Општо: Помош околу Linux

Член од
24 јануари 2015
Мислења
18
Поени од реакции
1
Напрај apt-get update па после apt-get dist-upgrade.
Нејќе, прво ми вика "Е: Could not open lock file" и уште едно "Е: unable to lock directory".[DOUBLEPOST=1430837788][/DOUBLEPOST]Дали ќе можам да го апдејтирам преку USB како што и го инсталирав? И дали ќе си се сочува се што било на компјутерот(документи...)?
 
Последно уредено:

Eva Molotow

Anti-social Engineer
Член од
6 јуни 2008
Мислења
532
Поени од реакции
392
Нејќе, прво ми вика "Е: Could not open lock file" и уште едно "Е: unable to lock directory".[DOUBLEPOST=1430837788][/DOUBLEPOST]Дали ќе можам да го апдејтирам преку USB како што и го инсталирав? И дали ќе си се сочува се што било на компјутерот(документи...)?
Со sudo ги изврши? Ако да, напрај reboot па пак sudo apt-get update и sudo apt-get dist-upgrade.
 
Член од
24 јануари 2015
Мислења
18
Поени од реакции
1
Го решив проблемот. Во Software & Updates во Updates во Notify me of a new Ubuntu version сменив For any new version. Почнав да апдејтирам во 14.10 верзија(не знам зошто 15.04 не ми ја даде за апдејт), ама еве повеќе од 4 часа ми пишува Installing the upgrades. Зошто толку се чека да се инсталираат надградбите?
 
Член од
1 октомври 2012
Мислења
401
Поени од реакции
306
Имам проблем со RADEON драјвери за Linux. Користам Elementary OS (ubuntu). Графичката ми е AMD Radeon HD 8750M . Google не ме оправи. Помош?
 
Член од
29 март 2012
Мислења
30
Поени од реакции
2
Имам проблем со RADEON драјвери за Linux. Користам Elementary OS (ubuntu). Графичката ми е AMD Radeon HD 8750M . Google не ме оправи. Помош?
Еј батка, и јас исто!! Јас имам ATI RADEON HD 5470.
НИКАКО неможам да инсталирам драјвери за графичката.. се обрнав, се пробав и неќе! Ако си нашол некое решение, дај пиши опрај ме и мене :)
П.С Ако некој се разбира на оваа тема, слободно нека пише
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
4.984
Поени од реакции
2.149
Имам проблем со RADEON драјвери за Linux. Користам Elementary OS (ubuntu). Графичката ми е AMD Radeon HD 8750M . Google не ме оправи. Помош?
Еј батка, и јас исто!! Јас имам ATI RADEON HD 5470.
НИКАКО неможам да инсталирам драјвери за графичката.. се обрнав, се пробав и неќе! Ако си нашол некое решение, дај пиши опрај ме и мене :)
П.С Ако некој се разбира на оваа тема, слободно нека пише
Стабилен драјвер ТУКА , БЕТА драјвер ТУКА

Пробајте со двата, ако не работи ниту еден можно е драјверите да не се поддржани за вашата Линукс верзија.
 
Член од
9 мај 2012
Мислења
10
Поени од реакции
0
Здраво, земав вчера лап топ acer asire e 15, ми рекоа дека работи на linux до сеа не сум имал искуство со linux али си реков нема да е проблем. И коа пробав да го уклучам ми го даде ова

GNU GRUB version 0.97-4.99.1.Ip19 (444k lower / 2207424K upper memmory)

With 2 options to choose from

Linpus Linux (3.4.46)
Create a bootable USB disk

Use ▲ and ▼ keys to select which entry is highlighted.
Press endet to boot the selected OS,'e' to edit the
commands before booting, 'a' to modify the kernel arguments
before booting. or 'c' for a command-line.
и ја избирам Linpus Linux (3.4.46) и ми се појавува [root@localhost /]#
Ако некој знае нека помогне пошо неам појма што правам :toe:
 

Eva Molotow

Anti-social Engineer
Член од
6 јуни 2008
Мислења
532
Поени од реакции
392
Здраво, земав вчера лап топ acer asire e 15, ми рекоа дека работи на linux до сеа не сум имал искуство со linux али си реков нема да е проблем. И коа пробав да го уклучам ми го даде ова

GNU GRUB version 0.97-4.99.1.Ip19 (444k lower / 2207424K upper memmory)

With 2 options to choose from

Linpus Linux (3.4.46)
Create a bootable USB disk

Use ▲ and ▼ keys to select which entry is highlighted.
Press endet to boot the selected OS,'e' to edit the
commands before booting, 'a' to modify the kernel arguments
before booting. or 'c' for a command-line.
и ја избирам Linpus Linux (3.4.46) и ми се појавува [root@localhost /]#
Ако некој знае нека помогне пошо неам појма што правам :toe:
Бриши Linpus и инсталирај си асална дистрибуција за да не се мачиш ако сакаш да пробаш Линукс. Шансата е дека не е инсталирана графичка околина воопшто. Linux Mint е одличен за почетници.
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.414
Поени од реакции
1.199
Досега користев виндос ама сакам да сменам на линокс при инсталација ми ја јавува следнава порака MP-BIOS bug> 8254 timer not connected to IO-APIC ?
 
W

wernstrom

Гостин
Досега користев виндос ама сакам да сменам на линокс при инсталација ми ја јавува следнава порака MP-BIOS bug> 8254 timer not connected to IO-APIC ?
Биди малце поспецифичен. Која дистрибуција и верзија на линукс сакаш да ја инсталираш? Детали за компјутерот (процесор, графичка...)?
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.374
Поени од реакции
317
Ајде вака... Инсталиран ми е последена верзија на Xubuntu 16 LTS.. дуал бут со виндоус.. линкустот ми е на ХДД а виндоусот на ССД..
Имам 1060 GTX графичка со и7-6700 ...Користам proprietry drivers за чипсет и графичка..

Од време на време видео кога гледам на корсера... сецка.. замрзувнува за секунда па продолжува.. Исто приметив кога има некој да зборува во принцип е out-of-sync аудио/видео.... Истото ми се случува на јутуб.. Пробав со различни browsers,, и хромиум и мозила .. се пробав буквално..... И пак.. дури гледам од време на време замрзузнува на 1-2 секунди аудитоот и после продложува.. инаку сликата и аудиоото ги вадам на 42 инчен телевизор самуснг на 4к по HDMI

Нешто е со некој драјвер, барав ама не најдов ништо конкртетно зошто би замрзнувало на секдунда-две...
Да споменам, исто претходно имав Убунту 16 истиот проблем беше...
 
Член од
3 мај 2009
Мислења
155
Поени од реакции
57
Ај едно прашање ваму.. Дали има некој до сега инсталирано асален драјвер за графичка ( мојте се 2 - R9 280x vapor x - и никако да успеам ) на која било debian верзија или arch linux? Ако има ќе ве молам да ми објасни од каде го има симнато пакетот и со која постапка го има истото направено. Фала многу.
 
Член од
12 март 2018
Мислења
21
Поени од реакции
0
Како ви се свиѓа новово убунту 18.04?
Јас сум задоволен го инсталирав вчера, неможев никако дуал бот со windows 10 да направам и го избришав 10ката и само убунту имам сега, 3 пати ми е побрз лаптопот и батеријата држи повеќе
 
На врв Bottom