ПАСОК бара ЕУтаназија за Македонија

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Od nekolku dlaboki razgovori so Grci, mozam da Vi kazam sto e sustinata sto gi plasi Grcite, vo odnos na Makedonija i nejzinoto ime.

Grcite vprocem nemaat spor so Makedonija, i imeto ne e problem za niv, tuku se plasat od eden pogolem igrac na megjunarodnata scena a toa e USA.
Grcite stravuvaat deka USA eden den po terkon na Kosovo i Srbija, moze vnatresno da gi destabilizira sto ke rezultira so sozdavanje Turski i Makedonski pokraini.
Sekako ovie stravovi bi bile neosnovani , dokolku nesto navistina ne se gotvi vo kujnite na USA.
Grcite sakaat da napravat jasna diferencijacija pomegju nasata Nacija, i Makedoncite vo Grcija, koi otkoga ke ne prekrstat nas vo ServernoMakedonci, niv ke gi vbrojat vo mnogute Grci koi zboruvaat Slovenski Idiom, a koj se GEOGRAVSKI Makedonci...

Znaci nie, sme eden vid vozdusno pernice, pomegju Grcija i USA, EU i USA, i planovite(dokolku se geostrateski razlicni) na istite...

Makedonija i Turcija se klucni igraci na USA,koi vo sekoj moment moze da gi iskoristi da ja razdrma EU, dokolku nesto ne im e po volja.

Grcite se plasat od SAD, a ne od Makedonija...nie sme instrumentot, koj mozokot(USA) bi mozel vo sekoj moment da go upotrebi protiv niv..
Или е тоа или ги пука само Параноја :pos2:
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
:pos:


О боже комедии
:pos:
се фатиле за името и готово, сите ко напалени глупи мивки џавкате со тоа *треба* *треба* *треба*
Бре бре мамата сите знаат што *треба* браво бе паметњиковачи мислите дека грција е слаба супер само што некој да ми објасни зошто еу ја издржува како спозоруша а?
зошто и е ќеив ? а ?
Зборот `треба` е најпопуларна мантра во македонија...

Оф боже боже, ете гледате сите ги има бе продадени...што викав...срамота за таков песимизам од твоја страна во врска со нашата историја, сегашност и иднина. Уште не отидена на битка, предадена, загубена војна...:tapp:
Да пукаш сеир за нешто што нашите предци толку се бореле и гинеле, не вреди, се заради сеир.
Се надевам што помалку ги има вакви, инаку лошо ни се пишува...
Прочитај повнимателно околу позицијата на Македонија во реалниот свет и таа на Грција...разликата е огромна и тоа ти е...фантазиите нема да сменат ништо...во геополитичка и економска смисла РМ е никој и ништо...тоа ти е...

БУЛШИТ.
Си има меѓународна заедница,потпишани договори,понатму 120 држави не имаат признаено под уставно...да не ја должам-не биди кусогледа....

НИКОЈ АМА БАШ НИКОЈ не може да ни го одземе името и историјата доколку ние не прифатиме,односно ДОКОЛКУ ОД НАША СТРАНА НЕМА ПОТПИС.

Така да има опции...ејј гледаш,не е само ЕУ и НАТО...има свет убаво е,можеме и сами...кешки ова вака да заврши па тогаш политичарите да се зафанат со економија.

Б.Ц не е фактор-нема власт-нека шлапа:toe:
(поточно затоа и он сега вели имам решение)

Кој маж ќе да е со тие муда да стави потпис не знам,макар и референдумски има подлога сепак оваа генерација нема право,а камо ли обврска за промена на име-баш па поради исфрустрирани грци...
И во Македонија и во Грција прашањето околу името се користи за дефокусирање на овдешната и тамошната јавност...кога ќе се појави некој реален проблем се вади тоа прашање како кец од ракав и рајата доживува колективен оргазам...и кај нас и кај нив...
Инаку ова трае 18 години и ќе трае уште многу...многу политички поени на двете страни има па не им одговара на политичката елита во двете земји да се разреши во догледно време.
А со економија се зафатија...уште 1992 со девизните заштеди и малку покасно со приватизацијата...уште се зафатени...бизиииии

marsovke ako nikoj ne te ebe eve jas vo ime na makedonstinata i vo ime na MAKEDONIJA ke te ebam samo ti kazi koga sakas za da si gi smiris tvoite seksualni frustacii. Obicno vakvi kurvi kako tebe ne ebam ama eve tebe bi te ebal, bi napravil sve za Makedonija pa duri bi ebel nekloe gubre kako tebe.

P. S. Se za MAKEDONIJA!
Немој бе на нерна база испади...млад си...:vozbud:...трк во аптека и Бензедин...Ксанакс...ќе ти олесни...
Наместо етикетирање со примитивизам подобро да напишеше твое мислење околу темата...на кирилица (патриоцки е):vozbud:

Od nekolku dlaboki razgovori so Grci, mozam da Vi kazam sto e sustinata sto gi plasi Grcite, vo odnos na Makedonija i nejzinoto ime.

Grcite vprocem nemaat spor so Makedonija, i imeto ne e problem za niv, tuku se plasat od eden pogolem igrac na megjunarodnata scena a toa e USA.
Grcite stravuvaat deka USA eden den po terkon na Kosovo i Srbija, moze vnatresno da gi destabilizira sto ke rezultira so sozdavanje Turski i Makedonski pokraini.
Sekako ovie stravovi bi bile neosnovani , dokolku nesto navistina ne se gotvi vo kujnite na USA.
Grcite sakaat da napravat jasna diferencijacija pomegju nasata Nacija, i Makedoncite vo Grcija, koi otkoga ke ne prekrstat nas vo ServernoMakedonci, niv ke gi vbrojat vo mnogute Grci koi zboruvaat Slovenski Idiom, a koj se GEOGRAVSKI Makedonci...

Znaci nie, sme eden vid vozdusno pernice, pomegju Grcija i USA, EU i USA, i planovite(dokolku se geostrateski razlicni) na istite...

Makedonija i Turcija se klucni igraci na USA,koi vo sekoj moment moze da gi iskoristi da ja razdrma EU, dokolku nesto ne im e po volja.

Grcite se plasat od SAD, a ne od Makedonija...nie sme instrumentot, koj mozokot(USA) bi mozel vo sekoj moment da go upotrebi protiv niv..
Хммм...ја преценуваш реалната улога на РМ во меѓународните односи...не дека Грција е којзнае каков фактор но сепак има позиција од старт за која ние можеме да сонуваме...:toe:
Како САД ќе ја раздрма ЕУ преку Македонија???

Јадење корења во тој стил изјави не ви помагаат пошто милум силум ќе го голтнеме решението во полза на грција а и тоа е најмал проблем
мањебитно продужете дајле да давате wannabe херојски изјави и wannabe реовлуционерски изјави :tv:
Кој е за немири по рецепт ала грција ?! нека дигне два прста
Никој...освен во виртуелниот свет...врие од херои...гужва...снемува воздух...
Грција ги има анархистите...некакво движење на младите кое може евентуално да доведе до некои промени таму...ние имаме - ништо...
 

Виљушка

поЧетник
Член од
12 ноември 2009
Мислења
19
Поени од реакции
0
Осеќам дека планот за поделба на Македонија ќе се оствари. Штета што луѓето кој ја водат државава имаат перде на мозокот.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
323
Поени од реакции
7
Od nekolku dlaboki razgovori so Grci, mozam da Vi kazam sto e sustinata sto gi plasi Grcite, vo odnos na Makedonija i nejzinoto ime.

Grcite vprocem nemaat spor so Makedonija, i imeto ne e problem za niv, tuku se plasat od eden pogolem igrac na megjunarodnata scena a toa e USA.
Grcite stravuvaat deka USA eden den po terkon na Kosovo i Srbija, moze vnatresno da gi destabilizira sto ke rezultira so sozdavanje Turski i Makedonski pokraini.
Sekako ovie stravovi bi bile neosnovani , dokolku nesto navistina ne se gotvi vo kujnite na USA.
Grcite sakaat da napravat jasna diferencijacija pomegju nasata Nacija, i Makedoncite vo Grcija, koi otkoga ke ne prekrstat nas vo ServernoMakedonci, niv ke gi vbrojat vo mnogute Grci koi zboruvaat Slovenski Idiom, a koj se GEOGRAVSKI Makedonci...

Znaci nie, sme eden vid vozdusno pernice, pomegju Grcija i USA, EU i USA, i planovite(dokolku se geostrateski razlicni) na istite...

Makedonija i Turcija se klucni igraci na USA,koi vo sekoj moment moze da gi iskoristi da ja razdrma EU, dokolku nesto ne im e po volja.

Grcite se plasat od SAD, a ne od Makedonija...nie sme instrumentot, koj mozokot(USA) bi mozel vo sekoj moment da go upotrebi protiv niv..
Американците водат фер политика кон Македонија последниве години но досега не можеа да ни помогнат на економски план (иако сакаат), за да застанеме на цврсти нозе и да и се спротивставиме на непријателска Атина.
Во економијата мораме самите да си помогнеме, пред се со тоа што насилно ќе ја искорениме антимакедонската арамиска врхушка која се втемели во независна РМ од времето на Кира и Бранка, и која владее до ден денес, и која однатре веќе подолго време се распаѓа и сама со себе во најпредавнички манир се конфронтира.
Ако засега не можеме да водиме војна против Грција иако имаме секаков можен повод, барем можеме силно да удриме против арамилуков и летаргијава во државава. Цел: стекнување со разумна власт а не инкапацитативни фолиранти кои ако не е овој спор и нивните демек тврди ставови ќе нема со што да се чукнат в гради, оние слабаци, лажливци и мочковци.
Капитални инвестиции, анихилација на невработеноста, анихилација на корупцијата и затворање на транзициските криминалци, продлабочување на стратешкото долгорочно сојузништво со Вашингтон, модернизација и зајакнување на армијата, чистење на ѓубриштата, обновување на цела патна инфраструктура, градба на иригациони системи и умна поделба на земјата за да храната ни биде најквалитетна и најефтина во светот, силно инвестирање во НАУКА, тоа ни ТРЕБА, штедливост и многу работа. Тоа, впрочем, како што гледам јас најмалку од сите држави во светов и одговара на Грција, а најмногу на УСА, покрај нам.
Зборот `треба` е најпопуларна мантра во македонија...

Никој...освен во виртуелниот свет...врие од херои...гужва...
Квалитетен прост јазик треба и здрава плуќа, нешто пари(долари), интелигентен одбран форум то ест храбра организација.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Американците водат фер политика кон Македонија последниве години но досега не можеа да ни помогнат на економски план (иако сакаат), за да застанеме на цврсти нозе и да и се спротивставиме на непријателска Атина.
Во економијата мораме самите да си помогнеме, пред се со тоа што насилно ќе ја искорениме антимакедонската арамиска врхушка која се втемели во независна РМ од времето на Кира и Бранка, и која владее до ден денес, и која однатре веќе подолго време се распаѓа и сама со себе во најпредавнички манир се конфронтира.
Ако засега не можеме да водиме војна против Грција иако имаме секаков можен повод, барем можеме силно да удриме против арамилуков и летаргијава во државава. Цел: стекнување со разумна власт а не инкапацитативни фолиранти кои ако не е овој спор и нивните демек тврди ставови ќе нема со што да се чукнат в гради, оние слабаци, лажливци и мочковци.
Капитални инвестиции, анихилација на невработеноста, анихилација на корупцијата и затворање на транзициските криминалци, продлабочување на стратешкото долгорочно сојузништво со Вашингтон, модернизација и зајакнување на армијата, чистење на ѓубриштата, обновување на цела патна инфраструктура, градба на иригациони системи и умна поделба на земјата за да храната ни биде најквалитетна и најефтина во светот, силно инвестирање во НАУКА, тоа ни ТРЕБА, штедливост и многу работа. Тоа, впрочем, како што гледам јас најмалку од сите држави во светов и одговара на Грција, а најмногу на УСА, покрај нам.


Квалитетен прост јазик треба и здрава плуќа, нешто пари(долари), интелигентен одбран форум то ест храбра организација.
Хаха во Стејт Департментот имаат секојдневно алтруистички тикови...тик...тик...некои од нив сигурно се наменети за Македонија:vozbud:препорака - читни на acig.org за Сандинистите...

Грција си има мостобран тука...Нафта,телекомуникации,текстил...ние што имаме кај нив? Туристи (патриоти):vozbud:...си го ладат во егејско море...полупансион...:pos2:
They have us by our balls...:toe:

Алаху акбааааар...аумммммммм...Харе Кришнааа харе рама рама рама харе кришнаааааа...мантри...

Квалитетен прост јазик треба и здрава плуќа, нешто пари(долари), интелигентен одбран форум то ест храбра организација.
И откажување од се и сешто,баталување фамилија,спремност за умирачка за идеалите,спремност за болка и страдање...но вистинските ужаси не се тие туку...лига на шампиони дефинитивно отпаѓа,а и баш ме копка шо ќе се деси во следната епизода на Призон Брејк...
Are you ready???:vozbud:
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Иииии прагматичност види види.Баш викам кога ке се појават ,,прагматичарите,, да ни објаснат како пред сила нема правдина.Исто како на курс за самоодбрана од силување да им речеш на жените подобро опуштете се кога ве силуваат,мажот е физички посилен,не може да си помогнете.Ако се опуштите се ќе помине брзо,дури можеби и ке доживеете оргазам(во форма на преговори со ЕУ во случајов).
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
koi otkoga ke ne prekrstat nas vo ServernoMakedonci, niv ke gi vbrojat vo mnogute Grci koi zboruvaat Slovenski Idiom, a koj se GEOGRAVSKI Makedonci...
Ti bratu lutas vo nekoj tvoj svet, a za boldiranoto - tie veke odamna gi imaat vbrojano vo mnogute grci, samo mnogu kaj nas toa ne mozat da go vidat ili se pravat slepi.
А еве и еден чекор понатаму ако стамене Северномакедонци тогаш сме Географски Македонци и ние кој зборуваме славенски идиом па без проблем може да станеме Грци , Бугари , Срби па и Албанци итн...
Чувај Боже,:pop: какви планови не се кријат во нивните Болни умови
 
Член од
21 февруари 2009
Мислења
1.315
Поени од реакции
47
Зборот `треба` е најпопуларна мантра во македонија...



Прочитај повнимателно околу позицијата на Македонија во реалниот свет и таа на Грција...разликата е огромна и тоа ти е...фантазиите нема да сменат ништо...во геополитичка и економска смисла РМ е никој и ништо...тоа ти е...



И во Македонија и во Грција прашањето околу името се користи за дефокусирање на овдешната и тамошната јавност...кога ќе се појави некој реален проблем се вади тоа прашање како кец од ракав и рајата доживува колективен оргазам...и кај нас и кај нив...
Инаку ова трае 18 години и ќе трае уште многу...многу политички поени на двете страни има па не им одговара на политичката елита во двете земји да се разреши во догледно време.
А со економија се зафатија...уште 1992 со девизните заштеди и малку покасно со приватизацијата...уште се зафатени...бизиииии



Немој бе на нерна база испади...млад си...:vozbud:...трк во аптека и Бензедин...Ксанакс...ќе ти олесни...
Наместо етикетирање со примитивизам подобро да напишеше твое мислење околу темата...на кирилица (патриоцки е):vozbud:



Хммм...ја преценуваш реалната улога на РМ во меѓународните односи...не дека Грција е којзнае каков фактор но сепак има позиција од старт за која ние можеме да сонуваме...:toe:
Како САД ќе ја раздрма ЕУ преку Македонија???



Никој...освен во виртуелниот свет...врие од херои...гужва...снемува воздух...
Грција ги има анархистите...некакво движење на младите кое може евентуално да доведе до некои промени таму...ние имаме - ништо...
Zosto be primitivizam ? jas samo ponudiv pomos na lica na koj mu e potrebno olesnuvanje, podobro jas da ja ebam otkolku nekoj grk.

 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Zosto be primitivizam ? jas samo ponudiv pomos na lica na koj mu e potrebno olesnuvanje, podobro jas da ja ebam otkolku nekoj grk.
Па ако не ти е јасен примитивизмот како поим да те цитирам -

Напишано од ohridmkd
ne te ebe eve jas vo ime na makedonstinata ke te ebam Obicno vakvi kurvi kako tebe ne ebam ama eve tebe bi te ebal, bi napravil sve za Makedonija pa duri bi ebel nekloe gubre kako tebe.

P. S. Se za MAKEDONIJA!
Болдираното...дури и во Охрид(мкд) ова се смета за примитивизам...
Е сега не сум сигурен за дијаспората...таму велат како во делата на Толкин дека било...

И пак ништо не напиша на темата...(да не бидам и јас некултурен па да препорачувам Бензедин и Прозак за Македонијаааааа...)...Ете кажи чаре за маката со грците...да ги истераме од Космофон,Окта,текстилот...немој да користиш мобилен од Космофон...преку тоа плаќаш некој грк...:vozbud:Get it?
проблемот со името е стар 18 години...веројатно уште толку ќе трае...да има да се занимава рајата...и кај нив и кај нас...

Којзнае како ова би се читало...на латиница...:vozbud:

Еве ти и тебе музички поздрав...на латиница пеат...


Рас...два...три...
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
Иииии прагматичност види види.Баш викам кога ке се појават ,,прагматичарите,, да ни објаснат како пред сила нема правдина.Исто како на курс за самоодбрана од силување да им речеш на жените подобро опуштете се кога ве силуваат,мажот е физички посилен,не може да си помогнете.Ако се опуштите се ќе помине брзо,дури можеби и ке доживеете оргазам(во форма на преговори со ЕУ во случајов).
Ќе почнат да ни делат и средства за опуштање :pos: :pos: :pos: :pos:

 
S

smart ass

Гостин
Во право сте што се сомневате.
Мислам дека и Гејлада тоа очекува од нас, да ги прекиниме преговорите.
Можеби треба да ја продолжиме оваа валкана игра што тие ја почнаа и на неа да поентираме.
Демек тераме со преговорите а всушност ништо не постигнуваме и цела работа ја поврзуваме со гејско несакање (како оваа изјава).
,

Напротив,сега они се во поповолна положба, имаат нова влада која уште поекстремно излева и поставува нови барања што и е логично-на грците им е јасно знаат они дека при евентуален референдум албанците ќе се изјаснат ЗА,понатаму исто ќе биде и со членството на двете најголеми партии,така да референдумот е причина за оваа политика.

marsovke ako nikoj ne te ebe eve jas vo ime na makedonstinata i vo ime na MAKEDONIJA ke te ebam samo ti kazi koga sakas za da si gi smiris tvoite seksualni frustacii. Obicno vakvi kurvi kako tebe ne ebam ama eve tebe bi te ebal, bi napravil sve za Makedonija pa duri bi ebel nekloe gubre kako tebe.

P. S. Se za MAKEDONIJA!
Навреда:vozbud:
 
Член од
11 април 2007
Мислења
1.677
Поени од реакции
25
Не ми се верува дека екстремните барања на Грција во нашите медиуми не се ни потенцираа туку напротив на пресот на СДСМ беше повторно ѓоа потенцирано ,,враќањето,, кон двојната формула. Зошто платениците не кажаа дека т.н. враќање е одговор на барањата за самоукинување на Македонскиот народ?!

Зошто вчера беше објавена информација дека преговорите се закочија, наместо да се објави информација дека Грцие бараат самоукинувања на Македонија и Макеоднскиот народ на секој план?!!?

Со душа ги очекувам утрешните весници со наловни за амнестирање на Грчките барања. У стилу:,,Македонија повторно се врати на двојанта формула,, Преговорите закочени од двете страни,, Двете страни непопустливи,, ,,Неможност за договор,, ,,Најесктреемни барања од девте држави,, и други наслови кои ќе го релативизираат Грчкото геноцидно барање кон Македонија и Македонскиот народ.
 
S

smart ass

Гостин
Осеќам дека планот за поделба на Македонија ќе се оствари. Штета што луѓето кој ја водат државава имаат перде на мозокот.
Не бе,обратно треба да одиме,еднаш не делеа...сега се знае што следува.


Од кај ваков осет,тоа го може само КИНЏОО сенсеи:vozbud:
 
Член од
11 април 2007
Мислења
1.677
Поени од реакции
25
Денеска се случи еден од најголемите срамови на македонското новинарство. Во централниот дневник на една национална телевизија, најбитното прашање на Македонската држава и народ, и геноцидните фашистички барања на Грција на вчерашната средба во Њујорк беа поместени после 35-тата минута во дневникот. Побитни информации за граѓаните во овие круцијални моменти за Македонија, беа тепањето на некоја горила, смртта на србскиот Патријарх, и разно разни други информации, се само не тоа што треба. Уште да кажеа дека за ваквите барања на грчката страна сме криви ние и никој друг. Криви сме за грците, криви што сме Македонци. Дека грците со ова ни мислат добро. Дека ваквите барања од нивна страна не се ништо лошо. Самоукинувањето на Македонија и Македонскиот народ не е ништо. Не само што не се напаѓа Грција за ваквите барања туку се напаѓа Македонија што полсе тоа ја вратиле двојната формула. Оф Боже мили...

Замислете што би се десело дококу Македонија изнесеше вакви екстремни барања во наша корист и со тоа го загрозеше преговарачкиот процес. Па кој ќе ги слушаше ваквите медиуми една година како ја напаѓаат сопстевната Влада? Во овој случај ни глас на осуда. Во спротивно ќе ни се збогтисаше како со енциклопедијата, стадионот, салите, спомениците, референдумот, и што ли уште не.

Ги чекам насловите на утрешните весници. Се кладам дека ќе бидат онака неутрални спрема Грција. Дај Боже да изгубам...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom