Општи вело муабети, прашања, совети

Член од
20 април 2012
Мислења
273
Поени од реакции
128
Како да возите велосипед околу светот во три лесни чекори

Значи вака, паметни нема да се правиме многу многу, ама реално вака си е...


1. Најдете точак - не мора да е кузнај каков, единствено да е исправен и да ви е точен, комотен.

2. Дајте отказ или направете да ве избркаат - За патување околу свет со точак ќе ви требаат неколку години, па ќе морате да дадете отказ од работа, или евентуално да се направите себеси толку неподнослив што ќе ве избркаат самите ( скокнете го овој чекор ако сте невработен/студент/пензионер).

3. Отидете си - не можете да возите велосипед околу светот ако не тргнете. Опремете тоа бисаѓите, ставете шаторот и вреќата, кажете му на комшијата да се погрижи за мачката и завртете ги тоа педалите.

Откако ќе ги завршите овие три работи, другото ќе си дојде само од себе.

4. Уживајте.

Колку е едноставно :D битно желба да се има:):)
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
Ако не возиш некои екстремни патеки, каде што и од 30.000 ден. тешко дека ќе најдеш велосипед, не ја гледам причината зошто не би можел да се рекреираш со поефтин велосипед.

Giant Revel 2 е сосема коректен велосипед и без проблем може да ги извози сите организирани маратони низ Македонија.
Нов тој велосипед 15000 денари е? Јас не верувам дека е под 25000 денари. Зборувам за нови велосипеди. Повеќето од луѓето сакаат и купуваат нов велосипед. За 15000 денари можеш да се рекреираш во соба или да се рекреираш менувајќи делови на некој Мернуо. :)
Додека кај половните е поинаква приказна. Таму можеш да начекаш и во одлична состојба но и козметички добар а технички во ужасна состојба. Затоа не коментирам за половни.
Членот рече дека не е професионалец и има попаметен начин да дава пари отколку за велосипед. Јас велам дека со 15000 денари велосипед не можеш ни на Водно да се качиш како што треба а не пак маратони да возиш.
 
Член од
1 септември 2015
Мислења
14
Поени од реакции
4
Болно вистинито... :cautious:
Саркастичен си? Јас пред 3 години со еден скапан Собим извозив 60 км до Јасеново па што му се случи на велосипедот ништо а не вреди ни 2000 денари, велосипедов е топ чист чуван рамот здрав опремата здрава гумите здрави а кој ти го кажал тоа дека неможеш да извозиш те излажал некој.
Рекреативниот велосипедизам премина на едно поинакво ниво. Ниво на кое не можеш да се рекреираш со велосипед од 15000 денари.
Кај го пишува тоа или ти го измисли? Со велосипед од 250-300 евра можам и до Охрид да извозам
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.506
Поени од реакции
30.061
Саркастичен си? Јас пред 3 години со еден скапан Собим извозив 60 км до Јасеново па што му се случи на велосипедот ништо а не вреди ни 2000 денари, велосипедов е топ чист чуван рамот здрав опремата здрава гумите здрави а кој ти го кажал тоа дека неможеш да извозиш те излажал некој.
Не заебавај сега со ваквите „дедо ми еднаш голтна жаба и ништо не му беше“ примери... :LOL:

Или ајде едно поинакво искуство: Моето прво искуство со возење по планини - другарите со бесни точаци често ме викаа на возење и како за беља се согласив кога идеа на тура на Китка. Тргнавме, извозевме низ град, преку Драчево, до Македонски Шуми (или како се викаат), стигнавме до таму каде се дели патот за нагоре. Таму начекавме камионџија кој не одбаци подоста нагоре, па продолживме со возење кон викенд населбата.

Горе убавини, одмор, релаксирање. Се беше супер се додека не дојде време да се симнуваме надоле. Патот земјан ама широк како за камиони да се движат. За 15 минути двата бандаши ми станаа 8-ици, а возев 10-пати поспоро од сите и тотално дефанзивно со избегнување и на најмалите дупки.

Тоа беше пред 7-8 години, јас имав некои 80тина кила а ако добро паметам точакот ми кошташе нешто над 17 илјади денари. Со денешнава инфлација, денес тие пари вредат барем 25% повеќе. А ако ти на пример тежиш некои 40-50 кила, тогаш не со Собим туку и на тротинет можеби ќе се симнеш даунхил, и да не го уништиш. Но тоа само по себе не значи дека шкарт точаците се добри за на планина.


Затоа да не ги лажеме луѓево. Ако имаш 15 илјади, купи си бачка добри планинарски обувки и понешто соодветна облека, па патот под ноги - ќе спортуваш како човек на планина. Но за тие пари ни под разно не купуваш нов точак што ќе ти брка работа како што треба. Можеби за на кеј ќе тера - ако го пазиш. Ако сакаш на планина, подобро потсобери повеќе пари, редовно читај си го спорти сејл и начекај некој доволно добар половен точак.
 
Член од
3 мај 2015
Мислења
81
Поени од реакции
17
нема врска вредноста на велосипедот, јас до минатата сезона возев обичен giant (уште го имам ама мал ми е рамот) и морав да земам нов, сепак со giant-от извозев добри 3-4 сезони, ништо, ама баш ништо му немав сменето, го имав искачено водно, скопска црна гора и многу роад тури имав извозено, можам да кажам дека имам извозено преку 500км на тој бајк а сепак ни дел му немав сменето.
 
Член од
15 март 2013
Мислења
955
Поени од реакции
620
Нов тој велосипед 15000 денари е? Јас не верувам дека е под 25000 денари. Зборувам за нови велосипеди. Повеќето од луѓето сакаат и купуваат нов велосипед. За 15000 денари можеш да се рекреираш во соба или да се рекреираш менувајќи делови на некој Мернуо. :)
Додека кај половните е поинаква приказна. Таму можеш да начекаш и во одлична состојба но и козметички добар а технички во ужасна состојба. Затоа не коментирам за половни.
Членот рече дека не е професионалец и има попаметен начин да дава пари отколку за велосипед. Јас велам дека со 15000 денари велосипед не можеш ни на Водно да се качиш како што треба а не пак маратони да возиш.
Точно.15000 е премалку ако се работи за нов велосипед.За половно ќе се најде нешто[DOUBLEPOST=1459197965][/DOUBLEPOST]
Саркастичен си? Јас пред 3 години со еден скапан Собим извозив 60 км до Јасеново па што му се случи на велосипедот ништо а не вреди ни 2000 денари, велосипедов е топ чист чуван рамот здрав опремата здрава гумите здрави а кој ти го кажал тоа дека неможеш да извозиш те излажал некој.

Кај го пишува тоа или ти го измисли? Со велосипед од 250-300 евра можам и до Охрид да извозам
Си треба другар барем малку од малку саглам велосипед,меѓу кој нажалост не е собимот
 
Член од
20 декември 2015
Мислења
142
Поени од реакции
61

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Инвестирај си плус некој денар и купи си Шимано, глата мирна бато.
 
Член од
23 април 2014
Мислења
21
Поени од реакции
6
Дали некој знае дали во Ченто после мостот(кај што продаваат све и свашта) се наоѓа добро половно точаче до кај 15000 или ако знаете некое друго местенце, или све е лажги со опашки кога се работи за половни точачиња...?
 
Член од
1 септември 2015
Мислења
14
Поени од реакции
4
Не заебавај сега со ваквите „дедо ми еднаш голтна жаба и ништо не му беше“ примери... :LOL:

Или ајде едно поинакво искуство: Моето прво искуство со возење по планини - другарите со бесни точаци често ме викаа на возење и како за беља се согласив кога идеа на тура на Китка. Тргнавме, извозевме низ град, преку Драчево, до Македонски Шуми (или како се викаат), стигнавме до таму каде се дели патот за нагоре. Таму начекавме камионџија кој не одбаци подоста нагоре, па продолживме со возење кон викенд населбата.

Горе убавини, одмор, релаксирање. Се беше супер се додека не дојде време да се симнуваме надоле. Патот земјан ама широк како за камиони да се движат. За 15 минути двата бандаши ми станаа 8-ици, а возев 10-пати поспоро од сите и тотално дефанзивно со избегнување и на најмалите дупки.

Тоа беше пред 7-8 години, јас имав некои 80тина кила а ако добро паметам точакот ми кошташе нешто над 17 илјади денари. Со денешнава инфлација, денес тие пари вредат барем 25% повеќе. А ако ти на пример тежиш некои 40-50 кила, тогаш не со Собим туку и на тротинет можеби ќе се симнеш даунхил, и да не го уништиш. Но тоа само по себе не значи дека шкарт точаците се добри за на планина.


Затоа да не ги лажеме луѓево. Ако имаш 15 илјади, купи си бачка добри планинарски обувки и понешто соодветна облека, па патот под ноги - ќе спортуваш како човек на планина. Но за тие пари ни под разно не купуваш нов точак што ќе ти брка работа како што треба. Можеби за на кеј ќе тера - ако го пазиш. Ако сакаш на планина, подобро потсобери повеќе пари, редовно читај си го спорти сејл и начекај некој доволно добар половен точак.
Абе нема грешки за вас многу про бајкери сте таман си е за низ Македонија и околу Велес. Вчера го возев до крстот Св. Спас крстот горе и што му се случи на велосипедот?? НИШТО! Џабе само тропате глупости и после тоа се спуштивме бевме до Тополка по рид повторно ништо не му се случи.
 
Член од
15 март 2013
Мислења
955
Поени од реакции
620
Дали некој знае дали во Ченто после мостот(кај што продаваат све и свашта) се наоѓа добро половно точаче до кај 15000 или ако знаете некое друго местенце, или све е лажги со опашки кога се работи за половни точачиња...?
Tоа ти е најлошо место за избор на точак.Попрво купи од Макс велосипеди,отколку од таму.Колку си висок пиши ми.Може ќе најдеме некое точаче
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.095
Поени од реакции
9.016
Вакви/слични шорцеви да не има некој видено низ некоја продавница во Скопје ? http://velocafe.bg/endura-singletrack-ii/ не ми се порачува преку интернет да не утнам големина
Нема, барав лани. Ми викаат дека не им се исплати да ги продаваат пошто сите коштаат над 50-100 евра и не им се продавале.

Во Треска спорт имаше нешто најблиску до ова со два слоја (внатрешниот со перниче) и беа 3000+ ден но ни приближно добри во изглед како Endura-та. Така да ваљда едина опција е интернет, Chainreactioncycle и сличните. И јас планирам да земам еден пар летоска, нарачувај бајо ако не ти се тачни ќе ми ги дадеш на мене. :D:P
 

Kajgana Shop

На врв Bottom