Општи вело муабети, прашања, совети

Член од
30 декември 2009
Мислења
547
Поени од реакции
149
Не се слагам со тоа дека @vivakastro е хејтер! Човекот едноставно сака да ви направи разлика помеѓу квалитет и чкарт (нови делови). читајќи ги неговите постови сватив дека направив грешка, изпуштив топ велосипед со многу јака опрема, скапо купен а многу одржуван едноставно нов, ама останала онаа глупа поговорка ново си ново. Е сега за тие пари може да земам нов со опрема само колку да ја има, само рамот може да биде саглам а деловите за поголеми тури само приколка и гарнитура клучеви. Треба да знаете А сите знаете дека за 300-350 евра половен велосипед може да се најде, ама нов ке биде со опрема имитација. Лично се уверив.
 
Член од
20 октомври 2007
Мислења
8
Поени од реакции
2
Поздрав до сите членови прво. Не сум пишал одамна на форумов а пред некој ден отворив да видам дали има и што се зборува на тема велосипед пошто пред една недела си купив велосипед и гледам другар и ти се натака навака што да купиш еве ти мое искуство. Ја од есен само велосипеди по интернет гледам ај вика зимово ке купам пошто поевтини попусти па подобро ке пројдам искрено научив скоро се за велосипеди од амортизери менувачи шифтери преноси касети осовини скоро се прво почнав ај на ново ке си купам у некоја мк продавница гледај овде онде ајде преку колега другар попуст ке прават па ке пројдам подобро ама се многу скапо ми изгледаше. Бев до Србија на гости и викам да видам колку се велосипедите таму има што да видиш велосипед у србија 500евра у мк 800евра потполно истиот па си вика сто е работава овие нашиве дерат по 50 % жаржа лупаат и викам у србија ке си купам поарно. Потоа почнав и на старо да гледам почнав по страниве на фејсбук спорти селе и слични ај поевтини добри ама гледам цело зимо продавааат се едни исти точаци по 500-600 евра и викам штом ретко некој купува скапи ке да се читав како по коментари ги увезувале на цикло берза гледале и ај викам да побарам што како и гледам страна у србија за велосипеди 2bike.rs и гледам велосипеди на старо и по некој на ново и тоа доста пониска цена од нашиве пример велосипед на старо у мк 600 евра у србија 400-450 евра ај почнав вибер да се јавувам и ти велат испорачуваме до врање или прешево и така со братучед ми си нарачавме по еден убав скоро нов mtb пошто има апла нови многу малце возени на братучедми беше возен само на среден запченик другите непипнати и си ги довезовме од врање до куманово со возење натака со автобус 70 км нозе ми паднаа за прв пат ама се исплатеше 420 евра велосипед xt заден, деоре преден, шифтери деоре, сунтор xcr амортизер, деоре осовини погон и касета, шимано хидрулика и што е најбитно скоро нов многу малце возен а да KTM марка е на велосипедот па ти сега види од кај и како ке купиш точак поздрав :)

Sent from my D2303 using Tapatalk
 
Член од
11 мај 2015
Мислења
72
Поени од реакции
10
Фала ти и тебе и на zocc за советите, имате различно гледање на работите, али сепак ја ценам помошта што ми ја дадовте. Сепак ќе мора да пресечам, буџетот е тој, изборот исто, преферирам нов послаб точак отколку половен што не се разбирам во каква состојба ќе ми го ували некој па тек тогаш да скапе по сервиси и да дадам уште толку пари за делови и поправки :).Ќе одлучам деновиве и ќе ви пишам за изборот
За жал го нема веке трек-от. Ништо, ќе барам друго чаре :)[DOUBLEPOST=1457959702][/DOUBLEPOST]
Батали овој, нема да издржи offroad, деловите му се катастофа. Плус во тој ценовен ранг, многу тешко да најдеш тоа што бараш.[DOUBLEPOST=1457778796][/DOUBLEPOST]
Јас не би купувал на не видено, мора да се провери и проба дали ти одговара рамката. Сепак, ти си знаеш најдобро.
Ѕирни го и Trek-ов, од 33.500 ден. со попуст излегува 26.800 ден. Плус добиваш и хидро диск кочници. Ок е понудата, башка ќе добиеш нов велосипед.
Извини уште ова, што мислиш за овој? http://www.bikemarket.mk/index.php?route=product/product&path=64&product_id=560 .Има 25% попуст за нарачки до среда, па морам да побрзам. А трекот што ми го прати веќе го нема.[DOUBLEPOST=1457962083][/DOUBLEPOST]http://www.bikemarket.mk/index.php?route=product/product&path=64&product_id=557

Или овој, со попуст е негде 27-28000. Некој мислење да сподели...vivakastro , zocc или некој друг ? Мерида како бренд? Се извињавам што вака улетувам само со прашања али решив да земам поасален точак и ептен нов сум во ова и сеуште ми е шпанско село :)

Иначе акцијава трае до среда па би сакал да пресечам. Па би сакал да ми помогне некој
 
Последно уредено:

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
Иначе акцијава трае до среда па би сакал да пресечам. Па би сакал да ми помогне некој
Бегај од првиот. Немој да земаш велосипед со promax кочници. Првиот ти е со 29' тркала а вториот со 27.5'. Ако ти го даде под 29000 земи го. Каде и да се обратиш по продавнициве таа е опремата горе доле, нијанси само се разликуваат. Ако не си земал до сега, отсега само ќе се качуваат цените како се приближува сезоната и како им стигаат нови нарачки со нови модели. Затоа не верувам дека ќе начекаш нешто подобро. Појди до треска спорт, 100 метри е од бајкмаркет. Чисто да провериш, може да му излета од уста некоја подобра понуда. :)
Ќе заборавев, на старо знам неколку луѓе што чекаат да налета нешто добро со XL големина ама тоа е тешко остварливо. Јас се утепав чекајќи за М големина да налета нешто а не па XL. Многу малку има избор на велосипеди со таа големина.[DOUBLEPOST=1457985086][/DOUBLEPOST]
...вибер да се јавувам и ти велат испорачуваме до врање или прешево и така со братучед ми си нарачавме по еден убав скоро нов mtb пошто има апла нови многу малце возени на братучедми беше возен само на среден запченик другите непипнати и си ги довезовме од врање до куманово со возење натака со автобус 70 км нозе ми паднаа за прв пат ама се исплатеше...

Sent from my D2303 using Tapatalk
Ај објасни ми го подетално патешествието или овде или во пп, како сте поминале на царина, граница, со плаќање, го виде па го плати или ти дозволија да го видиш велосипедот па после го плати?
 
Последно уредено:
Член од
11 мај 2015
Мислења
72
Поени од реакции
10
А вториот? На таа цена има 25% попуст, и искача 27.000 негде
 
Член од
15 март 2013
Мислења
955
Поени од реакции
620
А вториот? На таа цена има 25% попуст, и искача 27.000 негде
Cenive stanale plafon.Relativno slaba kombinacija ali vo red e.Jas bi ja zemal 29kata.Kocnicite i ne se tolku losi kako amortizerot napred a vo pogled na mehanika sirni ja tabelata nazad i ke vidis deka se e utepano tuka.Se soglasuvam so Aco.Vidi treska sport i rabotilnica.Bi trebalo poveke oprema da dobies za parite
Tabelata ispecati si ja ili zapisi ja na list i gledaj po delovi. barem zadniot i preden da ti bidat alivio ako nisto poveke-

I pazi ako te vidi Dac-MErida deka ne se razbiras kolje deckovo.Toa mu e navika.Dobar decko e ama ete mu se slucuva ova. :)[DOUBLEPOST=1458002145][/DOUBLEPOST]
Поздрав до сите членови прво. Не сум пишал одамна на форумов а пред некој ден отворив да видам дали има и што се зборува на тема велосипед пошто пред една недела си купив велосипед и гледам другар и ти се натака навака што да купиш еве ти мое искуство. Ја од есен само велосипеди по интернет гледам ај вика зимово ке купам пошто поевтини попусти па подобро ке пројдам искрено научив скоро се за велосипеди од амортизери менувачи шифтери преноси касети осовини скоро се прво почнав ај на ново ке си купам у некоја мк продавница гледај овде онде ајде преку колега другар попуст ке прават па ке пројдам подобро ама се многу скапо ми изгледаше. Бев до Србија на гости и викам да видам колку се велосипедите таму има што да видиш велосипед у србија 500евра у мк 800евра потполно истиот па си вика сто е работава овие нашиве дерат по 50 % жаржа лупаат и викам у србија ке си купам поарно. Потоа почнав и на старо да гледам почнав по страниве на фејсбук спорти селе и слични ај поевтини добри ама гледам цело зимо продавааат се едни исти точаци по 500-600 евра и викам штом ретко некој купува скапи ке да се читав како по коментари ги увезувале на цикло берза гледале и ај викам да побарам што како и гледам страна у србија за велосипеди 2bike.rs и гледам велосипеди на старо и по некој на ново и тоа доста пониска цена од нашиве пример велосипед на старо у мк 600 евра у србија 400-450 евра ај почнав вибер да се јавувам и ти велат испорачуваме до врање или прешево и така со братучед ми си нарачавме по еден убав скоро нов mtb пошто има апла нови многу малце возени на братучедми беше возен само на среден запченик другите непипнати и си ги довезовме од врање до куманово со возење натака со автобус 70 км нозе ми паднаа за прв пат ама се исплатеше 420 евра велосипед xt заден, деоре преден, шифтери деоре, сунтор xcr амортизер, деоре осовини погон и касета, шимано хидрулика и што е најбитно скоро нов многу малце возен а да KTM марка е на велосипедот па ти сега види од кај и како ке купиш точак поздрав :)

Sent from my D2303 using Tapatalk
Ubava avantura ste napravile bravo.I jas sum sekogas da se proseta malku i izleze od drzavava.
Cisto samo za toa.Koga sme kaj cenite i ciklo ne e toa sto bese.Drzat visoki ceni sega i tie,
Za mani ne bi se sekiral.Poveke bi mi bilo strav da ne e skrseno nesto vo transport

Sepak davacki ima i tamu pa za eden velosiped od 400 evra neznam i kolku se ispalti da se odi

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=962225687160619&set=pcb.673506882787221&type=3&theater

Eve eden trek za 480 so odprillika ista oprema sto ja opisa.Da se cenkas bi trebalo da ti go dade za 430-450 evra.Ako e takov kako sto velis tvojot tuka nekade ti se faka.
No bitno e deka si se prosetal i ne si vo zaguba vo nikoj slucaj.Epten da ne te otvorat na granica.A ako otvorat tesko da se izbega,no najcesto e vo red i oni se razbirlivi

Kako i da e si zemal tocak koj tuka bi bil nov najmalku 45000-50000 denari pa vo kar si polovina.

Na kraj bitno e da se vozi(normalno dobar tocak) i da se uziva vo proleta i letoto koe e pred nas[DOUBLEPOST=1458003291][/DOUBLEPOST]
Бегај од првиот. Немој да земаш велосипед со promax кочници. Првиот ти е со 29' тркала а вториот со 27.5'. Ако ти го даде под 29000 земи го. Каде и да се обратиш по продавнициве таа е опремата горе доле, нијанси само се разликуваат. Ако не си земал до сега, отсега само ќе се качуваат цените како се приближува сезоната и како им стигаат нови нарачки со нови модели. Затоа не верувам дека ќе начекаш нешто подобро. Појди до треска спорт, 100 метри е од бајкмаркет. Чисто да провериш, може да му излета од уста некоја подобра понуда. :)
Ќе заборавев, на старо знам неколку луѓе што чекаат да налета нешто добро со XL големина ама тоа е тешко остварливо. Јас се утепав чекајќи за М големина да налета нешто а не па XL. Многу малку има избор на велосипеди со таа големина.[DOUBLEPOST=1457985086][/DOUBLEPOST]
Ај објасни ми го подетално патешествието или овде или во пп, како сте поминале на царина, граница, со плаќање, го виде па го плати или ти дозволија да го видиш велосипедот па после го плати?
Eve jas ke ti kazam.Tri pati bev za prijateli najcesto zemal i ednas za mene cela grupa
2 pati mi bese spakuvan so folii pa tamu go otpakuvav.Vo vranje za cudo no mnogumina neznaat kade e kargoto.(kaj niv se vika AKS).Kombeto ja prevzema robata od Leskovac i ja vozi kaj nego.Vo Vranje e 3-4 saati dodeka ja istovara robata i ti treba da go najdes kombeto.Za toa se naoga lesno,Ke se pojde do kancelarijata nivna i ke go pobaraat oni pa ke ti kazat tocno kaj ke go cekas za da si go zemes tocakot

Vaka bese pred 1 godina,osven ako nemaat smeneto nesto pa da ima direktno stovariste kako kaj nas

Na granica vo slucaj da si so avtobus i ako go otvorat carinici 100% go vadat tocakot i ke te povikaat
Iskusni se,barem bea porano ako ne se smeneti,pa da go lazes nemozes

jas od 4 pati ednas si plativ carina nesto sitno.Na tocak od okolu 1000 evra plativ 50-60 evra.Da te pusti nemoze epten ako ne e sam carinikot.Inaku vaka kolegi go gledaat.
Sepak treba da si fer,i da ne go lazes.Zvuci cudno,no podobro ke pomines.
Toa zborenje deka se prosti ne drzi voda.Naprotiv se razbiraat dosta.

2 pati ne go otvorija avtobusot i normalno ne plativme nisto

4 pat si nosev cela grupa deore xt spakuvana so mene gore vo avtobus.Ne se kacija gore,kako i sto nikogas ne pravele i normalno si pominav bez problem.

Suma-Sumarum.Ako e do 400 evra tocak i da ima carina toa bi bilo niska osven ako ne si nekoj uporen pa da go majtapis i da se iznervira pa da pocne da ti go racuna del po del.
E togas loso bi pominal.
Shansite se mislam 50-50 da ne go otvorat avtobusot.Ako go otvorat simni si se vednas.
:blablab:

Ete toa e podelatno se.
Rabotive treba da se zemat kako rezerva bidejki mozebi nesto e promeneto vo poslednava godina,no mislam deka se e kako porano so AKS Postra
 
Последно уредено:
Член од
30 декември 2009
Мислења
547
Поени од реакции
149
Во Куманово каде може да се направи сервис на велосипед ?
 
Член од
1 септември 2015
Мислења
14
Поени од реакции
4
Јас купив Giant Revel 2 (2014) за 15,000 ден во топ состојба презадоволен сум за тие пари секако не сум професионалец и имам други обавези во животот па да фрлам 1000 евра на велосипед.
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
Јас купив Giant Revel 2 (2014) за 15,000 ден во топ состојба презадоволен сум за тие пари секако не сум професионалец и имам други обавези во животот па да фрлам 1000 евра на велосипед.
Рекреативниот велосипедизам премина на едно поинакво ниво. Ниво на кое не можеш да се рекреираш со велосипед од 15000 денари.
 

pain_killer

Invictus
Член од
27 јули 2007
Мислења
4.536
Поени од реакции
2.222
Еве од мене нешто од минатиот викенд :)
Дека неможе да се зумира мапата, у кратки црти:
ТЕТОВО, Речица, Палчиште, Камењане, Боговиње, Пирок, Градец, Добри Дол, Врапчиште, Зубовце, Дебреше, ГОСТИВАР, Балиндол, Чајле, Форино, Чегране, (под) Стенче, Радиовце, Брвеница и назад ТЕТОВО.
:roker:

Screenshot_1.png
 
Последно уредено:
Ф

Флеш

Гостин
Еве од мене нешто од минатиот викенд :)
Дека неможе да се зумира мапата, у кратки црти:
ТЕТОВО, Речица, Палчиште, Камењане, Боговиње, Пирок, Градец, Добри Дол, Врапчиште, Зубовце, Дебреше, ГОСТИВАР, Балиндол, Чајле, Форино, Чегране, (под) Стенче, Радиовце, Брвеница и назад ТЕТОВО.
:roker:

Прегледај го приврзокот 142121
Што велосипед имаш :)
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Рекреативниот велосипедизам премина на едно поинакво ниво. Ниво на кое не можеш да се рекреираш со велосипед од 15000 денари.
Ако не возиш некои екстремни патеки, каде што и од 30.000 ден. тешко дека ќе најдеш велосипед, не ја гледам причината зошто не би можел да се рекреираш со поефтин велосипед.

Giant Revel 2 е сосема коректен велосипед и без проблем може да ги извози сите организирани маратони низ Македонија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom