Општи дискусии за игри

Стев

Word Bearer of the New World Chaos
Член од
19 декември 2019
Мислења
2.498
Поени од реакции
2.363
Ова не е лесно да се напише....
го купив(да, купив) од steam
Assassins creed revelations.
Што има да кажам....
Уф...
Во јадрото е некаква ниско буџетна downgrade на brotherhood.
Ги имаш сите механики дрн дрн дрн...со tower defense како бонус.
Ќе ги набројам малкуте позитиви
-ајван ефенди
-бомби
-по отворено како да кажам...
Ама....ова е утната игра
-багови, багови галор. Од утната cutsene, до факел низ градниот кош на некој жонглер( :facepalm:), до други глупости
- статер....што мораше по инсталација да се избрише фајл...
-борбата е...ептен упростена, нешто поблиску од тоа на кецот/оригиналот
-малце по отежнато е движењето
-AI...или се ќори ко хелен келер или се sniper elite, born to compete
У принцип гледиштето ми е дека пробале да истурпијат некој работи од brotherhood... ама не се потрудиле доволно
Се гледа дека....ја направиле за онака...
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
4.777
Поени од реакции
8.776
Ова не е лесно да се напише....
го купив(да, купив) од steam
Assassins creed revelations.
Што има да кажам....
Уф...
Во јадрото е некаква ниско буџетна downgrade на brotherhood.
Ги имаш сите механики дрн дрн дрн...со tower defense како бонус.
Ќе ги набројам малкуте позитиви
-ајван ефенди
-бомби
-по отворено како да кажам...
Ама....ова е утната игра
-багови, багови галор. Од утната cutsene, до факел низ градниот кош на некој жонглер( :facepalm:), до други глупости
- статер....што мораше по инсталација да се избрише фајл...
-борбата е...ептен упростена, нешто поблиску од тоа на кецот/оригиналот
-малце по отежнато е движењето
-AI...или се ќори ко хелен келер или се sniper elite, born to compete
У принцип гледиштето ми е дека пробале да истурпијат некој работи од brotherhood... ама не се потрудиле доволно
Се гледа дека....ја направиле за онака...
Барем не си фрлил многу пари.
А замисли да си таков глупак и AC Valhalla да си ја купел?
Поголемо ѓубре не постои од неа,среќа господата од замунда ми овозможија да не се заебам :)

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 

Стев

Word Bearer of the New World Chaos
Член од
19 декември 2019
Мислења
2.498
Поени од реакции
2.363
Барем не си фрлил многу пари.
А замисли да си таков глупак и AC Valhalla да си ја купел?
Поголемо ѓубре не постои од неа,среќа господата од замунда ми овозможија да не се заебам :)

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
eh. Ќе кажам дека да-ефтина беше(трошам на благо повеќе на неделна база)...
Единствена што би ја купил како нова е RЕ-village.
Можда. Ако не ја кракираат до август. У меѓувреме имам занимација.
Ќе кажам дека играта не е лоша...ама ја нема таа магија што претходните две ја имаа.
Што се тиче до другите...origins исто така имаше некој Ooomph...не огромен...ама поголем него odysey.
Што се тиче до серијали...не може да кажам дека сум огромен фан на Assassins creed...дефинивно се интересни за играње....ама не до толку да фанатично ги бранам.
Ако би се залагал за нешто....S.T.A.L.K.E.R. и Resident evil 4-натака+ нови римејкови.
 

Стев

Word Bearer of the New World Chaos
Член од
19 декември 2019
Мислења
2.498
Поени од реакции
2.363
Денеска повеќе зајбанции со Assassins creed revelations.
Ќе одам со .....
БОГОТ НА ЕБАНИТЕ ЈАНИЧАРИ!!!
Праам некој квест(секвенца 6)
и се појавува некој јаничар (ок, несум под лупа).
Кретенов се телепортира позади мене.
Изнервиран, пробувам да го утепам. Нејќе. Викам помош нејке. Ножеви и меч-нејке. Куршуми -нејке. Само takedown-ама нема штета.
1624466492179.png
Јеботе човече оригиналот е полош од голем дел посрани пиратски игри...
 

Стев

Word Bearer of the New World Chaos
Член од
19 декември 2019
Мислења
2.498
Поени од реакции
2.363
Ајде-ошто ривју за Resident Evil Village
Дел без спојлери
-пиратирана верзија бара стим
-компир квалитет на 6 и кусур годишниов компјутер(барем без греење)
-во село во (најверојатно) романија.
-Мора општо да кажам дека се осеќам пак како тинејџер кој ја гледа/игра RE4 по прв пат. Тој осет. Уммм(3 плуса)
-Мора да мислиш брзо оти ќе пропуштиш ствари (ја дефинитвно пропуштив)(минус)
-гејлмпјеј е многу сличен ро RE7. Бољи анимација и поголем диверзитет на непријатели.(плус)
Дел со со спојлери
-Epic Foreshadowing во првите минута две(-)
-Крис излегува од нигде, ти ја решета жената ти, оставајќи те со повеќе прашања него одговори
-врколаци, вампири, зомбиња, вештерки . . Или барем нивна интерпретација in universe.
-Единствениот дел што не ми се допанда е една секција која наликува на посраните indie хоррори(халуцијанција)(два минуса)
-иначе рестото е одлично(барем сега за сега, 50-65 % навлезен)
-мацле фри роам, фри плеј да бараш ствари(и покрај тоа што некои ептем можеш да пропуштиш)(плус)
-за ветерани не е дека е толку страшна, ама продажната точка на RE никад не било страшноста. Дефинивно поголем фокус на атмосвера, дел на акција. Фокусот е на морбидитет, а не на сите глупости со кои се служат инди те). Апсолутно задоволство да се посетува светот)
-мини гејмовите (плус)
-можеш да тргуваш ствари (како 4)
-на некои моменти е и tomb raider(плус).
Целофкупна оценка-> 9/10 .
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
13.702
Поени од реакции
31.213
Super igra, no jas bi dal 8.5/10, kratka bese, i mi falat zombinjata kako protivnici.

Sent from my SM-A217F using Tapatalk
 

Стев

Word Bearer of the New World Chaos
Член од
19 декември 2019
Мислења
2.498
Поени од реакции
2.363
Super igra, no jas bi dal 8.5/10, kratka bese, i mi falat zombinjata kako protivnici.

Sent from my SM-A217F using Tapatalk
Не го давам како минус тоа за краткост, оти у принцип 2/3 римејк се тајмирани за мање од два /три саата.
Ако се влечкаш, можда поспоро ќе иде. Мислам и 7цата дека имаше слична финта.
Барем мислам дека ќе има добри риплеј можности. 7ца не до толку.
 

Darling

uwu
Член од
5 јуни 2009
Мислења
10.499
Поени од реакции
19.215
Pratite lo slucuvanja so skandalot na Activision Blizzard, bruki i sramota.
Ne znam zosto e tolku tesko da ne bidat seljaci i da bidat profesionalni na rabotno mesto. Ko 90% od svetot se normalni, profesionalni na rabota.

Kako ironicno, edna od najwoke firmite ispadna e prepolna so seljacista i manijacista.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.077
Поени од реакции
1.455
Pratite lo slucuvanja so skandalot na Activision Blizzard, bruki i sramota.
Ne znam zosto e tolku tesko da ne bidat seljaci i da bidat profesionalni na rabotno mesto. Ko 90% od svetot se normalni, profesionalni na rabota.

Kako ironicno, edna od najwoke firmite ispadna e prepolna so seljacista i manijacista.
образложи кога веќе почна
 

Kajgana Shop

На врв Bottom