Организатор (планер) на свадби - Да или не?

Член од
9 јануари 2008
Мислења
168
Поени од реакции
207
Дали би ангажирале некој да ја „истрча“ вашата свадба? Некој да ви сервира се на послужавник, за мал надомест? Организирајќи ја мојата свадба потрошив многу време и живци и ми текна да побарам некој што ќе се замара со тоа наместо мене. Ама не можев да најдам. Што мислите вие за вакво нешто?
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.970
Ако не сакаш да трошиш време и нерви, тогаш ќе потрошиш пари :)
***
Не би платил некој да ми ја организира целосно свадбата, тоа би го препуштил на невестата :) Нејзин дел било :)
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Нема никогаш да правам свадба (да бидам искрен како што оди работава тешко дека некогаш и ќе се оженам :noze: :D), но ако имам некој ултиматум за тоа или е пак прашање на живот или смрт тогаш би најмил планер на свадби за мал надомест секако.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Премногу гледање на амерички филмови и барање на невозможни начини за заработка, демек ај нешто ново ќе праиме и ќе млатиме пари.
Имаше вакво нешто пред некоја година едно немаа муштерии дечките друго и тие три четири што ги организираа во рок од две години не добија пари, сметајќи го македонскиот менталитет тешко дека ќе биде без мана обавезно ќе се најде фалинка на организацијата разбира се поради тоа што “Обавезно“ ќе му ја забеш свадбата нема да ти плати.
Така да боље да си бара работа како шивачка во конфекција или продавачка во маркет личноста што мисли да започнува ваков бизнис.
Не значи ако нема моментална понуда на пазарот дека никогаш ја немало и на никој не му текнало ја нема затоа што е пропалитет идеја, али гледаш еден филм (wedding organizer) и одма си влагаш у филм абре македонче :icon_lol:
ПС Овде сликарите ја организираат и водат свадбата :pos:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Македонскиве свадби се замарање пошо многу се пази на глупости, бовчалоци, сватови, кумови, па чекај ги сватовите, па дома кај невестата па ора дома кај невестата, матично, ора кај матичното, цркви па сликање пред цркви и што не. Да се исфрлат глупости ко чеизи и бовчалоци подготовските а и свадбата ќе се полесни.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Македонскиве свадби се замарање пошо многу се пази на глупости, бовчалоци, сватови, кумови, па чекај ги сватовите, па дома кај невестата па ора дома кај невестата, матично, ора кај матичното, цркви па сликање пред цркви и што не. Да се исфрлат глупости ко чеизи и бовчалоци подготовските а и свадбата ќе се полесни.
Да бе како после свадбата бабите ќе оговараат за бовчалаците и тоа дека бабата и дедото на зетот му купиле одело од 6000 денари сосе кондурите а на невестата свекрвата и свекорот и купиле венчаница од 40 000 денари :pos:
Како тоа ќе ја зимаат невестата без да им плати зетот на цело мало дечурлана што се собрале кај невестата и не го пуштаат да влезе да ја види дур не пљуне 100 евра санки мислиш тие ја ранеле и поеле цел живот. Без чејз ?????? ЏИЗАС КРАЈСТ не иде тоа така па после може свекрвата да и пребацува дека ништо не донела снаата :pos:
Се знае адетот каков си е оро ваму оро таму, нај лошо е што нема останато адетот сите да им се собираат на младоженците дома после свадба и да им пеат пред врата чекајќи крвави резултати од јуначката битка која се одвива се до рани зори,мислам дека ако се врати овој обичај за него највќе ќе трба организатор и тренери.:)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Да бе како после свадбата бабите ќе оговараат за бовчалаците и тоа дека бабата и дедото на зетот му купиле одело од 6000 денари сосе кондурите а на невестата свекрвата и свекорот и купиле венчаница од 40 000 денари :pos:
Како тоа ќе ја зимаат невестата без да им плати зетот на цело мало дечурлана што се собрале кај невестата и не го пуштаат да влезе да ја види дур не пљуне 100 евра санки мислиш тие ја ранеле и поеле цел живот. Без чејз ?????? ЏИЗАС КРАЈСТ не иде тоа така па после може свекрвата да и пребацува дека ништо не донела снаата :pos:
Всушност и тоа е целта на овие работи - прикажување пред комшиите :)
 
Член од
20 октомври 2012
Мислења
3.612
Поени од реакции
6.239
Јас мислам дека нашиве македонски свадби се едно големо извештачено малтретирање на невестата и младоженецот (оние кои демек треба да уживаат најмногу на овој ден) и треба да се укинат со закон!
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Всушност и тоа е целта на овие работи - прикажување пред комшиите :)
Затоа најубаво кај јеховиниве сведоци едно мало бифе, и ај нека ви е со среќа и после ќе си пеат цел ден така на суво (y)
Си знаеш ти што ти објаснувам :pos:
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
Па не знам за планер, ама јас би ангажирала двојничка што ќе биде невеста место мене и ќе ја истера цела свадба со се сите адети додека јас си пијам пиво и си глеам некој филм дома.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
А као ако најмиш планер ти нема да се замараш? Yeah right. Колку сакаш имај доверба во планерот и во нејзиниот вкус, ама пак се ќе треба ти да видиш и да одобриш.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.274
Поени од реакции
78.922
Кај нас тоа нема да помине. Вединг планер....:pos:

Сироти девојчиња. Мислат дека у оваа гомнарска земја можат да го живеат животот од филмовите со Џенифер Лопез.
Не, не, не. единствената опција е да работиш ко вол и да не добиваш плата ко шо треба, а богами и со шефот/газдата да легнеш понекад...
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
финтава е сам да си организираш, еднаш се жени/мажи :D
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.268
Поени од реакции
27.705
На западот ова е популарна традиција, бидејќи нивните забави ако не бидат исполнети со нешто интересно се досадни.
Кај нас од друга страна не ти треба планер, доволно е што имаш свекрва, мајка или баба.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Па не знам за планер, ама јас би ангажирала двојничка што ќе биде невеста место мене и ќе ја истера цела свадба со се сите адети додека јас си пијам пиво и си глеам некој филм дома.
Само да не се заигра двојничката и за после свадбата...

:sneaky:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom