Општи вело муабети, прашања, совети

Дискусија во форумот 'Велосипедизам' започната од Anonymus1, 2 јули 2005.

 1. Gandradelic

  Gandradelic Banderash

  Член од:
  31 март 2014
  Мислења:
  1.198
  Допаѓања:
  715
  Како е најдобро да се намести седиштето? Скроз парарелно со под, малце искривено со врвот према надоле или со врвот према нагоре ( мене моментално ми е малце закривено према нагоре, т.е со задниот дел према надоле , и гзот ме боли многу .. како што сфатив до сега така поставено е грешно затоа имам проблем и го поставувам прашањево. ) ?
   
 2. Мачорка

  Мачорка Shining Star of Paektu Mountain

  Член од:
  25 февруари 2011
  Мислења:
  1.937
  Допаѓања:
  12.527
  Честито...конечно изгуби невиност.
   
  На ficdogg и Gandradelic им се допаѓа ова.
 3. Rocker05

  Rocker05

  Член од:
  7 јуни 2013
  Мислења:
  103
  Допаѓања:
  62
  Зависи од личниот вкус.
  Паралелно со подот е неутрална позиција.

  Со врвот према надоле на подолги возења ќе почнат да те болат рацете поради тоа што повеќе ги користиш за потпора и со нив се буткаш наназад како што ти лизга задникот.

  Со врвот према нагоре на подолги возења може да те боли половината, поготово ако носиш товар.
   
  На Martinmkd му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Gandradelic

  Gandradelic Banderash

  Член од:
  31 март 2014
  Мислења:
  1.198
  Допаѓања:
  715

  Tnx!!!
  Урбано возам, 60% возам без раце ..хахаха Ќе го средам утре баш да видам ситуација.
  Не сум возел точак со години, сеа почнувам, сум ги заборавил принципите на точакрството.:)
   
 5. Prometej

  Prometej

  Член од:
  21 март 2017
  Мислења:
  109
  Допаѓања:
  67
  Здраво на сите Велосипедисти, ме интересира нешто па сакам да ве прашам овде на форумов кој има искуства нека сподели, ваши сугестии мислења и сл. Сакам да ми предложите некоја ама стварно добра опрема за велосипед да речам отпорна на ветар, исто така кажете ми каде т.е. на кое место може да се најде низ Скопје, значи целта ми е кога ке возам да сум зашитетн од ветер, и сл. исто така квалитетна кацига . Ве прашувам од проста причина што кога ке возам еднаш ми се има случено да настинам, ептен се преладив...значи едноставно кога ке возам да сум безбеден и слободоно да возам без да се плашам дали ке се испреладам. Ми треба ваше мислење околу ова, што користите вие од таква опрема? кај да ја најдам? колку пари чини и сл. !! Едноставно сакам да сум безбеден , и кога ке возам со задоволство тоа да го правам без да мислам на некои Настинки, проблми со здравје и сл. Фала однапред !!
   
 6. dwa

  dwa حشون يماك

  Член од:
  19 февруари 2006
  Мислења:
  1.940
  Допаѓања:
  187
  Планирам да купам користен велосипед. Дали може некој да ми помогне на кои детали да пазам ... волушка, пренос итн. Има некое "inspection tutorial" ?

  Sent from my SM-G930F using Tapatalk
   
 7. Rocker05

  Rocker05

  Член од:
  7 јуни 2013
  Мислења:
  103
  Допаѓања:
  62
  Ти треба ветровка (шушкавец). Прашај во Runners или Sportvision, би требало да имаат.
  Зависи во какво време возиш процени дали ти треба тенка или дебела. Ако не се лажам тенките беа околу 1000 денари.
  --- Споено дупло мислење, 15 април 2018 ---
  Најпрво кажи за што ќе го користиш и каде најчесто планираш да го возиш и колку често.
   
 8. Nikac_Aerodrom

  Nikac_Aerodrom

  Член од:
  16 јануари 2009
  Мислења:
  2.628
  Допаѓања:
  941
  Почна да ми пука гумата и мислам ред е веќе да ги сменам, па совет за какви да барам за возење низ Скопје?
   
 9. vlavot

  vlavot

  Член од:
  18 април 2014
  Мислења:
  220
  Допаѓања:
  298
  Благодарам, земав Cube Ltd Cls pro 2014-2015 мислам.
  Но се погоди да на задната главина несо како cracking стругаше и испадна да конусот има пукнатинка на задната осовина.
  Е сеа не можам да најдам во Македонија конус од шимано, или па цела осовина за FH-RM66.

  Ако има некој конус од шимано да не чекам месец од нет, би му го платил.
  Однапред благодарам.
   
 10. Prometej

  Prometej

  Член од:
  21 март 2017
  Мислења:
  109
  Допаѓања:
  67
  едноставно ме интересира што мислење имате за Giant, како марка, бренд? Мислам дека се супер велосипеди ... Искуства ваши !!
   
 11. Acohipmk

  Acohipmk Манипулативна кокошка.

  Член од:
  3 ноември 2008
  Мислења:
  1.336
  Допаѓања:
  1.804
  Кај нас е беда невидена, нема обични плочки за кочници а не пак некакви поспецифични делови.
  Види во Outdoor главини. Конус не би требало да биде проблем да имаат сервисиве. Прашај на повеќе места.
   
  На Bubache му/ѝ се допаѓа ова.
 12. vlavot

  vlavot

  Член од:
  18 април 2014
  Мислења:
  220
  Допаѓања:
  298
  Не да е беда жити се.
  Прашав во повеќе сервиси и ништо.
  Потенцирај некои сервисери каде да прашам.
  Најдов од нет нарачав сли за у меѓувреме да не чекам.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 13. Yarilo

  Yarilo

  Член од:
  5 октомври 2017
  Мислења:
  6
  Допаѓања:
  0
  Здраво дечки, сакам да прашам да не знаете дали некој продава/набавува кај нас rockshox или fox предни амортизери. По интернетов се утепав од барање кај нас или соседствово ништо не најдов. Фала :D
   
 14. milco69

  milco69

  Член од:
  4 ноември 2016
  Мислења:
  15
  Допаѓања:
  5
  bikestop se zastapnici na fox za makedonija.Se sto ti treba go imaat
   
  На Yarilo му/ѝ се допаѓа ова.
 15. dwa

  dwa حشون يماك

  Член од:
  19 февруари 2006
  Мислења:
  1.940
  Допаѓања:
  187
  Барав mount bike. Земав mount bike trek superfly.

  Sent from my SM-G930F using Tapatalk
   

Сподели преку: