Општо: Помош околу Linux

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.919
Дечки ај ако може помош.
Не знам дали е истиот случај од темата Image од училишните компјутери
Тоа се оние компјутери со повеќе терминали кај што наставниците/професорите го водат т.н. е-дневник, или како и да се вика тоа. Изгледа вака.
SERVER_IMG_20181024_210748 (2).jpg
Изгледа дека е убунту 7.04 но не сум сигурен, не можам да го бутирам.
Има 2 диска од 500 GB врзани во RAID.
Првиот диск со партиции, Part1 ext3 1 GB, Part2 Swap 8 GB, Part3 Linux RAID Member 490 GB. Вториот една партиција Linux RAID Member 500 GB.
Еве што добивам на бутирање:
LINUX_IMG_20181024_130538.jpg
Како да го оправам а да при тоа не изгубам податоци ако ги има? Воопшто не се подига застанува на оваа слика.

Таг, @Bidikov @Wizz. @Steam.

П.С. има 2 X550 PCI картици
 
Последно уредено:
Член од
7 јуни 2014
Мислења
829
Поени од реакции
897
ај ако може малку помош од некој од поискусните во Linux, имам linux mint 19.1 и мака мачам да инсталирам и користам SP FLASH TOOL,
прочитав еден куп статии и изгледав доста видеа по youtube како да инсталирам ама по ниеден од примерите не успевам да ја дотерам до крај работата, па ако има некој проверен метод да завршам работа ок ако не што е тука е ќе си чепкам мобилни преку windows .
 
Член од
24 мај 2010
Мислења
2.046
Поени од реакции
4.638
ај ако може малку помош од некој од поискусните во Linux, имам linux mint 19.1 и мака мачам да инсталирам и користам SP FLASH TOOL,
прочитав еден куп статии и изгледав доста видеа по youtube како да инсталирам ама по ниеден од примерите не успевам да ја дотерам до крај работата, па ако има некој проверен метод да завршам работа ок ако не што е тука е ќе си чепкам мобилни преку windows .
Опиши што точно правиш, до каде оди процедурата и кај заглавува.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
829
Поени од реакции
897
веќе и не знам точно ни што правев се овидов со овој начин и заглавувам кога треба да ги внесувам овие команди

chmod +x flash_tool
sudo adduser username dialout
newgrp – dialout


ми вели дека
The user `username' does not exist.
 
Член од
24 мај 2010
Мислења
2.046
Поени од реакции
4.638
веќе и не знам точно ни што правев се овидов со овој начин и заглавувам кога треба да ги внесувам овие команди

chmod +x flash_tool
sudo adduser username dialout
newgrp – dialout


ми вели дека
The user `username' does not exist.
Јас па си мислев не можеш минт да исталнеш:pos:

Ај пробај кај "username" (без наводници) пиши го твоето корисничко име (dastan или кое, ти си знаеш) пошто нели не си "username" на linux mint...
 
Член од
24 мај 2010
Мислења
2.046
Поени од реакции
4.638
тоа веќе ми е пробано

Кој знај што може да е. Цела процедура дали е запазена, дипенденсиз и други тракатанци, да си пробаш кај познаник ако има Љинукс, што не ми се верува, јас сум 98% на прозори 10, немам идеа што да ти предложам :/
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
9.033
Поени од реакции
12.012
ај ако може малку помош од некој од поискусните во Linux, имам linux mint 19.1 и мака мачам да инсталирам и користам SP FLASH TOOL,
прочитав еден куп статии и изгледав доста видеа по youtube како да инсталирам ама по ниеден од примерите не успевам да ја дотерам до крај работата, па ако има некој проверен метод да завршам работа ок ако не што е тука е ќе си чепкам мобилни преку windows .
First you need to download and install the libpng12-0 package – SP Flash Tool is dependant on this package, but it was not included in the latest Ubuntu releases.
Bash:
SP Flash Tool v5.1752 Linux

cd ~/Downloads
wget http://archive.ubuntu.com/ubuntu/pool/main/libp/libpng/libpng12-0_1.2.54-1ubuntu1.1_amd64.deb
sudo apt-get install ./libpng12-0_1.2.54-1ubuntu1.1_amd64.deb

unzip "SP Flash Tool v5.1752 Linux.zip"
mv "SP Flash Tool v5.1752 Linux" "SP_Flash_Tool_v5.1752_Linux"
cd SP_Flash_Tool_v5.1752_Linux
chmod +x flash_tool
and run it with

./flash_tool
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
829
Поени од реакции
897
First you need to download and install the libpng12-0 package – SP Flash Tool is dependant on this package, but it was not included in the latest Ubuntu releases.
Bash:
SP Flash Tool v5.1752 Linux

cd ~/Downloads
wget http://archive.ubuntu.com/ubuntu/pool/main/libp/libpng/libpng12-0_1.2.54-1ubuntu1.1_amd64.deb
sudo apt-get install ./libpng12-0_1.2.54-1ubuntu1.1_amd64.deb

unzip "SP Flash Tool v5.1752 Linux.zip"
mv "SP Flash Tool v5.1752 Linux" "SP_Flash_Tool_v5.1752_Linux"
cd SP_Flash_Tool_v5.1752_Linux
chmod +x flash_tool
and run it with

./flash_tool
ти благодарам завршив работа еве го резултатот


ова го имав прочитано но кога кога се обидував да го симнам фајлот libpng12-0_1.2.54-1ubuntu1.1_amd64.deb ми се појавуваше предупредување дека симнувањето на фајлот може да го оштети/копромитира вашиот компјутер и се попишманив, ама сега кога и ти ми го потврди го симнав и програмата може да си работи и понатаму да си се занимавам со блокирани телефончиња :)

фала за подршката и помошта уште еднаш :)
Автоматски споено мислење:


Кој знај што може да е. Цела процедура дали е запазена, дипенденсиз и други тракатанци, да си пробаш кај познаник ако има Љинукс, што не ми се верува, јас сум 98% на прозори 10, немам идеа што да ти предложам :/
готово завршив работа, фала и до тебе

п.с само бидејќи јас симнав понова верзија на SP FLASH TOOL вршев промени на верзијата во командите кои ги внесував во Termminal-от
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom