Општи вело муабети, прашања, совети

Член од
27 септември 2010
Мислења
4.053
Поени од реакции
5.508
Фала на сите кој ми дадоа совет, купив Полар и сум презадоволен, знам дека не е висока класа на велосипед ама ми фати око и го зедов, пазејќи на се што ми беше укажано секако :D направени веќе неколку подолги тури, си лета и на light off road (уште го немам пробано по нешто по зезнато али и таму ќе биде тестиран), да битна е и марката али битно е и да нештото ти се свиѓа, слушајте совети али слушајте си го и срцето ;).
Апсолутно се согласувам. Нека ти е честито и што повеќе километри и авантури поминати :)
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
1.219
Поени од реакции
588
Фала на сите кој ми дадоа совет, купив Полар и сум презадоволен, знам дека не е висока класа на велосипед ама ми фати око и го зедов, пазејќи на се што ми беше укажано секако :D направени веќе неколку подолги тури, си лета и на light off road (уште го немам пробано по нешто по зезнато али и таму ќе биде тестиран), да битна е и марката али битно е и да нештото ти се свиѓа, слушајте совети али слушајте си го и срцето ;).
Дали ќе се извози некоја тура 90% отпаѓаат на возачот а само 10% на велосипедот и со ова се сум ти кажал.
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.415
Поени од реакции
1.912
Како е за возење до крстот во Кучково, има проблеми со кучиња по патот? Избегнувам натаму да возам од тие причини...
Не сум сретнал никогаш таму кучиња. Имам од два-тројца чуено да се пожалат дека имало по пат ама ништо страшно. Шибај слободно.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.344
Поени од реакции
3.787
Добар ли е точаков за некој што е висок 190+ cm?
Исклучиво возење во град (до работа, на кеј).
Или можам да поминам со нешто слично и поевтино?
И препорачајте седиште за дете, 2 години и 8 месеци, 20 кг тежина.

Исто дали и овој точак е ок (за 165-170 cm)?
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2014
Мислења
2.423
Поени од реакции
5.764
Добар ли е точаков за некој што е висок 190+ cm?
Исклучиво возење во град (до работа, на кеј).
Или можам да поминам со нешто слично и поевтино?
И препорачајте седиште за дете, 2 години и 8 месеци, 20 кг тежина.

Исто дали и овој точак е ок?
За 190+ ти треба XL рамка. Инаку ОК е за тие едноставни/основни потреби. Ако го немаат моделот во Bike Market, побарај во Bike Center кај Католичка црква и Bike Center е увозник на Polar.

edit: Во секој случај отиди во Bike Center затоа што има повеќе модели на Polar, а може и нешто разлика во цената да има и поевтино да поминеш.
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
2.423
Поени од реакции
5.764
Дава Пеџа во Треска Спорт добри попусти на опрема, облека конкретно?
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
1.219
Поени од реакции
588
Дава Пеџа во Треска Спорт добри попусти на опрема, облека конкретно?
Прво треба да се пазариш со него за да видиш дали за нешто ќе ти даде попуст затоа што сум слушал кај други конкуренти на некои муштерии им давале а за ист производ на други не им давале што значи дека има нешто повеќе од муштерија.
 
Член од
7 јули 2008
Мислења
36
Поени од реакции
17
Здраво,

Сакам да земам CUBE AIM PRO 2020 од Pro Bike.
Не барам велосипедот за планински возења туку повеќе за асфалт и тврда земја.
Дали имам подобра опција во тој ценовен ранг (29-30 000ден) или да ми понудите некој добро зачуван што е од повисока класа на старо.
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
2.423
Поени од реакции
5.764
Мене овој многу ми се допаѓа во тој ценовен опсег:


На страницата пишува дека го има на залиха, ама на Outdoor веб-сајтот често не е ажуриран, така што најдобро е да појдеш во дуќан или да се јавиш.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
1.219
Поени од реакции
588
Здраво,

Сакам да земам CUBE AIM PRO 2020 од Pro Bike.
Не барам велосипедот за планински возења туку повеќе за асфалт и тврда земја.
Дали имам подобра опција во тој ценовен ранг (29-30 000ден) или да ми понудите некој добро зачуван што е од повисока класа на старо.
Оди кај Васко во Ѓорче и види дали нешто ќе ти фати око.Тука има само по некој што сега го добил но на лагер има сигурно околу 30.Моделите му се од 2016 па наваму и се многу малку возени,практично нови а се околу 50% поевтини од првичната продажна цена:https://www.facebook.com/Used-Bike-Macedonia-1138301476272935/
 
Член од
20 ноември 2019
Мислења
36
Поени од реакции
17
Имам велосипед Scott sub comfort 20 hibrid bike и сакам да го направам плус електричен да биде. Дали има некој што работи такви работи во Скопје (да има или нарачува делови) и евентуално контакт?
P.S. Ако не е соодветно местото на постот, нека се премести.
 
Последно уредено:
Член од
24 септември 2011
Мислења
58
Поени од реакции
12
Здраво дечки,

Ме интересира дали може велосипед кој има 3x7 или 3x8 брзини со tourney мењачи да се надогради со 3x9 или 3x10 од повисока класа. Дали има врска рамката за таа можност. Ако има можност дали може да се смени независно само задниот дел или се оди комплет.

Поздрав

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2015
Мислења
156
Поени од реакции
147
Здраво дечки,

Ме интересира дали може велосипед кој има 3x7 или 3x8 брзини со tourney мењачи да се надогради со 3x9 или 3x10 од повисока класа. Дали има врска рамката за таа можност. Ако има можност дали може да се смени независно само задниот дел или се оди комплет.

Поздрав

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
Прво треба да се види каков тип на рамка имаш. Дали е за лептир тркала или не.
АКо сега задниот бандаж е на штраф (макс собим и други некои од тој тип) големи се шансите да неможеш да го конвертираш рамот со појаки делови.

Во случај да е бренд. Ќе може
Но секако Имаш многу за менување. Се менува се. Шалтери, касета, ланец и доста често и погон.

Се исплати само ако најдеш на старо цела група па да се смени наеднаш.
На ново не ти се исплаќа да вложуваш во тој велосипед.
 
Член од
24 септември 2011
Мислења
58
Поени од реакции
12
Прво треба да се види каков тип на рамка имаш. Дали е за лептир тркала или не.
АКо сега задниот бандаж е на штраф (макс собим и други некои од тој тип) големи се шансите да неможеш да го конвертираш рамот со појаки делови.

Во случај да е бренд. Ќе може
Но секако Имаш многу за менување. Се менува се. Шалтери, касета, ланец и доста често и погон.

Се исплати само ако најдеш на старо цела група па да се смени наеднаш.
На ново не ти се исплаќа да вложуваш во тој велосипед.
Фала на одговор, се работи за merida и cube со tourney опрема, но штом има толку за инвестирање нема да се први таков план :)
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
272
Поени од реакции
23
Фала на одговор, се работи за merida и cube со tourney опрема, но штом има толку за инвестирање нема да се први таков план :)
Ако остануваш на иста комбинација на брзини можеш да замениш преден и заден менувач без ништо друго, евентуално да треба да направиш промена на должина на ланец (поголем/помал)
 
На врв Bottom