Општо: Помош околу Linux

ElektriX

Велешанче :)
Член од
30 март 2007
Мислења
127
Поени од реакции
3
Sto se programcinjava sto se aktivni (prvoto e pidgin, drugite 2?)

p.s. eve dole slika,na koi programcinja mislam...
 

Attachments

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
p.s. do poiskusnite so linux: da preporacate nekoja korisna aplikacija? (svez sum vo linuxov pa nekoj sovet ne ke bide loso:))
Оди во Applications > Add or Remove и таму имаш доста апликации кои можеш да ги инсталираш со штиклирање (ќе се снајдеш :) ) исто така таму ти се објаснети која апикација за што служи, а доколку те интересира нешто повеќе за тие апликации ѕирни на google ќе разгледаш подеално за некоја од тие апликации. :)
 
P

Princ

Гостин
Темава ја поставувам како важна за да ви послужи доколку имате некој проблем со Linux оперативниот систем или некоја дистрибуција.

Ќе почнам прв иако не знам дали проблемов ми е од софтверски карактер или хардверски.

Имам OpenSUSE инсталирано на еден компјутер со 2 HDD-а. Едниот 160GB (оперативен систем) а другиот со 500GB (податоци). При последното бутирање на системот ми прикажа многу грешки во овој стил:
Buffer I/O error on device sdb1, logical block 0
Buffer I/O error on device sdb1, logical block 1
Buffer I/O error on device sdb1, logical block 2
Buffer I/O error on device sdb1, logical block 3
Buffer I/O error on device sdb1, logical block 4
Buffer I/O error on device sdb1, logical block 5
и не сакаше да се бутира. Ме тераше да извршам проверка на вториот хард диск со fsck. Се обидов, ама не можеше никако да ги среди тие грешки, па цело време ме вртеше на таа команда.
После го извадив вториот хард диск од тој компјутер, го едитирав /etc/fstab и го избришав вториот хард диск од таму. Го ребутирав компјутерот и се среди, отиде на оперативниот систем.
Вториот хард диск го поврзав на XP-то, ја инсталирав програмава по препорака на Овердрајв и сега си ги вадам податоците. Значи досега не забележав некој проблем при копирањето на податоците.

Прашањето ми е: како да утврдам со точност дали хард дисков е на пат на умирање или веќе мртов? Бидејќи биосот го чита на XP-то, и на линуксот, а и на XP-то можам да го работам без проблем.
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.675
Поени од реакции
602
Дискус приумритис акутас - нема да тера долго ... Мртво ќе биде кога нема да можеш да читаш податоци од него - иако ако е EXT3 тоа ке биде многу долго т.е ќе треба да помине време дур да се покаже како мртов ...

Да беше NTFS одамна ќе беше за на буниште :tapp:
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Темава ја поставувам како важна за да ви послужи доколку имате некој проблем со Linux оперативниот систем или некоја дистрибуција.

Ќе почнам прв иако не знам дали проблемов ми е од софтверски карактер или хардверски.

Имам OpenSUSE инсталирано на еден компјутер со 2 HDD-а. Едниот 160GB (оперативен систем) а другиот со 500GB (податоци). При последното бутирање на системот ми прикажа многу грешки во овој стил:
Buffer I/O error on device sdb1, logical block 0
Buffer I/O error on device sdb1, logical block 1
Buffer I/O error on device sdb1, logical block 2
Buffer I/O error on device sdb1, logical block 3
Buffer I/O error on device sdb1, logical block 4
Buffer I/O error on device sdb1, logical block 5
и не сакаше да се бутира. Ме тераше да извршам проверка на вториот хард диск со fsck. Се обидов, ама не можеше никако да ги среди тие грешки, па цело време ме вртеше на таа команда.
После го извадив вториот хард диск од тој компјутер, го едитирав /etc/fstab и го избришав вториот хард диск од таму. Го ребутирав компјутерот и се среди, отиде на оперативниот систем.
Вториот хард диск го поврзав на XP-то, ја инсталирав програмава по препорака на Овердрајв и сега си ги вадам податоците. Значи досега не забележав некој проблем при копирањето на податоците.

Прашањето ми е: како да утврдам со точност дали хард дисков е на пат на умирање или веќе мртов? Бидејќи биосот го чита на XP-то, и на линуксот, а и на XP-то можам да го работам без проблем.
Ok, eden sovet. Stom ke pocnat da ti se javuvaat "bad sectors" menjaj disk. Problemot e fizicki i ne moze da se popravi. Kako sto kaza Bidikov, diskot ti umira. Jas barem taka pravam...A toa sto ne ti pokazuva povtorno greski moze da e porati toa sto tie sektori ne ti se iskoristeni, pa ne se procitani do sega.
 
P

Princ

Гостин
Го однесов денес во сервис, имаше уште гаранција (2 години има гаранција а 2-3 месеца го користев) и им кажав дека има bad sectors... Рече ќе ми се јават кога ќе ми одобрат друг хард диск (замена).
Привремено си купив Western Digital 500GB со 16MB кеш.
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
803
Го однесов денес во сервис, имаше уште гаранција (2 години има гаранција а 2-3 месеца го користев) и им кажав дека има bad sectors... Рече ќе ми се јават кога ќе ми одобрат друг хард диск (замена).
Привремено си купив Western Digital 500GB со 16MB кеш.
:eek:ftopic: Колку пари е диск од 500 гига ?
 
P

Princ

Гостин
Кажав колку чини, не кажав колку го платив.
Тераме он топик натаму. ПП за останатото, вчера баш го чистев сандачето.
 
Член од
31 август 2008
Мислења
501
Поени од реакции
38
ај ако може за помош... мака иам голема..
го инсталирам убунту на една партиција..
го пуштив како лајв цеде..и particion editor->во таа партиција за убунту правам ext3 партиција..и за да направам и linux swap(primary particion) не ми дава да го одберам primary particion.?
помош?
фала однапред. :smir:
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
ај ако може за помош... мака иам голема..
го инсталирам убунту на една партиција..
го пуштив како лајв цеде..и particion editor->во таа партиција за убунту правам ext3 партиција..и за да направам и linux swap(primary particion) не ми дава да го одберам primary particion.?
помош?
фала однапред. :smir:
Баш пред 2 дена го инсталирав новиот Убунту и немаш таму ништо друго да одбираш освен стандарно како што си е наместено ( мислам дека logical беше не ме фаќај за збор ). Одкако ќе ја направиш Ext3 партицијата, кај free просторот кој ти е резервиран за swap партицијата иди на десен клик > New и само промени го во linux-swap и изврши ги промените притискајки Apply и после продолжи со инсталацијата.
Ако углавиш пиши ми на мсн (коа си ми пишал прееска спиев :S ).
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
4.984
Поени од реакции
2.149
Ај ќе ве молам некој ако може да ми ги најде сите драјвери за FujitsuSiemens V5535 за Linux...? Ми требаат хитно...Благодарам однапред.

BTW знам дека постои такво CD, бев во една продавница да прашам и ми кажаа дека наводно неможеле да го продаваат тоа CD а не сакаа ни да ми го копираат, значи што им беше филмот не знам и не ме интересира само ве молам хитно ми требаат драјверите пошто очите ми истекоа на 860 резолуција плус и без интернет...:toe::toe::pos2::pos2:
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Ај ќе ве молам некој ако може да ми ги најде сите драјвери за FujitsuSiemens V5535 за Linux...? Ми требаат хитно...Благодарам однапред.

BTW знам дека постои такво CD, бев во една продавница да прашам и ми кажаа дека наводно неможеле да го продаваат тоа CD а не сакаа ни да ми го копираат, значи што им беше филмот не знам и не ме интересира само ве молам хитно ми требаат драјверите пошто очите ми истекоа на 860 резолуција плус и без интернет...:toe::toe::pos2::pos2:
Ако имаш Ubuntu ондак вака пробај:

За интернетот види тука а за резолуцијата иди вака:

System > Preferences > Screen Resolution и тука пробај да смениш резолуција, доколку неможеш тука да ја ставиш соодветната резолуција иди вака:

System > Preferences > Appearance > Visual Effects и тука штиклирај го последното "Extra", само за ова да можеш да ги штиклираш мислам дека ќе треба да идеш вака:

System > Administration > Hardware Drivers и тука кога ќе ти се отвори прозорот треба да ги активираш драјверите за графичка. Одкако ќе го направиш ова иди System > Preferences > Screen Resolution и намести си која резолуција сакаш.

Се надевам дека ќе завршиш работа :)
 
На врв Bottom