Општо: Помош околу Linux

Член од
23 март 2014
Мислења
1.471
Поени од реакции
1.241
Zdravo na site koristam Windows vekje 15 godini i konecno se odluchiv da preminam vo Linux.
Mi treba sovet od poiskusnite koj linux da go koristam sto e nasochen kon privatnost i bezbednost?
Nekoi vekje imam na um na primer; TAILS,Whonix ili nesto sosema poinakvo kako Linux Kali..
Напрај го њиндоњс приватен и сигурен.
 

Eva Molotow

Anti-social Engineer
Член од
6 јуни 2008
Мислења
532
Поени од реакции
392
Каков кали кој талис кој бутур , земаш квалитетно дистро , centos, debian, slackware, suse , fedora


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ај прочитај уште еднаш. Tails за приватност, Kali за безбедност, што значи дека се наменски дистрибуции (кои воедно и двете се базираат на Дебиан) :)
Зошто да се малтретираш да симињаш 200 различни алатки за пентестинг, приватност, ова она кога можеш да симнеш една дистрибуција која содржи скоро се што би ти притребало?
Напрај го њиндоњс приватен и сигурен.
хах (y)
 
Член од
23 март 2014
Мислења
1.471
Поени од реакции
1.241
Ај прочитај уште еднаш. Tails за приватност, Kali за безбедност, што значи дека се наменски дистрибуции (кои воедно и двете се базираат на Дебиан) :)
Зошто да се малтретираш да симињаш 200 различни алатки за пентестинг, приватност, ова она кога можеш да симнеш една дистрибуција која содржи скоро се што би ти притребало?

хах (y)
Windows nikogas nema da bide privaten i bezbeden ;)
http://www.belarc.com/free_download.html :unsure:
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
4.223
Поени од реакции
14.083
Зошто да се малтретираш да симињаш 200 различни алатки за пентестинг, приватност, ова она кога можеш да симнеш една дистрибуција која содржи скоро се што би ти притребало?

хах (y)
Мисли за приватност и безбедност од типот: да не го шпиунираат од NSA, да биде безбеден кога сурфа, да не му влагаат вируси, илуминатите да не му читаат емаил и фејсбук и тн. :D
 

Eva Molotow

Anti-social Engineer
Член од
6 јуни 2008
Мислења
532
Поени од реакции
392
Е што ќе ме заштити бе Евичке? :)
Секојдневни апдејти освен на оперативниот систем и на сите апликации и сервиси, минимум Windows 7, платен антивирус (или некоја комбинација како MalwareBytes + Avast), добар firewall зошто на Windows е безкорисен, uninstall на сите апликации и сервиси кои не се во употреба, посебно внимание на тоа што инсталираш и кои страни ги посетуваш, енкрипција на диск... добра безбедност бара малку повеќе од инсталирање едно апликацииче. :)

П.С. За Linux е темава, да не ја загадуваме. ;D
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.679
Поени од реакции
4.168
На кратко

Iptables, hosts allow/deny, промена на портови ssh конкретно , server token server signature apache, квалитетно докажано дистро и немаш никаков проблем околу secure


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
3.279
Поени од реакции
5.583
Еден мал проблем. Web камера на Windows работи без проблем (plug and play). Linux воопшто не ја препознава. За него не постои. Постои ли начин преку терминал да ја вклучам?
ПС
Во моментов работам на Ubuntu 10.4 но пробав и на 12.4, и таму не работеше.
Молам за помош.
 

energichen

EOTL
Член од
19 септември 2007
Мислења
519
Поени од реакции
75
@confuzed Чим си почетник, најбезболно ти е да пробаш дистро од фамилијата Убунту (Убунту, Кубунту, Лубунту, Ксубунту, Убунту Гном, Убунту Мате). Секое од овие дистра се разликува во работната околина и ресурсите кои тие ги користат.
@Паланчански а да пробаш на 14.04, 10.04 веќе не е подржана.
 
Последно уредено:
Член од
24 јануари 2015
Мислења
18
Поени од реакции
1
Сакав да апдејтирам Ubuntu 14.04 на 15.04 но никако Software Updater не го наоѓа апдејтот. Што е проблемот?
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.692
Поени од реакции
3.466
Сакав да апдејтирам Ubuntu 14.04 на 15.04 но никако Software Updater не го наоѓа апдејтот. Што е проблемот?
apt-get dist-upgrade ili sudo do-release-upgrade
 
На врв Bottom