Општи вело муабети, прашања, совети

Член од
22 февруари 2018
Мислења
147
Поени од реакции
61
Не го продавам јас. Мислам дека е одлична понуда за парите.
Овој што си го навел не би го земал. Премногу е стар, па и зачуван да е, а и 26 инчни тркала има, што и не е баш погодно за низ град. Со твојата висина максимум L големина можеш да земеш, никако XL.
Што се однесува до буџетот, за тие пари можеш нов да земеш од најслабите варијанти или половен со добра опрема а зачуван. Еве нешто набрзинка, ценкај се, вреди.
Patrick, fala za odgovorot. I za sovetite. "L" ke baram.
Ke razgledam.
Jas bi zemal tocak so 28 inchi trkala.

Fala uste ednash, CHEERS :D
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.603
каде има точкар во околина на атокоманда, може и ново лисиче, маџари, ченто?
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.658
Мислење за Bianchi Kuma 29.2 од Outdoor.mk?

Сакам да земам точак на ново со намена за на асфалт и light offroad со релации 50-100км па дури и повеќе, мислење за точаков, издржлив е и дали има добра опрема.
 
Член од
22 февруари 2018
Мислења
147
Поени од реакции
61
Мислење за Bianchi Kuma 29.2 од Outdoor.mk?

Сакам да земам точак на ново со намена за на асфалт и light offroad со релации 50-100км па дури и повеќе, мислење за точаков, издржлив е и дали има добра опрема.
Eden prijatel ima vakov, ne sum siguren ama mislam deka e ist. Go zede pred eden mesec i pol od Bugarija. Rece deka vredi za parite. Vo sabotata go sretnav v planina pa razgovaravme.
Toj go vozi najpoveke po planini. Offroad.
Ne sum strucnjak, ama mislam ako sakas da vozis podolgi relacii po asfalt da si zemis tocak so potanki gumi. Ne ti treba ni posebna amortizacija.
 
Член од
19 март 2013
Мислења
329
Поени од реакции
177
Мислење за Bianchi Kuma 29.2 од Outdoor.mk?

Сакам да земам точак на ново со намена за на асфалт и light offroad со релации 50-100км па дури и повеќе, мислење за точаков, издржлив е и дали има добра опрема.
Не ти треба MTB за тоа што ти ќе го возиш. Барај некој хибрид. За истите пари ова би ти го препорачал.
https://pro-sport.com.mk/product/specialized/hybrid/sirrus-disc/
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.658
Eden prijatel ima vakov, ne sum siguren ama mislam deka e ist. Go zede pred eden mesec i pol od Bugarija. Rece deka vredi za parite. Vo sabotata go sretnav v planina pa razgovaravme.
Toj go vozi najpoveke po planini. Offroad.
Ne sum strucnjak, ama mislam ako sakas da vozis podolgi relacii po asfalt da si zemis tocak so potanki gumi. Ne ti treba ni posebna amortizacija.
Супер, отсекогаш сум ги сакал Bianchi, мерак голем. Фала :)[DOUBLEPOST=1521482820][/DOUBLEPOST]
Не ти треба MTB за тоа што ти ќе го возиш. Барај некој хибрид. За истите пари ова би ти го препорачал.
https://pro-sport.com.mk/product/specialized/hybrid/sirrus-disc/
Да само што сигурно ќе сакам и офроад на погруби патчиња но па помислата дека со МТБ ќе возам 50+км ми изглеа тешко.
Деловите на Сирусов се подобри од Bianchi-то?
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
Супер, отсекогаш сум ги сакал Bianchi, мерак голем. Фала :)[DOUBLEPOST=1521482820][/DOUBLEPOST]

Да само што сигурно ќе сакам и офроад на погруби патчиња но па помислата дека со МТБ ќе возам 50+км ми изглеа тешко.
Деловите на Сирусов се подобри од Bianchi-то?
За лајт офроад по груби патчиња нема да имаш проблем со хибрид, јас лани со хибрид со торбици се качив и спуштив по Маврово. Од друга страна МТБ па и уште со крампони ако е, е прилично очајно искуство за возење на асфалт.
01.jpg
 
Член од
22 февруари 2018
Мислења
147
Поени од реакции
61
@Samurai Jack

Tocno. Dobro ti kazaa @Dovahkin i @ficdogg

Hybrid e pravilen izbor za tebe. So nego mozis da vozis i 100+ km bez problem po asfalt.

I odlicen e za light offroad.

Spored mene MTB ti treba isklucivo za teski planinarski stazi. So mnogu lizganje i so teshko spushtanje. So amortizacija i mnogu kocenje. Za na asfalt e prilicno tezok.

Btw i jas sega baram Hybrid ko za mene :)[DOUBLEPOST=1521582283][/DOUBLEPOST]Inaku, sakam da odam Sofija za 2-3 nedeli. Dali ima nekoj iskustvo so kupuvanje na tocak od tamu?
Dekatlon ke pominam sekako. Razgledav tamu po net.
Razgledav i uste edno mesto po internernet, za Hybrid tocaci. Do kaj 500e.
Nekoj link so dobri prodavnici ili slicno ako ima nekoj?

Tenk ju.
 
Последно уредено:
Член од
7 јуни 2013
Мислења
158
Поени од реакции
85
Некој да препорача каде можам да најдам добра маст за главини во Скопје?
Што ќе трае барем 1 година пред да треба да се подмачкува пак.
 

Martinmkd

Roadie
Член од
20 мај 2009
Мислења
296
Поени од реакции
412
Некој да препорача каде можам да најдам добра маст за главини во Скопје?
Што ќе трае барем 1 година пред да треба да се подмачкува пак.
Аутдор, Бајкстоп и по ново Номад имаат квалитетни, опремени сервиси. Користат квалитетни масти и масла. Во Бајкстоп мислам дека имаат и Шимано маст за лагери.
Не знам дали ќе траат повеќе од година. Ти возиш многу, си бараат одржување главините :)
 
Член од
7 јуни 2013
Мислења
158
Поени од реакции
85
Аутдор, Бајкстоп и по ново Номад имаат квалитетни, опремени сервиси. Користат квалитетни масти и масла. Во Бајкстоп мислам дека имаат и Шимано маст за лагери.
Не знам дали ќе траат повеќе од година. Ти возиш многу, си бараат одржување главините :)
Досега ги подмачкував со ова подоле и барем една година ми тераа (или додека не ми текнеше да им направам генералка). За сервис не ми е уште стигнат, само да ги освежам главините пред сезона другото ми е се спремно и проверено. Да ги носам само за подмачкување малце глупаво ми е кога можам истото и дома да го направам.

Ми препорачаа да земам маст на кило за отприлика 100 денари кај кружниот тек пред влезот на Ѓорче, но за тие пари не верувам да е нешто квалитетна.

(http://www.podwebshop.com/sunkhwmq.html/filteri-ulja-maziva-rashladne-tekucine-sprejevi/ulja-i-maziva/mast-gklm-nk2-0-8-1-fam-13104)
 

Martinmkd

Roadie
Член од
20 мај 2009
Мислења
296
Поени од реакции
412
Досега ги подмачкував со ова подоле и барем една година ми тераа (или додека не ми текнеше да им направам генералка). За сервис не ми е уште стигнат, само да ги освежам главините пред сезона другото ми е се спремно и проверено. Да ги носам само за подмачкување малце глупаво ми е кога можам истото и дома да го направам.

Ми препорачаа да земам маст на кило за отприлика 100 денари кај кружниот тек пред влезот на Ѓорче, но за тие пари не верувам да е нешто квалитетна.

(http://www.podwebshop.com/sunkhwmq.html/filteri-ulja-maziva-rashladne-tekucine-sprejevi/ulja-i-maziva/mast-gklm-nk2-0-8-1-fam-13104)
Имам друг предлог. Уствари два :)

1. Јави се во Lagermax.mk и прашај ги дали продаваат од маста која иде со нивните FAG лагери, или било каква висококвалитетна маст за лагери.
2. Јави се во Akomaoil.mk, официјални дистрибутери за Motul масла и мазива во Македонија, и прашај ги каде најблиску до тебе можеш да купиш маст за лагери од Motul. Или ако знаеш некоја локална продавница за автоделови што носи Motul, речи им да ти набават некое мало пакување.

Овие две опции дефинитивно ќе ти обезбедат најквалитетна маст. Малце е замарање ама со мирна глава ќе си возиш. :)
 
Член од
7 јуни 2013
Мислења
158
Поени од реакции
85
Имам друг предлог. Уствари два :)

1. Јави се во Lagermax.mk и прашај ги дали продаваат од маста која иде со нивните FAG лагери, или било каква висококвалитетна маст за лагери.
2. Јави се во Akomaoil.mk, официјални дистрибутери за Motul масла и мазива во Македонија, и прашај ги каде најблиску до тебе можеш да купиш маст за лагери од Motul. Или ако знаеш некоја локална продавница за автоделови што носи Motul, речи им да ти набават некое мало пакување.

Овие две опции дефинитивно ќе ти обезбедат најквалитетна маст. Малце е замарање ама со мирна глава ќе си возиш. :)
Фала ти многу за предлозиве.
Не е замарање кога ќе ти текне на последиците кај loose ball-bearing hub-овите од занемарување на редовен сервис. Што си е сигурно...
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Друштво може ли на МТБ да се наместат тенки гуми и да излезе Hybrid Bike ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom