Охридската Архиепископија го ширела Македонското име

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
А кој владеел со Русија во тоа време, потеклото на династијата ?
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Си викам овде да ја клам мапава... или к'де? :))

ОХРИДСКА ПАТРИЈАРХИЈА 1020 година!

 
A

anaveno

Гостин
... На неодамнешниот црковно-народен Собор на МПЦ во Струга делегатите донесоа заклучок со кој побараа од државата да иницира турската Влада да го поништи документот со кој отоманската власт, во 1767 година ја укинал Охридската архиепископија. На Соборот, сепак, не бил споменат предлогот на професорот Стојчев. "Не знаеме за таков документ, но професорот Стојчев е историчар и може да знае повеќе од нас. Во секој случај треба да се провери и ако е точно тоа би бил одличен податок, што ќе може да се искористи за потврдување на нашата вистина, вели митрополитот Петар...
Interesno, a?

Steta.

Zamislete,Sultanot da ni odobrese Crkva, Tito ni odobril drzava, blgarite jazik.
I rabotata bi bila tamam...

Kaj nas ima golemi shegadzii i vo redot na crkovnite lica, i istoricarite i drugite.

Taka li se osnova crkva, po ukaz na Sultanot?!

Ta ne sme nie shizmaticni Blgari ili Eervi...

Po taa logika, ajde i denesnive premieri i pretsedateli neka ukinuvaat i osnovaat crkvi, da vidime kade ke bide krajot..ili pocetokot...
 
Член од
30 септември 2008
Мислења
206
Поени од реакции
3
Това дека Софиja е во Мизиja е можно малце да се поспори.
Чул си за Шоплука?

Коа ке научиш и објасниш зошто за време на Охридска Патријаршија постои и Трновска Патријаршија (во тоа време не смеело да се има 2 патријаршии во една држава) тогаш може да започниш да разговараш на темата.
 
A

anaveno

Гостин
I da objasni kakva e taa denesna blgarska crkva osnovana od TURSKI SULTAN (CAR)?:pos2:
 
Член од
17 декември 2008
Мислења
51
Поени од реакции
0
Коа ке научиш и објасниш зошто за време на Охридска Патријаршија постои и Трновска Патријаршија (во тоа време не смеело да се има 2 патријаршии во една држава) тогаш може да започниш да разговараш на темата.
П'рво ти објасни как стигна до извода, че двете патриаршии ги е имало по едно и с'што време?!
Бил си там и си видјал или имаш нјакакви документи?!
Хајде с'с здраве:helou:
 

spas72

Oficial
Член од
13 мај 2008
Мислења
280
Поени од реакции
47
Коа ке научиш и објасниш зошто за време на Охридска Патријаршија постои и Трновска Патријаршија (во тоа време не смеело да се има 2 патријаршии во една држава) тогаш може да започниш да разговараш на темата.
Moze li malko po konkretno, po koe vreme postoeli i dvete ?
dati, godini , nekakvi dokumenti.:smir:
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Turklari-tatarlari-mongollari. Vopros do vas:
sto slavite na 8-mi januari?
Св. Григориј, еп. Б'лгарски. Преп. Георги и Емилјан. Преп. Домника.
Уште-бабин ден.

I da objasni kakva e taa denesna blgarska crkva osnovana od TURSKI SULTAN (CAR)?:pos2:
Призната и дадено правото да проповjaдва во Отоманската империja,не основана от султана.
Разликата е голема!
 
Член од
17 декември 2008
Мислења
51
Поени од реакции
0
Turklari-tatarlari-mongollari. Vopros do vas:
Sto slavite na 8-mi januari?
Това ли имаше предвид?

В периода от 8 до 13 јануари 1904 г. е учредена Федерација на македоно-одринските благотворителни братства в Софија. В'зникнали като организации на бежанци от Македонија в Б'лгарија и други страни, задачата на братствата е да подпомагат своите с'народници от европејските предели на Османската империја, останали под властта на Високата порта по силата на Берлинскија конгрес.
 
Член од
30 септември 2008
Мислења
206
Поени од реакции
3
П'рво ти објасни как стигна до извода, че двете патриаршии ги е имало по едно и с'што време?!
Бил си там и си видјал или имаш нјакакви документи?!
Хајде с'с здраве:helou:

Za tebe vo sekoe vreme :) i toa vashi bugarski izvori :)

http://www.kroraina.com/knigi/pp_ht/pp_ht_2.html

Me mrzi da baram,znam deka sum go cital i deka go ima detalot kaj so ima i Ohridska i Trnovska Patrijarsija,i toa Sultanot nareduva da Ohridskata Patrijarsija bide NAD Trnovskata....i podocna ja ukinuva Trnovskata i ostanuva samo Ohriskata....dokumenti ima kolko so ti dusa saka...ako imas merak citaj. :)
 
Член од
17 декември 2008
Мислења
51
Поени од реакции
0
Браво, радвам се, че четеш и други източници на информација!
И какво доказва това, че ги е имало по едно и с'што време? Кој с'здава едната и кој другата? Дали нјакога са били в пределите на една д'ржава по едно и с'што време с ранга на патриаршии???
Хубави почивни дни:helou:
 
E

emission

Гостин
Тоа докажува дека си противоречиш самиот на себе. Неинформиран си, а си дошол да дискутираш. Прво кажа дека се сомневаш т.е. сакаше да кажеш дека е лага бидејќи тоа ти сервирале бугарските историчари, а после викаш посебна е.

Нели ти е чудно што во сите ваши книги го фалсификуваат тој факт за Охридската архиепископија?

Дали треба да им веруваш на се што напишале твоите историчари или треба да мислиш со своја глава?

А за читање не се секирај, читаме ние секакви извори и странски и бугарски и наши македонски.

Това дека Софиja е во Мизиja е можно малце да се поспори.
Чул си за Шоплука?
Па еве едно много важно нешто от Охридската архиепископиja-митрата

Само скапоцените камани чинат 500 000 евро,изработена e во Венециja

БЕЗЦЕННО: Охридското евангелие и митрата на охридските епископи за пр'в п'т са в Шумен. Двата експоната са безценни в буквален и в преносен смис'л. Според експерти цената само на ск'поценните кам'ни в'рху митрата би могла да надхв'рли 40 милиона долара.
Доста повисока проценка на вредноста. http://www.pokazatel.net/index.php?option=com_content&task=view&id=1487&Itemid=34

Кога ќе ја вратите?
 
Член од
17 декември 2008
Мислења
51
Поени од реакции
0
Не с'м казал, че се с'мнјавам, а искам доказателства, че двете са били в пределите на една д'ржава по едно и с'шти време>

Цитираш ме, но не цјалостно. Зашто изпусна другијат ми в'прос? „Дали нјакога са били в пределите на една д'ржава по едно и с'што време с ранга на патриаршии???”
Но да се в'рнем на темата – дајте източници к'дето да се види, че Охридската архиепископија е ширела Македонското име?
Тук в'в форума има постиран на много места сајта - http://vizantia.info/docs/78.htm
Ето цитат от него:
„После завоеванија имп. Иоанном I Цимисхием Вост. Болгарии (970) регион был подчинен в церковном отношении К-польскому Патриархату; такаја ситуација сохранјалась вплоть до восстанија 1185 г. и образованија 2-го Болгарского царства. Более сложној была картина болгаро-визант. взаимоотношениј в зап. части царства, завоеванного Василием II Болгаробојцеј в 1018 г. Здесь была создана автокефальнаја [FONT=&quot]Охридскаја[/FONT] [FONT=&quot]архиепископија,[/FONT] в рамках к-рој болг. культура продолжала сохранјатьсја, хотја условија длја ее суштествованија становились со временем все менее благопријатными”
 
E

emission

Гостин
Ќе цитирам пост на Трн кој е напишан на друга тема за да видат соседите каков бил односот на Македонците кон Охридската архиепископија.
TpH_Bo_OkO напиша:
“Теодосиј не се чувствува Бугарин, туку за Македонец, не примил во Скопје директори и учители од Бугарија... Ја ширел идејата дека Македонците треба да се ослободат од Горненците Бугари... сите Македонци да работат по каков и да било начин да се ослободат од Горненците, односно Бугарите, од северна и од јужна Бугарија... На учителот Ѓорѓи Петров му сугерирал да собира етниграфски материјал со кој се докажува дека Македонија се разликува од Бугарија...“

бугарскиот егзарх Јосиф, голем противник на Македонското национално осамостојување


Одговор на горното од страна на Теодосиј:

“Непризнавањето на егзархиските правилници во Скопската епархија, во иднина во сите македонски епархии, не е резултат на бератот, чија содржина ние многу добро ја познаваме, туку на нешто друго, што и вие добро го знаете, а го премолчувате. Епархиите во Македонија, не заборавете, не се бугарски, не се грчки, ниту се србски, туку Македонски. Според тоа, во нив не само егзархиските, туку и некои други правилници, освен Македонските, не можат да важат... Мојот народ нема зошто да се потчинува на туѓи правилници, туку треба да има свои. Тоа ќе го постигне, доволно да се ослободи од вас неканети пропагандисти, кои со децении го заблудувате за неговата национална припадност ...“

Теодосиј Гологанов до Дионисиј (20 Јуни 1891), писмо во кое тој вели:

“Ние Македонците немаме толку мака од Турците, колку од Грците, Бугарите и Србите кои сакаат да ја распарчат Македонија...
Егзархијата во Македонија ја врши најмизерната задача, го одзема името на нашиот народ, јазикот...“


Понатаму во писмото:

Македонци-духовници, кренете се против Патријаршијата и Егзархијата и обединете се под заштита на Охридската архиепископија како ваша вистинска мајка црква.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom