Организатор (планер) на свадби - Да или не?

L

Luki Junior

Гостин
Не најмувам.
Јас сам ќе си ја организирам. Со сите адети. Од До.
 
Член од
20 март 2012
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.366
Всушност и тоа е целта на овие работи - прикажување пред комшиите :)
Затоа ја одамна решив да се мажам у тајност;)
Традиционален концепт на свадба ми е благо речено, одвратен!

Онтопик, имаше ваква некоја агенција кај нас за организирање свадби, ама не знам дали се уште постојат.
--- надополнето: 21 јануари 2013 во 21:07 ---
Само да не се заигра двојничката и за после свадбата...

:sneaky:
работава е да пази што посакува, може и ќе и се оствари...:pos:
--- надополнето: 21 јануари 2013 во 21:09 ---
финтава е сам да си организираш, еднаш се жени/мажи :D
ЕДНАШ??? Кај го пишува тоа дека е само еднаш?
колку тоа фаталистички звучи, брак - мрак:D
 
L

Luki Junior

Гостин
Едно попрашање, зашо не ви се аресат денешните свадби, шо и фале?

Да речеме, регистрацијата у општината барем кај нас си е у различен ден со оваа од дома/црквата/ресторанто....
 
W

Werther

Гостин
Едно попрашање, зашо не ви се аресат денешните свадби, шо и фале?
Сељачки делуваат премногу,кичерајски дотерани коли со машни и триста глупости,свирењето со коли по улици,играње ора по паркинзи,неретко и начуканите сватови знаат да се затепаат,пукање со пиштоли...

Многу простачки делуваат.Јас кога би се женел,би направил некоја мала свадба,без многу врева и сите пропратни клише работи.
 
Член од
20 март 2012
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.366
Едно попрашање, зашо не ви се аресат денешните свадби, шо и фале?

Да речеме, регистрацијата у општината барем кај нас си е у различен ден со оваа од дома/црквата/ресторанто....
Лукич, не е прашањето што им фали, прашањето е што НЕ им фали;)
Истите се претвораат во лумперајки до бесвест, се викаат и Курта и Мурта на свадба , и кој треба и кој не (да се рече дека имало многу народ, нели). Од тие што ќе дојдат, сите ќе се одмеруваат кој што носи, кој што дал или не дал, каква сељанка била оваа или онаа, какви се невестата и младоженецот итн итн.
Се се сведува на гледање сеир, не оти грото луѓе искрено им посакуваат се најдобро на младенците, иако тоа е само нивни ден. Таман работа, кој за што си оди по нашиве свадби. Некои одат за да смуваат нешто, други за јадење, а трети праат математика од типот: ако купиме поевтин поклон, пак сме у ќар, па 4 души ќе вечераме.
Да не спомнувам дека има и такви (пази ова, имам видено со свои очи двапати) кои одат на свадба со празни коверти!!

Треба ли да спомнувам дека по целодневното малтретирање по цркви, општини, ресторани и кај ти све не, оние кои треба да бидат најсреќни и највесели, младенците, се чувствуваат како да ги прегазил шлепер.
И да, дури после свадбата признаваат дека до толку биле оптетерени со народ, гости и гужва што заборавиле на СЕБЕСИ.

Што се мене тиче, само регистрација, и свадбено патување (си знам и дестинација:pipi:). Ама ништо друго не ме интересира, само тој што го сакам да е со мене и да си прославиме ние двајца.Кога ќе се вратиме, може еден ручек за најблиските. И точка.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
На западот ова е популарна традиција, бидејќи нивните забави ако не бидат исполнети со нешто интересно се досадни.
Кај нас од друга страна не ти треба планер, доволно е што имаш свекрва, мајка или баба.
И никогаш не е досадна пошто увак ќе се најде некој 3/4 братучед или рандом странец комшија кој шо ќе прави мајмунлаци и глупости така да и од тој аспект се е обезбедено.
--- надополнето: 21 јануари 2013 во 21:41 ---
Лукич, не е прашањето што им фали, прашањето е што НЕ им фали;)
Истите се претвораат во лумперајки до бесвест, се викаат и Курта и Мурта на свадба , и кој треба и кој не (да се рече дека имало многу народ, нели). Од тие што ќе дојдат, сите ќе се одмеруваат кој што носи, кој што дал или не дал, каква сељанка била оваа или онаа, какви се невестата и младоженецот итн итн.
Се се сведува на гледање сеир, не оти грото луѓе искрено им посакуваат се најдобро на младенците, иако тоа е само нивни ден. Таман работа, кој за што си оди по нашиве свадби. Некои одат за да смуваат нешто, други за јадење, а трети праат математика од типот: ако купиме поевтин поклон, пак сме у ќар, па 4 души ќе вечераме.
Да не спомнувам дека има и такви (пази ова, имам видено со свои очи двапати) кои одат на свадба со празни коверти!!

Треба ли да спомнувам дека по целодневното малтретирање по цркви, општини, ресторани и кај ти све не, оние кои треба да бидат најсреќни и највесели, младенците, се чувствуваат како да ги прегазил шлепер.
И да, дури после свадбата признаваат дека до толку биле оптетерени со народ, гости и гужва што заборавиле на СЕБЕСИ.

Што се мене тиче, само регистрација, и свадбено патување (си знам и дестинација:pipi:). Ама ништо друго не ме интересира, само тој што го сакам да е со мене и да си прославиме ние двајца.Кога ќе се вратиме, може еден ручек за најблиските. И точка.
ЈЕ РАЈТ, ама кога ќе рипнат мајка ти и свекрвати ШТОООООООООО ?????? Свадба да не правиме што ќе кажат луѓето,роднините а не јас немам 100 ќерки/синови па да не правам свадба не оди тоа така.
--- надополнето: 21 јануари 2013 во 21:44 ---
Не најмувам.
Јас сам ќе си ја организирам. Со сите адети. Од До.
Чим идеме од до јас ти се таксувам и за свекор и за девер ама црногорски девер (y)
 
Член од
20 март 2012
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.366
ЈЕ РАЈТ, ама кога ќе рипнат мајка ти и свекрвати ШТОООООООООО ?????? Свадба да не правиме што ќе кажат луѓето,роднините а не јас немам 100 ќерки/синови па да не правам свадба не оди тоа така.
Мајка ми е тука на моја страна апсолутно, а свекрвата ...па нема со нејзе да живеам, наша свадба, наша одлука;)

Да ја испочитувам да, да помогнам ако треба да, ама мешање од сефте никако не прифаќам (тука спаѓа и свадба). Ако од почеток ми се замеша, ми го еба бракот начисто.

Ручек ќе има за потесно семејство, а и синот ќе и биде поштеден од свадбени трауми, ќе се врати подмладен од свадбено патување:LOL: На крај и благодарна ќе ми биде за тоа:D
 
А

Атомската мравка

Гостин
Порано бев повеќе за традиционалниве свадби но како поминува времето се повеќе и повеќе го менувам мислењето, едноставно премногу замарање има во традиционалниве свадби посебно со она дома што се случува како погачи, кокошки, вина што ти знам па бовчи за триста луѓе, па буткање на врати и слични глупости. Вака земи за саат време заврши си матично и црква после тоа собери 40-50 луѓе најблиски што ти се однеси ги во ресторанче развесели се почасти ги и тоа е тоа.. наместо пари за свадба да трошиш истите ќе ги дадам за едно патување и одмор 20тина дена на некој остров далеку од тука и тоа е тоа :)
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Мајка ми е тука на моја страна апсолутно, а свекрвата ...па нема со нејзе да живеам, наша свадба, наша одлука;)

Да ја испочитувам да, да помогнам ако треба да, ама мешање од сефте никако не прифаќам (тука спаѓа и свадба). Ако од почеток ми се замеша, ми го еба бракот начисто.

Ручек ќе има за потесно семејство, а и синот ќе и биде поштеден од свадбени трауми, ќе се врати подмладен од свадбено патување:LOL: На крај и благодарна ќе ми биде за тоа:D
ако го враќаш без подочњаци и ненаспан неги ни враќај,устари не се ни труди да го жениш чоекот :)
 
Член од
20 март 2012
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.366
ако го враќаш без подочњаци и ненаспан неги ни враќај,устари не се ни труди да го жениш чоекот :)
Па тоа ти велам, ќе се врати ненаспан и пресреќен (исто и јас);) А тоа е најбитно во целава приказна.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Ако не сакаш да трошиш време и нерви, тогаш ќе потрошиш пари :)
***


a тие пари ти се фрлени во ветер
не оти нешто екстра ќе добиеш од нив - а да неможеш сам да го осмислиш- испланираш и организираш
НЕ и тоа бар за наредните 20 години ( во МК) не се сеуште „дораснати„
убаво напиша некој овде- премногу амерички филмови
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
За што зборите бре,какви планери бре,
па не е ова парада за ден на Победата или Први мај или дочек на Маршалот,во нашиот си град.
Во мое време за свадба, прво си бараш стројник и тука ги трошиш првите пари пред свадба, а за свадба каков планер,
една - две училници во месното училиште,музика во ходник и прво од онаа препеченица по некоја чашка,а потоа жените поминуват со кофите и ти полнат тањирот со М А Н Џ А.
Друго ве интересира.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.147
Затоа ја одамна решив да се мажам у тајност;)
Демек зетот е само декор и без право на глас.
Абе деца деца, не само што ке правиш туку и ке ти пукнат што би рекле, памти ми го зборот.
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
Затоа ја одамна решив да се мажам у тајност;)
Традиционален концепт на свадба ми е благо речено, одвратен!

Онтопик, имаше ваква некоја агенција кај нас за организирање свадби, ама не знам дали се уште постојат.
--- надополнето: 21 јануари 2013 во 21:07 ---


работава е да пази што посакува, може и ќе и се оствари...:pos:
--- надополнето: 21 јануари 2013 во 21:09 ---


ЕДНАШ??? Кај го пишува тоа дека е само еднаш?
колку тоа фаталистички звучи, брак - мрак:D
па ти кога ќе се мажиш за прв пат, имаш во план уште 2-3 пати свадба да правиш за да викаш организатори??
ај сеа ќе си седам други нека организираат за мене, па ај ја здравје за третата свадба сам ќе си организирам :cautious:
 
Член од
19 март 2012
Мислења
1.439
Поени од реакции
3.810
Демек зетот е само декор и без право на глас.
Абе деца деца, не само што ке правиш туку и ке ти пукнат што би рекле, памти ми го зборот.

Зошто зетот би бил само декор? Не ли е возможно и он да има исти размислувања и ставови за заедничката им свадба?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom