Општи дискусии за ТВ серии

Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.343
Поени од реакции
35.551
I mene vaka mi pravese na start, restartirav kompjuter, preinstalirav torentio neso napraiv, i mi se pojavuvaa site opcii posle preku torentio, inace mi sedese prazno, deka nema strimovi. Taka da sigurno i ti niz istoto si pominal ama ne si se zamaral, t.e. ne deka ja se zamarav nesho, ne ni znam kako go opraviv tocno, i sto upali na kraj, ama konecno mi se pojavija site opcii za biranje na strimanje na materijalite.

Inace imam konkretno problem sto mi secka, ne znam zasto, znaci ne da secka zasto netot e los, zasto ne e, nego ko da igras igra i kompjuterot ti e slab. Od druga strana, dobroto e sto ima opcija da gi strimas i preku VLC konkretno kaj mene, pa taka go zaobikoluvam toj problem so seckanjeto. Sigurno i toa ima nacin da se sredi ama turi mu kur, neka tera preku VLC i ajt u pm, i onaka na kompjuter gledam, ne na tv.
Кај мене сецкаат само 4К видеа. 4К на Netflix, на пример, си тераа без проблем.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.343
Поени од реакции
35.551
Па и мене најмногу на ТВ ми прави проблем. Го овозможив тоа на лаптоп, па ќе видиме.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.124
Поени од реакции
8.194
Nemam takvo nesto ni na tv ni na mobilnata aplikacija... :unsure: vo settings ima interface/playback/server/about I tolku.
Vo setings/playback ova go nemash?
20240713_135016.jpg
Автоматски споено мислење:

ако не сте знаеле ова во стремио, коа ке одиш во дисковери филмови и го смените популар во new до него ке ви се појават годините, па си бирате која година сакате.истото важи и за сериите
1720873057660.png
1720873091047.png
 
Последно уредено:

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.596
Поени од реакции
13.281
Vo setings/playback ova go nemash?
Прегледај го приврзокот 423593
Автоматски споено мислење:

ако не сте знаеле ова во стремио, коа ке одиш во дисковери филмови и го смените популар во new до него ке ви се појават годините, па си бирате која година сакате.истото важи и за сериите
Прегледај го приврзокот 423594
Прегледај го приврзокот 423595
Moze deka e samsung store-ot ama eve
 

Attachments

Член од
24 април 2008
Мислења
10.718
Поени од реакции
11.984
https://www.slobodenpecat.mk/pochina-akterkata-shenon-doerti-od-rak-beshe-najpoznata-po-ulogata-na-brenda-od-serijata-beverli-hils-90210/

Почина актерката Шанен Доерти од рак: Беше најпозната по улогата на Бренда од серијата „Беверли Хилс, 90210“

14/07/2024


Шанен Доерти / Фото: MediaPunch / BACKGRID / Backgrid USA / Profimedia

Актерката Шанен Доерти, најпозната по улогата на Бренда во серијата „Беверли Хилс, 90210“, почина на 53-годишна возраст, пишува „Пипл“.

„ Со тешко срце ja потврдувам смртта на актерката Шанен Доерти. Во саботата, на 13 јули, таа ја загуби битката со ракот по долги години борба со болеста. Посветена ќерка, сестра, тетка и пријателка, таа беше опкружена од нејзините најблиски, како и нејзиното куче, Боуви. Семејството се моли за приватност во овој момент за да можат да тагуваат на мир “, потврди нејзиниот публицист Лесли Слоун.

Доерти беше познатa по голем број улоги, вклучително и серијата „Волшебнички“. Таа стана позната кон крајот на 90-тите откако ја доби улогата на Бренда Волш во серијата „Беверли Хилс, 90210“. Нејзиниот лик беше еден од најнезаборавните, а романсата што нејзиниот лик ја имаше со ликот на Дилан (Лук Пери) предизвика многу контроверзии во првите сезони од серијата. Серијата брзо стана огромен хит, а Шанен глумеше во 111 епизоди. Таа ја напушти серијата на крајот на четвртата сезона, а причината беше кавга со нејзините колеги.

Во 2008 година, Доерти се врати на повторно во хит серијата и глумеше во една сезона, а потоа глумеше во верзијата на серијата од 2019 година, „БХ90210“.

По напуштањето на „Беверли Хилс“, Доерти доби улога во серијата „Волшебнички“, која беше за три сестри кои откриваат дека се вештерки и заедно мора да го победат злото. Таа ја имаше улогата на најстарата сестра на Пру Халивел. Шанен дури режираше три епизоди од серијата, а ја остави на крајот на третата сезона.

Нејзината кариера започна кога имала само 10 години, кога доби улога во серијата „Татко Марфи“. Една година подоцна, таа се појави во серијата „Мала куќа на преријата“. Потоа доби улога во „Нашата куќа“. Покрај сериите, Шанен глумеше и во филмови како „Смртоносна привлечност“, „Девојките само сакаат да се забавуваат“, „Малратс“ и други.

Во 2006 година, Шанен режираше реално шоу во кое им помагаше на луѓето кои сакаа да раскинат со своите партнери, но не знаеја како да го направат тоа.

На актерката во 2015 година ѝ беше дијагностициран рак на дојка, а во 2017 година изјави дека е во ремисија. Меѓутоа, во 2019 година, ракот се врати и се прошири, а минатата година таа откри дека била подложена на зрачење за рак кој се проширил на нејзиниот мозок.

Неодамна, во една епизода од нејзиниот подкаст, таа откри како дознала дека нејзиниот сопруг ја изневерува додека таа се подготвувала за операција на тумор на мозокот.

„ Отидов на операција рано наутро и отидов откако дознав дека мојот брак е всушност завршен, дека мојот сопруг имал афера две години “, изјавила Доерти.

Зад неа се два брака со Ешли Хамилтон и Рик Саломон, кои траеја по една година.

Шанен Доерти
12 април 1971 - 13 јули 2024

Лесна и` земја
нека почива во мир !!!

R.I.P. :(
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.343
Поени од реакции
35.551
Ја загледав новата Quantum Leap. Cringe as hell е, плус нормално со неизбежната woke пропаганда од денешно време, а и глумата не е баш на некое на знам какво ниво, повеќе на Fringe ме потсеќа. Ама има нешто што сентиментално ме враќа назад во детството, нормално, и што се надоврзува на старата Quantum Leap, па некако не ми дава да ја оставам. Плус има епизоди кои се така јакички. Не знам, ја гледал ли некој од тука?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom