Очни клиники

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.129
Поени од реакции
8.944
Koj lekar bi mozhele da go proporacate za operacija na Katarakta niz Skopje.
Bez razlika dali privatno ili drzhavno.
I kakvi tipivi na operacii ima?

A i salam lekar/ ambulanta za ocen pregled i utvrdivanje tocna diagnoza.
ne e bas odgovor kon tvoeto prasanje, ama opsto da spodelam iskustvo na temata.

naocari nosam odkoga znam za sebe. imam sjeban diopter (cilindri sferi agli svastarii)
i znae da bide tesko da se definira i preporaca diopter
(bidejki pravele kombinacii (koga probuvas stakla) koi go podobruvaat vidot ama bile "teski"
pa ima problemi so ramnoteza pri odenje i sekako bi imalo glavobolki od nosenje)

diopterot znae da se menuva niz tekot na zivotot. za mene, jas pretpocitam da odam kaj doktor
koj me ima prethodno pregleduvano, da moze da sporeduvam.
vo Svedska, tehnicari ti odreduvaat diopter, ne te prakjaat na lekar za toa (go tretiraat kako rutinska rabota),
slicni masini i proverki se kako vo mkd.

za bolnicite, bev vo sistina za toj pregled pred operacija za korekcija na diopter.
totalno sum razocaran od odnosot na personalot i uslovite.

koga go pravis toj pregled, ti stavaat nekoi kapki za ispituvanjeto, i totalno ti e zamaten vidot nekoi pola saat-saat mozda.
posle pregled, uste pokjorav odkolku so vlegov, morav sam da se opravam, da se vratam do centar :pos:
nisto ne mi kazaa koga zakazav pregled, koga dojdov mi gi stavija kapkite, me stavija vo nekoj kjosh, me zaboravija nekoe vreme,
pa posle im tekna deka imaat covek :pos:
doktorkata sto me pregleda, mi dade dobra sugestija za diopterot (prethodniot bil nesto pomal od toa so treba), pa podocna go smeniv.
doktorkata odese nagore nadole, ne sum skros siguren, ama imav vpecatok deka imaat operacii i pregledi na koi treba da bide edno po drugo.
kolku i da e ednostavna procedura, ne bi sakal da me operira nekoj vo brzanje.
iako licno poznavam nekoi od oftalmolozite tamu, i veruvam deka se strucni za svojata struka,
od uslovite koi gi iskusiv, ne bi se nafatil da odam tamu pak ili da preporacam na nekoj drug.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.648
Поени од реакции
34.852
Koj lekar bi mozhele da go proporacate za operacija na Katarakta niz Skopje. Bez razlika dali privatno ili drzhavno. I kakvi tipivi na operacii ima? A i salam lekar/ ambulanta za ocen pregled i utvrdivanje tocna diagnoza.
...зашто веднаш операција?
дали се работи за постара особа? или последица од дијабет? дали е зафатено само едно око, дали целосно не гледа на тоа око?
... како и да е „полека“ посебно ако се работи за постара особа, затоа што најчесто кај нив имаме таква појава, а последици системски на телото никој не ги кажува!

katalin-otzivi-analogi.jpg

...дали сте пробале прво со лек (капки) со антикатарактно дејство? ако е во почетна фаза, со секојдневно капнување може за месец дена да се „исчисти“ окото од тие кристали кои го создава тоа „бело перде“ на окото и се губи видот!

... главна активна состојка е pyrenoxin 0.05 mg која го успорува дејството на хинаиди соединенија врз структурата на леќата, со што го спречува или забавува создавањето на непроѕирни материи во леќите и оттаму понатаму развојот на катаракта, бенефит од секојдневно аплицирање на капки Каталин се воспоставува нормална исхрана на ткивото на леќите, го нормализира метаболизмот, спречува коагулација на протеините и таложење на нерастворливи протеини што спречува појава на катаракта, зошто да не би се пробало прво на ваков начин?
 
Последно уредено:
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.698
Поени од реакции
5.742
...зашто веднаш операција?
дали се работи за постара особа? или последица од дијабет? дали е зафатено само едно око, дали целосно не гледа на тоа око?
... како и да е „полека“ посебно ако се работи за постара особа, затоа што најчесто кај нив имаме таква појава, а последици системски на телото никој не ги кажува!

Прегледај го приврзокот 377784

...дали сте пробале прво со лек (капки) со антикатарактно дејство? ако е во почетна фаза, со секојдневно капнување може за месец дена да се „исчисти“ окото од тие кристали кои го создава тоа „бело перде“ на окото и се губи видот!

... главна активна состојка е pyrenoxin 0.05 mg која го успорува дејството на хинаиди соединенија врз структурата на леќата, со што го спречува или забавува создавањето на непроѕирни материи во леќите и оттаму понатаму развојот на катаракта, бенефит од секојдневно аплицирање на капки Каталин се воспоставува нормална исхрана на ткивото на леќите, го нормализира метаболизмот, спречува коагулација на протеините и таложење на нерастворливи протеини што спречува појава на катаракта, зошто да не би се пробало прво на ваков начин?
Se raboti za postara licnost.
Navodno na ednoto oko 50% na drugoto 75% vidlivost.
Ama dosega ne zabelezale deka pocnuva da fajca perde (da pobeluva crknata)
Zatoa i saka pred se da se proveri uste ednas kaj nekoj dobar lekar.
 
Член од
25 декември 2015
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво.

Некој да препорача Офтамолог кој би ми направил детален преглед и би поставил точна дијагноза (би дал конкретни совети) за „мушички“ односно „Eye floaters“.

Видот ми е одличен, никогаш не сум имал проблем, ниту имам во моментов. Но веќе 7 месеци гледам црни точки, пајажина...итн. кои чувствувам дека се зголемуваат во последниов период.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.698
Поени од реакции
5.742
Здраво.

Некој да препорача Офтамолог кој би ми направил детален преглед и би поставил точна дијагноза (би дал конкретни совети) за „мушички“ односно „Eye floaters“.

Видот ми е одличен, никогаш не сум имал проблем, ниту имам во моментов. Но веќе 7 месеци гледам црни точки, пајажина...итн. кои чувствувам дека се зголемуваат во последниов период.
Tie tockite i pajazhinata i jas gi gledav nekogash, najcesto podzamizhan i mi shetaa pred vidnoto pole.
Se e toa psihicki, pogotovo sega dodeka za niv razmisluvash.
Ednostavno zaboraj gi i ce ti isceznat.
Barem kaj mene taka beshe.
 
Член од
19 март 2013
Мислења
329
Поени од реакции
177
Препорачајте во која клиника во Скопје да се изврши вградување на мултифокални леќи, или сепак е најпаметно да се оди надвор, на пример Турција?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom