Општи вело муабети, прашања, совети

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Се про возачи у пичку матер лоши делови биле. За асфалт и лесни офроуд тури најниска класа на делови ке тера без никаков проблем. Од лично искуство сум возел точаци со најниска класа на делови и истерале многу километри без никаков дефект. Единствено проблем сум имал со осовини и тоа задна и средна другото може да пројде. Далеку дека нема разлила од повисока класа ама и далеку од тоа дека точакот ке скапе по сервиси. Последен пример на AM точак возев некој обрач vision за привремено ко божем го земав ама остана цела сезона и не мрдна ич и тоа со скокови,дропови и други малтретирања. Од кога го имам точакот возам X3 заден менувач исто така нема никаков проблем. Ако се кинески делови тогаш има проблеми а ако е шимано или срам тогаш е друг муабет.
 
Ф

Флеш

Гостин
Сега почнав да ја пратам често оваа тема,ако може поедноставно објаснете ја класификацијата на табелата и за големина на точак според височина на човек .:)
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Се про возачи у пичку матер лоши делови биле. За асфалт и лесни офроуд тури најниска класа на делови ке тера без никаков проблем. Од лично искуство сум возел точаци со најниска класа на делови и истерале многу километри без никаков дефект. Единствено проблем сум имал со осовини и тоа задна и средна другото може да пројде. Далеку дека нема разлила од повисока класа ама и далеку од тоа дека точакот ке скапе по сервиси. Последен пример на AM точак возев некој обрач vision за привремено ко божем го земав ама остана цела сезона и не мрдна ич и тоа со скокови,дропови и други малтретирања. Од кога го имам точакот возам X3 заден менувач исто така нема никаков проблем. Ако се кинески делови тогаш има проблеми а ако е шимано или срам тогаш е друг муабет.
Боки, остај друго, сопственици на продавници и вработени кај нив убедувале тука потенцијални купувачи. :pos::pos::pos:
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Боки, остај друго, сопственици на продавници и вработени кај нив убедувале тука потенцијални купувачи. :pos::pos::pos:
Така се прави бизнис ама пуста немаштија лесно е да се каже додај уште 10 000 ќе земеш подобар точак, некој луѓе цел месец работат за тие пари. А од друга страна па не се зема половен точак ако не се разбираш ќе му увалат некој извозен бел ден нема да види.
Еве за пример ке го земам мојот точак потрошена касета, ланец ,заден амортизер за сервис, задната главина веќе испушта душа жити предниот амортизер и кочниците што се читави и рамот горе доле ама стигнати се и тие лагери за замена. Го продавам 500 евра а треба уште толку за да биде у топ форма. Сеа дечково што го зима се разбира и знае што ѓу е на точакот и сака постепено да го оправи. А овој што не знае што зима според мене подобра опција е да земе нов барем знае дека година две без големи проблеми ке биде.
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Така се прави бизнис ама пуста немаштија лесно е да се каже додај уште 10 000 ќе земеш подобар точак, некој луѓе цел месец работат за тие пари. А од друга страна па не се зема половен точак ако не се разбираш ќе му увалат некој извозен бел ден нема да види.
Еве за пример ке го земам мојот точак потрошена касета, ланец ,заден амортизер за сервис, задната главина веќе испушта душа жити предниот амортизер и кочниците што се читави и рамот горе доле ама стигнати се и тие лагери за замена. Го продавам 500 евра а треба уште толку за да биде у топ форма. Сеа дечково што го зима се разбира и знае што ѓу е на точакот и сака постепено да го оправи. А овој што не знае што зима според мене подобра опција е да земе нов барем знае дека година две без големи проблеми ке биде.
А бе тоа и јас зборам, секој си има одвоено буџет колку може максимум да си дозволи. Ама кој да сфати. Истиот муабет од пред година - две. :facepalm: Стар бајк, ако не се разбираш, е мачка во вреќа. Ама дојдоа експертите од странските форуми, се ќе ни објаснат. :D
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
А бе тоа и јас зборам, секој си има одвоено буџет колку може максимум да си дозволи. Ама кој да сфати. Истиот муабет од пред година - две. :facepalm: Стар бајк, ако не се разбираш, е мачка во вреќа. Ама дојдоа експертите од странските форуми, се ќе ни објаснат. :D
Таква е ситуацијата у државава па мора да се прилагодиме и тука. Без странски експерти ке отиде у неповрат темава.
 
Член од
11 мај 2015
Мислења
72
Поени од реакции
10
Поповен ептен да начекаш некој,но пак ќе кажам раководете се по табелата моја постирана за да видите која класа зимате.Нискитњ класи како трекот се само фрлени оари и ништо повеќе


Па критички сум настроен бидејќи за 26000 денари не се добива ништо,освен делови кои се лоши
и ништо нема да се добие освен што точакот во случајов трекот во сред сезона ќе ти стои по 2-3дена во бајкстоп.Тоа е нормално бидејќи имаат многу велосипеди во сезона.
лош обрачи односно тркала имаат овие велосипеди па најчесто ќе имаш криви тркала ненаштелувани менувачи па нели ќе се оди во бајкстоп на сервис или поточно кажано штелување.Е тука почнува и проблемот.Луѓето мислат ќе дојдат и одма ќе им се фати да им се работи точакот.Напротив ќе го оставиш и ќе стои 2-3 дена без недела.И сега замисли ако си зафатен и имаш два дена пример слободни една недела наместо да го возиш точакот ти ќе си го носиш на сервис,а ќе воЗиш дури другата недела откако ќе бидеш слободен и ќе имаш исправен точак.Се разбира ова и не мора да се прави ако самиот знаеш да си го штелнеш точакот.Тогаш си во голема предност

Како и да е табелата моја дадена погоре и од неа треба да си се раководат сите членови кои се новајлии и сакаат да земат велосипед.Не таа филозофијата на зоцц,туку нормално традиционалната и скратена и многу поразбирлива табела
Па еве јас би предложил и до администрацијa или модератори да таа табела ја стават на прво место или како важна,по што секој ќе си знае што може да очекува од точакот кога ќе ја погледне табелата и какви делови ќе земе
ако земе алтус колку ќе траат и што може да очекува,а ако земе деоре што може друго.

Целта ми е да помогнам и тоа да е што по разбирливо,особено за оние кои се почетници.Тоа треба и да се сфати како помош,бидејќи ретко кој дава совет и губи време кај нас за да ви објасни што е најдобро,ако нема корист.Јас од постовиве ќар немам за разлика некои од тука и ал им ја дирнеш продавницата на која се газди или можеби вработени одма ги фаќа паника.

Можеби од денешна перспектива мене ми е лесно,но кога пред неколку години јас имав идеја да купам велосипед наидував на лоши совети или совети од типот оди купи таму во х продавница.Тој ми е пријател.Попуст ќе ти даде.На крај кога сфатив дека за една проста работа нема кој да помогне,си отидов на странски форуми каде е друг свет и може многи да се научи.
Така да,не очекувајте ја тука реално помошта кога барате совет.снајдете се малку и на интернет.наскоро ќе направам една тема посебна во која ќе ја вклучам табелава и од неа секој ќе може да си се раководи по што би се избегнале прашањата од типот " што да земам "[DOUBLEPOST=1457882461][/DOUBLEPOST]
а мислиш на ново има избор.тоа што го има на лагер тоа е.Таков пазар сме па слаба е понудата на високи велосипеди
А за големи велосипеди имаш по огласиве само треба да разгледаш поубаво.еве јас гледав една мерифа баш пред ден два само не ја запамтив рамката
270 евра беше цената.ако го даде за 250 тоа е цели 11000 денари помалку и плус со подобра опрема

Види што и да земеш нема да промашиш сигурно.На крај да се земе и пони е подобро отколку да се биде без точак.трекот не е лош,но дали е најдобра комбинација и дали амортизер без заклучување(овој мислам дека е таков,не го загледав добро) е добра солуција тоа е знак прашање.Да не испадне еден полар од 7-8000 да оди подобро.ако не е со лок и ако не ти пречи може и така да се вози.ако смета ќе си го смениш и решен проблем:)
Фала ти и тебе и на zocc за советите, имате различно гледање на работите, али сепак ја ценам помошта што ми ја дадовте. Сепак ќе мора да пресечам, буџетот е тој, изборот исто, преферирам нов послаб точак отколку половен што не се разбирам во каква состојба ќе ми го ували некој па тек тогаш да скапе по сервиси и да дадам уште толку пари за делови и поправки :).Ќе одлучам деновиве и ќе ви пишам за изборот
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Фала ти и тебе и на zocc за советите, имате различно гледање на работите, али сепак ја ценам помошта што ми ја дадовте. Сепак ќе мора да пресечам, буџетот е тој, изборот исто, преферирам нов послаб точак отколку половен што не се разбирам во каква состојба ќе ми го ували некој па тек тогаш да скапе по сервиси и да дадам уште толку пари за делови и поправки :).Ќе одлучам деновиве и ќе ви пишам за изборот
Како и да е, со среќа во изборот, сепак само ТИ ќе уживаш во него. Па те чекаме да се пофалиш. :)[DOUBLEPOST=1457897671][/DOUBLEPOST]
Таква е ситуацијата у државава па мора да се прилагодиме и тука. Без странски експерти ке отиде у неповрат темава.
Да, Бранко е крив. :ROFLMAO:
 
Член од
15 март 2013
Мислења
955
Поени од реакции
620
Сериозен си ????? Овде нема ништо од странски форуми и и ова се само твои чудни убедувања. Реалноста е сосема друга. Како и да е, со среќа на тебе и тие што ќе ги советуваш. Поздрав.
ќе гo прaтaм кaј твoите пријaтели вo дуќaн вие дa гo сoветувaте и дa му прoдaдете.:tapp:
Ни душмaн не би гo прaтил кaј тебе и твoите чирaци
ни сaјлa дa му менувaте.Кoгa oдaм нaкaј вoднo немa кoј не се жaли oд тебе и дуќaнoт нa твoите пријaтелчињa.
ти ги игнoрирaв пoстoвите бидејќи сo превaрaнти нејќaм ни дa рaзгoвaрaм.

[DOUBLEPOST=1457898317][/DOUBLEPOST]
Боки, остај друго, сопственици на продавници и вработени кај нив убедувале тука потенцијални купувачи. :pos::pos::pos:
aбе рaстурaте сo "другaрчетo" бoки,некaкo чуднo не ви е и вo минaтoтo сaмo вие некaкo дa се јaвувaте и дa дaвaте чудни сoвети.дуплo прoфилче е oвa или зaеднo ги мaјтaпите луѓевo?
 
Последно уредено од модератор:
Член од
6 јуни 2014
Мислења
295
Поени од реакции
64
Низ темaтa имa дискусијa зa MTB, road, city..... велoсипеди, нo немaм сретнaтo ништo зa BMX. Имa некoј штo вoзи вaкви тoчaчињa?

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
423
Препoрaкa зa OК мaјстoр зa велoсипед вo Аерoдрoм?
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
ќе гo прaтaм кaј твoите пријaтели вo дуќaн вие дa гo сoветувaте и дa му прoдaдете.:tapp:
Ни душмaн не би гo прaтил кaј тебе и твoите чирaци
ни сaјлa дa му менувaте.Кoгa oдaм нaкaј вoднo немa кoј не се жaли oд тебе и дуќaнoт нa твoите пријaтелчињa.
ти ги игнoрирaв пoстoвите бидејќи сo превaрaнти нејќaм ни дa рaзгoвaрaм.А пoштo велиш не сум читaл нa стрaнски фoруми и незнaм ништo,предлaгaм дa јa викнеш мaјкa ти пa дa и кaжaм кoлку знaм и штo имaм прoчитaнo.
Oнa пoсле ќе кaже дaли сум дoбил прoлaзнa oценa и ќе ти рaскaже дaли дoвoлнo знaм и кoлку е зaдoвoлнa

[DOUBLEPOST=1457898317][/DOUBLEPOST]
aбе рaстурaте сo "другaрчетo" бoки,некaкo чуднo не ви е и вo минaтoтo сaмo вие некaкo дa се јaвувaте и дa дaвaте чудни сoвети.дуплo прoфилче е oвa или зaеднo ги мaјтaпите луѓевo?
Почна овој со теории на заговор и навреди. По се изгледа миленко ти е идол.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.492
Поени од реакции
20.506
Тешки муабети @vivakastro, незнам зашто толку многу хејт, но очигледно не ги познаваш луѓето кои ги обвинуваш. Скоро сите тука што бајкаат меѓусебно се запознавме и возевме тури освен со тебе, а на твое големо разочарување дел од нас и купија нови бајкови и сите се различни брендови. Лично сум се консултирал со зоц во поглед на нов бајк и освен советите за опремата одговорите му биле да земам она што највеќе ми се допаѓа. Твоиве муабети тврдам дека не држат вода, така да би ти препорачал да си ги преиспиташ инфомацииве.
 
Последно уредено:
Член од
15 март 2013
Мислења
955
Поени од реакции
620
Тешки муабети @vivakastro, незнам зашто толку многу хејт, но очигледно не ги познаваш луѓето кои ги обвинуваш. Скоро сите тука што бајкаат меѓусебно се запознавме и возевме тури освен со тебе, а на твое големо разочарување дел од нас и купија нови бајкови и сите се различни брендови. Лично сум се консултирал со зоц во поглед на нов бајк и освен советите за опремата одговорите му биле да земам она што највеќе ми се допаѓа. Твоиве муабети тврдам дека не држат вода, така да би ти препорачал да си ги преиспиташ инфомацииве.
Тоа се гледа дека возите заедно и се познавате.Не очекувам ни да завземате страни поинакви вие.Да не се знаеш,верувам дека поинаку ќе беа настаните.Убаво што сте си купиле велосипеди.И не сум се разочарал друже јас,напротив мило ми е.Такво е твоето мислење и мислиш веројатно дека мене ми е криво.Епа не ми е.
Велиш јас да се преиспитам,а вие неколку луѓе кои си возите не треба

Од каде сум јас тоа разочаран дека вие сте си купиле нови велосипеди???Или тоа е само твое мислење RYan Giggs. т.е на групата ваша
Од каде се мои чудни убедувања.Ова мојава е лоша,а неразбирилива а тоа неговота со 200 делови каде има од се живо испомешано е точна!Или тоа е само мислења на Зоцц
т.е на групава ваша
Па вие сте биле многу чудни бе луѓе.Али добро е верувам дека се согласувате кога си возите.Ако имате слога супер,пак ми е мерак.

Затоа се рипа.Логично.Јас најмалку сакам да се расправам,но сум му рекол и во минатато да ги одбегнува моите постови дотичниот господин,како да не постојат.
Тој ако смета дека се неправилни или чудни,луди не мора воопшто да реплицира туку нека ги скокне како да не постојат.Човекот изгледа заборавил од порано па си продолжува пак.

.Мене да ми реплицира и да се мајтапи воопшто не.

Човекот го вели ова
таа е стара и неточна табела,сега има нова(која треба еден ден да се објаснува)
"Овде нема ништо од странски форуми и и ова се само твои чудни убедувања. Реалноста е сосема друга"

Ова го сфатив члену Зоцц како навреда.Како да ти испаѓам луд јас тебе и се мајтапиш.Ако е реалноста друга,и црното е бело,а белото црно според тебе веројатно несфаќаш па затоа ја предложив мајка ти нејзе да и се објаснат неколку работи околу велосипедизмот се разбира,бидејќи верувам дека твоето ниво е пониско за да разбереш или можеби само поинаку ги сфакаш работите.Она после ќе даде оцена што и како било,па веројатно ќе превоспита некого.

И да ги сфаќаш поинаку работите тоа си е твое,не се мешај на туѓи постови ако мислиш дека се луди и нереални.Дали мојата табела е правилна,неправилна ич не се замарај.Има и други членови кои коментираат па цитирај ги нив.Некој ќе те сака,некој ќе те вреѓа но тоа со други.Со мене не.

Си знаеш збори си,но туѓи поточно мои мислења ќе те замолам ниту да ги споменуваш ниту да ги цитираш.Ете ти уште едно од мене после ова ама нека ти биде последно тоа мислење.Инаку стварно ќе морам да посетам некој од твоите и да им објаснам што се случува.
 
Последно уредено:

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.492
Поени од реакции
20.506
Тоа се гледа дека возите заедно и се познавате.Не очекувам ни да завземате страни поинакви вие.Да не се знаеш,верувам дека поинаку ќе беа настаните.Убаво што сте си купиле велосипеди.И не сум се разочарал друже јас,напротив мило ми е.Такво е твоето мислење и мислиш веројатно дека мене ми е криво.Епа не ми е.
Велиш јас да се преиспитам,а вие неколку луѓе кои си возите не треба

Од каде сум јас тоа разочаран дека вие сте си купиле нови велосипеди???Или тоа е само твое мислење RYan Giggs.
Од каде се мои чудни убедувања.Ова мојава е лоша,а неразбирилива а тоа неговота со 200 делови каде има од се живо испомешано е точна!Или тоа е само мислења на Зоцц

Па вие сте биле многу чудни бе луѓе.Али добро е верувам дека се согласувате

Затоа се рипа.Логично.Јас најмалку сакам да се расправам,но сум му рекол и во минатато да ги одбегнува моите постови дотичниот господин,како да не постојат.
Тој ако смета дека се неправилни или чудни,луди не мора воопшто да реплицира туку нека ги скокне како да не постојат.Човекот изгледа заборавил од порано па си продолжува пак.

.Мене да ми реплицира и да се мајтапи воопшто не.

Човекот го вели ова
таа е стара и неточна табела,сега има нова(која треба еден ден да се објаснува)
"Овде нема ништо од странски форуми и и ова се само твои чудни убедувања. Реалноста е сосема друга"

Ова го сфатив члену Зоцц како навреда.Како да ти испаѓам луд јас тебе и се мајтапиш.Ако е реалноста друга,и црното е бело,а белото црно според тебе веројатно несфаќаш па затоа ја предложив мајка ти нејзе да и се објаснат неколку работи околу велосипедизмот се разбира,бидејќи верувам дека твоето ниво е пониско за да разбереш или можеби само поинаку ги сфакаш работите.Она после ќе даде оцена што и како било,па веројатно ќе превоспита некого.

И да ги сфаќаш поинаку работите тоа си е твое,не се мешај на туѓи постови ако мислиш дека се луди и нереални.Дали мојата табела е правилна,неправилна ич не се замарај.Има и други членови кои коментираат па цитирај ги нив.Некој ќе те сака,некој ќе те вреѓа но тоа со други.Со мене не.

Си знаеш збори си,но туѓи поточно мои мислења ќе те замолам ниту да ги споменуваш ниту да ги цитираш.Ете ти уште едно од мене после ова ама нека ти биде последно тоа мислење.Инаку стварно ќе морам да посетам некој од твоите и да им објаснам што се случува.
Значи зоц не го знам 100 години туку го запознав тука преку форумов пред неполна година, како и сите останати ( да не набројувам ) кои пишуваат освен тебе. Значи сите бајкааме, спортувааме се дружиме само ти се замараш со глупости. Сакаш да бидеш калимеро а не си, а глупости што ги трескаш не ти доликуваат на годините.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom