ПЕКОЛОТ

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
a spermata i genite vo nea hto ja prenesuvaat i tatko ti koj gi stvori. (sakam na ova prashanje da mi odgovorish)

Очигледно не си слушнал за 85 милиони години долгата еволуција и за развојот на човекот од мајмун до хомо сапиенс.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
266
Поени од реакции
238
Пекол, шмекол... Докажал некој дека пеколот и рајот постојат? Знаете дека Библијата и сите верски книги се напишани од луѓе така?
Што е за тебе пеколот?
Што представува?
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Додека луѓето верувале дека земјата е рамна како плоча,и пеколот го лоцирале негде подземја,а додека рајот бил на небото.Но сега кога се наоѓаме како цивилизација на границите на Сончевиот Систем,а со помош на Хабл на границите на Универзумот,премногу е глупаво да бараме каде се наоѓа Пеколот иили Рајот.Тие се наоѓаат во самите нас,некогаш во животот ќе се чуствуваме како во Пекол некогаш како во Рај.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.320
Поени од реакции
57.791
Што е за тебе пеколот?
Што представува?
Претставува.

За мене пеколот е место кое го створил Бог за да ги казнува неверниците и грешниците, оние кои не го следеле неговиот пат, туку патот на Сатаната.

Потоа го поставил Сатаната за управник на тоа место со неограничени овластувања да ги измачува јадниците.

Мене малку не ми прави логика оваа коалиција меѓу Бог и Сатаната. Не ми е јасно ни зошто Бог му ги дава овие чеда на својот непријател за овој да се забавува, нити пак ми е јасно зошто Сатаната би ги мачел луѓето кои исто како него се свртеле против Бог? Нели тие луѓе треба да бидат неговата армија со која во судниот ден ќе се пресмета со Бог? Готвење на ајваните во казан не е баш добра подготовка за војна.

Имам проблеми да го проголтам ова но библијата вели дека е така а секој збор од библијата е вистинит па нема многу што да му ја мислам.

А сега, да видиме што мисли за пеколот чичко Џорџ Карлин.

 
Член од
29 март 2013
Мислења
266
Поени од реакции
238
Претставува.

За мене пеколот е место кое го створил Бог за да ги казнува неверниците и грешниците, оние кои не го следеле неговиот пат, туку патот на Сатаната.

Потоа го поставил Сатаната за управник на тоа место со неограничени овластувања да ги измачува јадниците.

Мене малку не ми прави логика оваа коалиција меѓу Бог и Сатаната. Не ми е јасно ни зошто Бог му ги дава овие чеда на својот непријател за овој да се забавува, нити пак ми е јасно зошто Сатаната би ги мачел луѓето кои исто како него се свртеле против Бог? Нели тие луѓе треба да бидат неговата армија со која во судниот ден ќе се пресмета со Бог? Готвење на ајваните во казан не е баш добра подготовка за војна.

Имам проблеми да го проголтам ова но библијата вели дека е така а секој збор од библијата е вистинит па нема многу што да му ја мислам.

А сега, да видиме што мисли за пеколот чичко Џорџ Карлин.

Бог не ги праќа луѓето никаде.
Тие сами си го бираат патот.
Самите одлучуваат дали ќе го одат патот на сатаната или ќе го одат патот кој Бог го осветлува.
А каде е пеколот?
Што мислиш ти?
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.320
Поени од реакции
57.791
А каде е пеколот?
Што мислиш ти?
Во Охрид.
Има едно село во Охридско корне на сулфур, претпоставувам дека километар-два подолу се наоѓа влезот.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.320
Поени од реакции
57.791
Да, Косел.
Тоа ако не е пекол, не знам што... :)
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Што е за тебе пеколот?
Што представува?

Пеколот за мене е она што секој човек го живее секојдневно овде, на планетава, цел живот додека да умре. Пекол е да немаш никој, да немаш здравје, да немаш пари, да немаш фамилија и блиски на кои ќе можеш да се потпреш и да ти помогнат кога ти е најпотребно, пекол за мене се војните кои се водат на секој ебен ќош од оваа ебена планета и луѓе се убиваат меѓусебе на дивјачки примитивен начин, пекол за мене се дрогите.... Треба уште да бројам? Пеколот за мене постои овде на земјата, кога ќе умрам незнам дали ќе идам во рајот или во пеколот и мислам дека не треба ни да се замараме со тоа бидејќи никој не докажал дали навистина постојат или се чиста измислица.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.501
Поени од реакции
33.643
За мене пеколот е место кое го створил Бог за да ги казнува неверниците и грешниците, оние кои не го следеле неговиот пат, туку патот на Сатаната.

Потоа го поставил Сатаната за управник на тоа место со неограничени овластувања да ги измачува јадниците.

Мене малку не ми прави логика оваа коалиција меѓу Бог и Сатаната. Не ми е јасно ни зошто Бог му ги дава овие чеда на својот непријател за овој да се забавува, нити пак ми е јасно зошто Сатаната би ги мачел луѓето кои исто како него се свртеле против Бог? Нели тие луѓе треба да бидат неговата армија со која во судниот ден ќе се пресмета со Бог? Готвење на ајваните во казан не е баш добра подготовка за војна.
Сатаната е ангел, тој си го сакал таткото иако несогласувањата, од кои едно било што премногу госпот ги сакал земните суштества, а овој не. :(
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.320
Поени од реакции
57.791
Сатаната е ангел, тој си го сакал таткото иако несогласувањата, од кои едно било што премногу госпот ги сакал земните суштества, а овој не. :(
God loves his children, God loves his children, yeah!
 
Член од
29 март 2013
Мислења
266
Поени од реакции
238
Пеколот за мене е она што секој човек го живее секојдневно овде, на планетава, цел живот додека да умре. Пекол е да немаш никој, да немаш здравје, да немаш пари, да немаш фамилија и блиски на кои ќе можеш да се потпреш и да ти помогнат кога ти е најпотребно, пекол за мене се војните кои се водат на секој ебен ќош од оваа ебена планета и луѓе се убиваат меѓусебе на дивјачки примитивен начин, пекол за мене се дрогите.... Треба уште да бројам? Пеколот за мене постои овде на земјата, кога ќе умрам незнам дали ќе идам во рајот или во пеколот и мислам дека не треба ни да се замараме со тоа бидејќи никој не докажал дали навистина постојат или се чиста измислица.
Тоа е пеколот.Нашите мисли го ствараат пеколот.
Егото кое го носиме во себе те егото на општеството.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183

Kajgana Shop

На врв Bottom