Општи вело муабети, прашања, совети

Дискусија во форумот 'Велосипедизам' започната од Anonymus1, 2 јули 2005.

 1. PeterBayern

  PeterBayern

  Член од:
  22 февруари 2018
  Мислења:
  119
  Допаѓања:
  48
  Patrick, fala za odgovorot. I za sovetite. "L" ke baram.
  Ke razgledam.
  Jas bi zemal tocak so 28 inchi trkala.

  Fala uste ednash, CHEERS :D
   
 2. george_jov

  george_jov

  Член од:
  23 февруари 2011
  Мислења:
  588
  Допаѓања:
  599
  каде има точкар во околина на атокоманда, може и ново лисиче, маџари, ченто?
   
 3. mrkela

  mrkela

  Член од:
  23 декември 2007
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  0
 4. Samurai Jack

  Samurai Jack Penspinner

  Член од:
  15 април 2012
  Мислења:
  3.593
  Допаѓања:
  8.636
  Мислење за Bianchi Kuma 29.2 од Outdoor.mk?

  Сакам да земам точак на ново со намена за на асфалт и light offroad со релации 50-100км па дури и повеќе, мислење за точаков, издржлив е и дали има добра опрема.
   
 5. PeterBayern

  PeterBayern

  Член од:
  22 февруари 2018
  Мислења:
  119
  Допаѓања:
  48
  Eden prijatel ima vakov, ne sum siguren ama mislam deka e ist. Go zede pred eden mesec i pol od Bugarija. Rece deka vredi za parite. Vo sabotata go sretnav v planina pa razgovaravme.
  Toj go vozi najpoveke po planini. Offroad.
  Ne sum strucnjak, ama mislam ako sakas da vozis podolgi relacii po asfalt da si zemis tocak so potanki gumi. Ne ti treba ni posebna amortizacija.
   
  На Samurai Jack и Dovahkin им се допаѓа ова.
 6. Dovahkin

  Dovahkin

  Член од:
  19 март 2013
  Мислења:
  223
  Допаѓања:
  113
  Не ти треба MTB за тоа што ти ќе го возиш. Барај некој хибрид. За истите пари ова би ти го препорачал.
  https://pro-sport.com.mk/product/specialized/hybrid/sirrus-disc/
   
  На Samurai Jack и PeterBayern им се допаѓа ова.
 7. Samurai Jack

  Samurai Jack Penspinner

  Член од:
  15 април 2012
  Мислења:
  3.593
  Допаѓања:
  8.636
  Супер, отсекогаш сум ги сакал Bianchi, мерак голем. Фала :)
  --- Споено дупло мислење, 19 март 2018 ---
  Да само што сигурно ќе сакам и офроад на погруби патчиња но па помислата дека со МТБ ќе возам 50+км ми изглеа тешко.
  Деловите на Сирусов се подобри од Bianchi-то?
   
 8. ficdogg

  ficdogg 221b

  Член од:
  29 септември 2008
  Мислења:
  1.059
  Допаѓања:
  630
  За лајт офроад по груби патчиња нема да имаш проблем со хибрид, јас лани со хибрид со торбици се качив и спуштив по Маврово. Од друга страна МТБ па и уште со крампони ако е, е прилично очајно искуство за возење на асфалт.
  01.jpg
   
  На PeterBayern и Dovahkin им се допаѓа ова.
 9. PeterBayern

  PeterBayern

  Член од:
  22 февруари 2018
  Мислења:
  119
  Допаѓања:
  48
  @Samurai Jack

  Tocno. Dobro ti kazaa @Dovahkin i @ficdogg

  Hybrid e pravilen izbor za tebe. So nego mozis da vozis i 100+ km bez problem po asfalt.

  I odlicen e za light offroad.

  Spored mene MTB ti treba isklucivo za teski planinarski stazi. So mnogu lizganje i so teshko spushtanje. So amortizacija i mnogu kocenje. Za na asfalt e prilicno tezok.

  Btw i jas sega baram Hybrid ko za mene :)
  --- Споено дупло мислење, 20 март 2018 ---
  Inaku, sakam da odam Sofija za 2-3 nedeli. Dali ima nekoj iskustvo so kupuvanje na tocak od tamu?
  Dekatlon ke pominam sekako. Razgledav tamu po net.
  Razgledav i uste edno mesto po internernet, za Hybrid tocaci. Do kaj 500e.
  Nekoj link so dobri prodavnici ili slicno ako ima nekoj?

  Tenk ju.
   
  Последно уредено: 20 март 2018
  На Samurai Jack му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Rocker05

  Rocker05

  Член од:
  7 јуни 2013
  Мислења:
  100
  Допаѓања:
  61
  Некој да препорача каде можам да најдам добра маст за главини во Скопје?
  Што ќе трае барем 1 година пред да треба да се подмачкува пак.
   
 11. Martinmkd

  Martinmkd Roadie

  Член од:
  20 мај 2009
  Мислења:
  256
  Допаѓања:
  365
  Аутдор, Бајкстоп и по ново Номад имаат квалитетни, опремени сервиси. Користат квалитетни масти и масла. Во Бајкстоп мислам дека имаат и Шимано маст за лагери.
  Не знам дали ќе траат повеќе од година. Ти возиш многу, си бараат одржување главините :)
   
 12. Rocker05

  Rocker05

  Член од:
  7 јуни 2013
  Мислења:
  100
  Допаѓања:
  61
  Досега ги подмачкував со ова подоле и барем една година ми тераа (или додека не ми текнеше да им направам генералка). За сервис не ми е уште стигнат, само да ги освежам главините пред сезона другото ми е се спремно и проверено. Да ги носам само за подмачкување малце глупаво ми е кога можам истото и дома да го направам.

  Ми препорачаа да земам маст на кило за отприлика 100 денари кај кружниот тек пред влезот на Ѓорче, но за тие пари не верувам да е нешто квалитетна.

  (http://www.podwebshop.com/sunkhwmq....i/ulja-i-maziva/mast-gklm-nk2-0-8-1-fam-13104)
  [​IMG]
   
 13. Martinmkd

  Martinmkd Roadie

  Член од:
  20 мај 2009
  Мислења:
  256
  Допаѓања:
  365
  Имам друг предлог. Уствари два :)

  1. Јави се во Lagermax.mk и прашај ги дали продаваат од маста која иде со нивните FAG лагери, или било каква висококвалитетна маст за лагери.
  2. Јави се во Akomaoil.mk, официјални дистрибутери за Motul масла и мазива во Македонија, и прашај ги каде најблиску до тебе можеш да купиш маст за лагери од Motul. Или ако знаеш некоја локална продавница за автоделови што носи Motul, речи им да ти набават некое мало пакување.

  Овие две опции дефинитивно ќе ти обезбедат најквалитетна маст. Малце е замарање ама со мирна глава ќе си возиш. :)
   
  На Rocker05 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Rocker05

  Rocker05

  Член од:
  7 јуни 2013
  Мислења:
  100
  Допаѓања:
  61
  Фала ти многу за предлозиве.
  Не е замарање кога ќе ти текне на последиците кај loose ball-bearing hub-овите од занемарување на редовен сервис. Што си е сигурно...
   
 15. RebelMk

  RebelMk ₪ ₪ ₪

  Член од:
  18 октомври 2010
  Мислења:
  1.450
  Допаѓања:
  723
  Друштво може ли на МТБ да се наместат тенки гуми и да излезе Hybrid Bike ?
   

Сподели преку: