Охрид

Член од
24 август 2017
Мислења
324
Поени од реакции
761
Тишка, јас сакам да одам во Охрид и да пијам кафе во центар, а не во Даљан или кај баракине. Точно, не очекувам да се цените исти како во Валандово и Богданци, но брат, не очекувам да се дупло поскапи од Венеција..
Druze imas kafe od 60-80den kafe na sam kej a I retko kade e poke od 100den, od tuka ne vi ja razbiram potrebava zaso plasirate gresni infos
 

Тишка

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
6.916
Поени од реакции
9.521
Тишка, јас сакам да одам во Охрид и да пијам кафе во центар, а не во Даљан или кај баракине. Точно, не очекувам да се цените исти како во Валандово и Богданци, но брат, не очекувам да се дупло поскапи од Венеција..
А што паламудите дека е скапо колку да е вцентар 20 денари како од кафемат. Имаш ти и по кејот ефтино бар овој период за налето незнам поретко одам од гужвине. 80чај 90 еспресо пред 3 дена во СУ што е овде скапо незнам.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.643
Поени од реакции
5.317
А што паламудите дека е скапо колку да е вцентар 20 денари како од кафемат. Имаш ти и по кејот ефтино бар овој период за налето незнам поретко одам од гужвине. 80чај 90 еспресо пред 3 дена во СУ што е овде скапо незнам.
Во Монако, чајот го даваат бесплатно (нормално, ако нарачаш нешто плус), еспресото е 0.6eur, макијатото ти е 1eur итн.

Во Венеција, чајот ти е 0.8eur, еспресото 0,5 eur, макијатото 0,8 eur.

Во Рим, капучиното ти е 1,5 еur, еспресото ти е 0.2 еur, макијатото ти е 0,35 еur.

Во Амстердам, капучиното ти е 3.5еur, макијато 0.82 еur, еспресото ти е 0.50 еur.

Во Париз, капучиното ти е 3,7еur, макијатото 1еur, еспресото 0,5 еur.

И сега ти мене ме убедуваш дека 80 денари чај и 90 денари еспресо е ефтино? Особено во амбиент каде ќе бидите ти со тој што си на маса, келнерите и инвентарот во барот кај што си? Ма немој да ме јебеш бре....
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.403
Поени од реакции
6.024
Јас пред ковидов пиев еспресо во Венеција, 3 евра, во Рим 3.5 евра, баш ме чудиш после инфлацијава толку да ги поевтинале :cautious:
 
Член од
24 август 2017
Мислења
324
Поени од реакции
761
Во Монако, чајот го даваат бесплатно (нормално, ако нарачаш нешто плус), еспресото е 0.6eur, макијатото ти е 1eur итн.

Во Венеција, чајот ти е 0.8eur, еспресото 0,5 eur, макијатото 0,8 eur.

Во Рим, капучиното ти е 1,5 еur, еспресото ти е 0.2 еur, макијатото ти е 0,35 еur.

Во Амстердам, капучиното ти е 3.5еur, макијато 0.82 еur, еспресото ти е 0.50 еur.

Во Париз, капучиното ти е 3,7еur, макијатото 1еur, еспресото 0,5 еur.

И сега ти мене ме убедуваш дека 80 денари чај и 90 денари еспресо е ефтино? Особено во амбиент каде ќе бидите ти со тој што си на маса, келнерите и инвентарот во барот кај што си? Ма немој да ме јебеш бре....
Ah ah daj novo dete :pos::pos:
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.643
Поени од реакции
5.317
Ah ah daj novo dete :pos::pos:
Абе кога немаш аргументи, ќе ја свртиш на „мајтап“...

Интернет имаш, немора се да ти се џвака..Слободно побарај си колку се цените на кафињата секаде низ светот...
 
Член од
24 август 2017
Мислења
324
Поени од реакции
761
Абе кога немаш аргументи, ќе ја свртиш на „мајтап“...

Интернет имаш, немора се да ти се џвака..Слободно побарај си колку се цените на кафињата секаде низ светот...
More sho zboris ti, si pisal 0.8e kafe vo Venecija se citas li sho pises, pred godina bev ispod 10e kapucino ne vidov
 

Тишка

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
6.916
Поени од реакции
9.521
Во Монако, чајот го даваат бесплатно (нормално, ако нарачаш нешто плус), еспресото е 0.6eur, макијатото ти е 1eur итн.

Во Венеција, чајот ти е 0.8eur, еспресото 0,5 eur, макијатото 0,8 eur.

Во Рим, капучиното ти е 1,5 еur, еспресото ти е 0.2 еur, макијатото ти е 0,35 еur.

Во Амстердам, капучиното ти е 3.5еur, макијато 0.82 еur, еспресото ти е 0.50 еur.

Во Париз, капучиното ти е 3,7еur, макијатото 1еur, еспресото 0,5 еur.

И сега ти мене ме убедуваш дека 80 денари чај и 90 денари еспресо е ефтино? Особено во амбиент каде ќе бидите ти со тој што си на маса, келнерите и инвентарот во барот кај што си? Ма немој да ме јебеш бре....
:pos::pos::cuc: Се глеат дек си шетан чоек
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Во Монако, чајот го даваат бесплатно (нормално, ако нарачаш нешто плус), еспресото е 0.6eur, макијатото ти е 1eur итн.

Во Венеција, чајот ти е 0.8eur, еспресото 0,5 eur, макијатото 0,8 eur.

Во Рим, капучиното ти е 1,5 еur, еспресото ти е 0.2 еur, макијатото ти е 0,35 еur.

Во Амстердам, капучиното ти е 3.5еur, макијато 0.82 еur, еспресото ти е 0.50 еur.

Во Париз, капучиното ти е 3,7еur, макијатото 1еur, еспресото 0,5 еur.

И сега ти мене ме убедуваш дека 80 денари чај и 90 денари еспресо е ефтино? Особено во амбиент каде ќе бидите ти со тој што си на маса, келнерите и инвентарот во барот кај што си? Ма немој да ме јебеш бре....
Од кај ги најде цениве? Сум бил во сите овие градови повеќе пати и не сум налетал на овие цени.

Колку е кафе во Лондон според твојава математика?
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.913
Поени од реакции
10.542
Од кај ги најде цениве? Сум бил во сите овие градови повеќе пати и не сум налетал на овие цени.

Колку е кафе во Лондон според твојава математика?
Цените секад се според стандардот на државите од тука не е реално да го споредуваш кафето во Лондон со кафето во Охрид
Иначе нее знам што сте се фатиле само за кафиња и ресторани во Ох од А до Ш ништо не е како што треба
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.144
Поени од реакции
16.658
Дека е прескапо прескапо е, ама не е само Охрид еве и Битола шиба со цените а реално градот тони и ништо не нуди за разлика од Охрид пример.

Инаку кога сме кај Охрид пицерија Леонардо ја имам спомнато и претходно, преубај пици со нормални цени. (y)

Со Европа е сулудо да се споредуваме со цените, праен е муабетот и порано.
И таму имаш локали со ефтини цени, имаш и локали кај шо едно пиво кошта ѓаол и пол.
Само иритира фактот дека цените таму се поклапаат со стандардот. Не можи во Германија да кошта едно пиво 5 евра а тука 3 евра, ама тоа е шо е, најдоа маст и газот ќе си го мачкаат со неа :toe:

Јас одамна не летувам на подолг период во Охрид, одењето ми се сведува на ден/два, евентуално ако одам до Пештани кај другарка ми.
Преубав ми е градот ама за тие пари ќе одам низ Европа, Охрид ми е веќе виден превиден.
 
Член од
29 март 2024
Мислења
230
Поени од реакции
368
Во Монако, чајот го даваат бесплатно (нормално, ако нарачаш нешто плус), еспресото е 0.6eur, макијатото ти е 1eur итн.

Во Венеција, чајот ти е 0.8eur, еспресото 0,5 eur, макијатото 0,8 eur.

Во Рим, капучиното ти е 1,5 еur, еспресото ти е 0.2 еur, макијатото ти е 0,35 еur.

Во Амстердам, капучиното ти е 3.5еur, макијато 0.82 еur, еспресото ти е 0.50 еur.

Во Париз, капучиното ти е 3,7еur, макијатото 1еur, еспресото 0,5 еur.

И сега ти мене ме убедуваш дека 80 денари чај и 90 денари еспресо е ефтино? Особено во амбиент каде ќе бидите ти со тој што си на маса, келнерите и инвентарот во барот кај што си? Ма немој да ме јебеш бре....
Абе ти ги читам постовите викам ај да не коментирам али после ова очигледно живееш на некој друг свет или ја тролаш темава пошто на памет збориш.
Прво викаш 900 денари за 2 кафиња и вода ти наплатиле ама немаш сметка да покажеш ниту пак местото постои.

Еве ти мени од Хотел Тино. Макијато е 80 денари и си го прчиш со поглед на вода.

Јас вчера пиев кафе во маалски кафич во порта влае во Скопје, макијато е 120 денари. Збутано меѓу згради.
И во Битола пиев пред 2 недели испод 100 денари ретко да најдеш во било кој град.

И на крај краева неможе да споредуваш најефтини кафетерии во непознати збутани маала во странство со цените на кафето во Охрид покрај кеј, сигурно и во Охрид имаш локални кафичи што се далеку од чаршија и се поефтини.

Еве ти цени од познат кафич во Италија. Извини ама кафињата не се 20 евра во Охрид ниту пак се 900 денари. Ако толку ти е скапо, имаш кафемати на бензиска за 20 денари.
1711699039242.png
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
529
Поени од реакции
275
Јас сум гостин секоја гоина во Охрид и моето мислење е:

Да го oставиме пазарот сам да ги регулира работите. Ако ти е скапо, не мораш да пиеш, ни кафе ни пиво, ни сок. Шетај, седни на клупа извади си од дома поефтино. Зошто мора да е ефтино? Не мора, газдите тргнуваат со високи цени и ако не сенаполни кафиќот, цените постепено ќе се намалуваат додека не бидат прифатливи. Ако му се полни сите маси, зошто да смалува цени? Тоа би било глупаво од негова страна.
И не се сите Охриѓани газди, таму живеат луѓе цела година со такви високи цени, што тие да кажат?
Туристиве, посебно домашните (СК, БТ, и др.) мислат дека е нивно право да пијат ефтино кафе. Не бе брат намаш такво право, ако имаш пари пиј, ако не не пиј. Едноставно е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom