Edition (1956) p.xxi.”)

“The success of Darwinism was accompanied by a decline in scientific integrity. This is already evident in the reckless statements of Haeckel and in the shifting, devious and histrionic argumentation of T. H. Huxley.”

"Darwin did not show in the Origin that species had originated by natural selection; he merely showed, on the basis of certain facts and assumptions, how this might have happened, and as he had convinced himself he was able to convince others." "

Интересен факт е дека во книгата на Дарвин (Потеклото на видовите) постојат околу 800 фрази од типот 'Let us assume,' или 'We may well suppose,'.
Зошто еволуцијата опстојува денес? Затоа што филозофијата на натурализмот владее во секуларното образование.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Еволуцијата е протната во едукативниот систем затоа што го фатила моментумот кога науката се постулирала на темелот на натуралистичката филозофија. Уште во самиот старт следбениците на Дарвин ја "подржаа“ со фалсификат фосили (измами) со цел да ја подржат хипотезата на Дарвин. Така што оправдано може да се каже дека е протната со еден вид на завера од нечесни научници.
100 години по објавувањето на „Потеклото на видовите“ од Дарвин, професорот W.R.Thompson, ентомолог и директор на институтот по Биологија во Отава (Канада), во својот предговор на 100 годишното љубилејно издание на "Потеклото на видовите од Дарвин" напишал:

“A long-enduring and regrettable effect of the success of the Origin was the addiction of biologists to unverifiable speculations. 'Explanations' of the origin of structures, instincts, and mental aptitudes of all kinds, in terms of Darwinian principles, marked with Darwinian possibility but hopelessly unverifiable poured out from every research centre. (W.R.Thompson, Introduction to The Origin of Species 6th Edition (1956) p.xxi.”)

“The success of Darwinism was accompanied by a decline in scientific integrity. This is already evident in the reckless statements of Haeckel and in the shifting, devious and histrionic argumentation of T. H. Huxley.”

"Darwin did not show in the Origin that species had originated by natural selection; he merely showed, on the basis of certain facts and assumptions, how this might have happened, and as he had convinced himself he was able to convince others." "

Интересен факт е дека во книгата на Дарвин (Потеклото на видовите) постојат околу 800 фрази од типот 'Let us assume,' или 'We may well suppose,'.
Зошто еволуцијата опстојува денес? Затоа што филозофијата на натурализмот владее во секуларното образование.

Тебе се ти смета и се е лажно освен твојата варијанта на христијанството. Еволуцијата и дарвинизмот - лага и завера, геологијата и докази за староста на земјата и вселената - лага и завера, историја и археологија која укажува на грешки и пропусти во евангелијата - лага и завера, медицина која третира животни како сродни на човек и така усовршува лекови - лага и завера, христијанско учење кое не е протестантско - лага и завера.
Нешо многу параноја бе кај вас....
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Тебе се ти смета и се е лажно освен твојата варијанта на христијанството. Еволуцијата и дарвинизмот - лага и завера, геологијата и докази за староста на земјата и вселената - лага и завера, историја и археологија која укажува на грешки и пропусти во евангелијата - лага и завера, медицина која третира животни како сродни на човек и така усовршува лекови - лага и завера, христијанско учење кое не е протестантско - лага и завера.
Нешо многу параноја бе кај вас....

Ништо од ова, освен за Дарвинизмот/еволуцијата јас никогаш немам наречено „завера“. Ова се твои клевети. Мојата вера нема проблем со ниту една научна дисциплина.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Ништо од ова, освен за Дарвинизмот/еволуцијата јас никогаш немам наречено „завера“. Ова се твои клевети. Мојата вера нема проблем со ниту една научна дисциплина.
Ах, погрешно разбрав, имав впечаток дека ги отфрлаш доказите на геологијата дека земјата е стара 4,5 милијарди години, дека историја и археологија докажуваат дека Назарет не постоел во време на Исус и дека Исус е распнат на 40 годишна возраст, дека не веруваш во сродноста на човекот и мајмуните, свињата и глушецот и дека не ги прифаќаш учењта на православаа и(ли) католичката црква...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom