Општи вело муабети, прашања, совети

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
Ноне го освојува светот.

И накачила по некое килце исто.
 
Член од
20 јули 2007
Мислења
52
Поени од реакции
53
Се убаво за советите, но мислам дека претера со цената, кај нас (за наш стандард) се купуваат добри точаци и за дупло поефтини пари и не се како што викаш "само железо". Баш ме интересира дали возиш точак од над 2.000 ЕУР и не ти е само куп железо. :)
Се што е под таа цена е со многу слаби компоненти, кога го казувам ова не мислам на македонски стандард, туку општо. Јас не напишав дека возам точак над 2000 евра
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Се што е под таа цена е со многу слаби компоненти, кога го казувам ова не мислам на македонски стандард, туку општо. Јас не напишав дека возам точак над 2000 евра
Според твој критериум, која е границата за слаби делови ?? И точно, не пиша каков точак возиш. :)
 

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
Едно попрофесионално мислење за овие велосипеди. Дојде време да го менувам велосипедот, па се мислам помеѓу неколку модели. Возам рекреативно, околу 8 000 километри годишно. 95% од километрите се на асфалт, и сум љубител на побрзо возење. Буџетот е релативна работа (зависи од велосипедот).

Се мислам помеѓу овие:

http://www.amazon.de/gp/product/B00A8IPRLG/ref=s9_simh_gw_p200_d0_i2?pf_rd_m=A3JWKAKR8XB7XF&pf_rd_s=center-2&pf_rd_r=0Z2RN3FVXXNK0H5WXFVM&pf_rd_t=101&pf_rd_p=455353807&pf_rd_i=301128

http://www.amazon.de/gp/product/B00J8EW610/ref=s9_simh_gw_p200_d0_i4?pf_rd_m=A3JWKAKR8XB7XF&pf_rd_s=center-3&pf_rd_r=0Z2RN3FVXXNK0H5WXFVM&pf_rd_t=101&pf_rd_p=455353687&pf_rd_i=301128

http://www.amazon.de/gp/product/B004YCX0OS/ref=s9_simh_gw_p200_d0_i5?pf_rd_m=A3JWKAKR8XB7XF&pf_rd_s=center-2&pf_rd_r=0Z2RN3FVXXNK0H5WXFVM&pf_rd_t=101&pf_rd_p=455353807&pf_rd_i=301128

http://www.amazon.de/Crosser-Fitnessbike-Crossbike-Speedbike-Shimano/dp/B009T54CHE/ref=pd_ybh_8

http://www.amazon.de/Tretwerk-Crossrad-ARCH-1-0-Weiss/dp/B00GKSHYEG/ref=pd_ybh_18

http://www.amazon.de/Sprint-Mountainbike-Crossbike-Hardtail-leichtgeweicht/dp/B00E63JB8E/ref=pd_ybh_18 (Овој многу ми се допаѓа како модел и дизајн, ама едниственото нешто што ме загрижува е големината на гумите од 26 инчи. Висок сум 191, и преферирам 28ци).

Секое мислење е добредојдено :)
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Едно попрофесионално мислење за овие велосипеди. Дојде време да го менувам велосипедот, па се мислам помеѓу неколку модели. Возам рекреативно, околу 8 000 километри годишно. 95% од километрите се на асфалт, и сум љубител на побрзо возење. Буџетот е релативна работа (зависи од велосипедот).

Се мислам помеѓу овие:

http://www.amazon.de/gp/product/B00A8IPRLG/ref=s9_simh_gw_p200_d0_i2?pf_rd_m=A3JWKAKR8XB7XF&pf_rd_s=center-2&pf_rd_r=0Z2RN3FVXXNK0H5WXFVM&pf_rd_t=101&pf_rd_p=455353807&pf_rd_i=301128

http://www.amazon.de/gp/product/B00J8EW610/ref=s9_simh_gw_p200_d0_i4?pf_rd_m=A3JWKAKR8XB7XF&pf_rd_s=center-3&pf_rd_r=0Z2RN3FVXXNK0H5WXFVM&pf_rd_t=101&pf_rd_p=455353687&pf_rd_i=301128

http://www.amazon.de/gp/product/B004YCX0OS/ref=s9_simh_gw_p200_d0_i5?pf_rd_m=A3JWKAKR8XB7XF&pf_rd_s=center-2&pf_rd_r=0Z2RN3FVXXNK0H5WXFVM&pf_rd_t=101&pf_rd_p=455353807&pf_rd_i=301128

http://www.amazon.de/Crosser-Fitnessbike-Crossbike-Speedbike-Shimano/dp/B009T54CHE/ref=pd_ybh_8

http://www.amazon.de/Tretwerk-Crossrad-ARCH-1-0-Weiss/dp/B00GKSHYEG/ref=pd_ybh_18

http://www.amazon.de/Sprint-Mountainbike-Crossbike-Hardtail-leichtgeweicht/dp/B00E63JB8E/ref=pd_ybh_18 (Овој многу ми се допаѓа како модел и дизајн, ама едниственото нешто што ме загрижува е големината на гумите од 26 инчи. Висок сум 191, и преферирам 28ци).

Секое мислење е добредојдено :)
Овие што си ги набројал, повеќето ги има кај нас, нема потреба од Амазон. Сигурно и поефтино ќе ги купиш во споредба со нивната цена + поштарината и енентуалните давачки. Плус и сигурно ќе најдеш подобар, овие се со најосновна опрема. :)
 

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
Овие што си ги набројал, повеќето ги има кај нас, нема потреба од Амазон. Сигурно и поефтино ќе ги купиш во споредба со нивната цена + поштарината и енентуалните давачки. Плус и сигурно ќе најдеш подобар, овие се со најосновна опрема. :)
Купувањето нема да е од Амазон, едноставно таму ги има со спецификации и повеќе слики. :)

Па не сум јас некој спортист или хипстер за да се фалам рамката ми е таква, вилушката таква, амортизерите онакви, седиштето ми е специјално за газот, итн. итн. итн.
Ми треба велосипед кој ќе издржува околу 20 км дневно (за викенд 80-100 км), по можност да има здрав и силен пренос, и не сакам ревошифт (демек возам мотор).
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Купувањето нема да е од Амазон, едноставно таму ги има со спецификации и повеќе слики. :)

Па не сум јас некој спортист или хипстер за да се фалам рамката ми е таква, вилушката таква, амортизерите онакви, седиштето ми е специјално за газот, итн. итн. итн.
Ми треба велосипед кој ќе издржува околу 20 км дневно (за викенд 80-100 км), по можност да има здрав и силен пренос, и не сакам ревошифт (демек возам мотор).
Баш најде од каде да вадиш спецификации, доста релевантен извор. :) Тоа што бараш (по километражата) ништо од горенаведеното нема да издржи т.е. ќе посетуваш често сервис и баш тоа што наброја дека не сакаш, ептен ќе ти служи. Не дека понуденото нема да врши работа, но 8.000 км годишно е сериозна километража за точак од ниската класа.
Посебно што наведените модели имаат SR Suntour или Promax делови, за низ град се Ок и тука завршува приказната. Колку пари толку музика. И нема врска тоа дали си спортист или хипстер :D (како што рече), сите гледаме за буџетот максимум да извадиме. :)
 
Член од
20 јули 2007
Мислења
52
Поени од реакции
53
Според твој критериум, која е границата за слаби делови ?? И точно, не пиша каков точак возиш. :)
критериумот за послаби делови е точак купен под 2000 евра :), возам specialized, едниот е hardtail другиот full suspension
 
Член од
15 март 2013
Мислења
955
Поени од реакции
620
Купувањето нема да е од Амазон, едноставно таму ги има со спецификации и повеќе слики. :)

Па не сум јас некој спортист или хипстер за да се фалам рамката ми е таква, вилушката таква, амортизерите онакви, седиштето ми е специјално за газот, итн. итн. итн.
Ми треба велосипед кој ќе издржува околу 20 км дневно (за викенд 80-100 км), по можност да има здрав и силен пренос, и не сакам ревошифт (демек возам мотор).
Кој е твојот буџет?Не е до фалење работата со деловите туку со изджливост.Јас ако се прашувам за тоачк кој се вози активно,се под деоре не би ни ставил ништо на велосипед.28ка за 300 евра убава нема.Дуплирај го најмалку буџетот или оди на 26ка.Тие се поевтини т.е за 500 евра би добил како така нешто присаглам.Сум пишал и во еден претходен пост дека 28ките се скапи велосипеди,а има и зашто го оправдуваат.Неспоредливо е чуството да се вози 28ка и 26ка.За на асфалт едноставно едното е формула,другото југо.
Предности 28ката има еден куп,а Сето тоа се плаќа.Едноставно тука важи баш она правилото.Колку ќе платиш толку ќе возиш.И навистина е така.

Конкретно коллку за информација сега братучед зема мерида crossway 20 со 28ка .Велосипедот е со катастрофа опрема т.е ацера и алтус.Го зема 27000 денари.Рачунај дека на овие пари ако возиш толку километри како што викаш ќе дадеш уште едно 300 евра за делови,бидејќи брзо ќе се истроши се од него.Всушност уште сега под гаранција дупи :drk:предниот менувач.Но велосипедот оди и вака одлично и подобро од било која 26ка на пазарот

Ако си со ограничени ресурси оди на некоја половна рамка,па пополека склопувај го точакот.Гледам во линковите си ставил и тркачки велосипеди!Незнам само како мислиш да возиш во град со тврда виљушка.НОу сенс ми е тоа.(n)

Препорачувам 26ка бидејќи за парите се добива повеќе опрема ,но и ќе се врти повеќе на педалите:D
или пак 28ка но исклучиво со појака опрема.ШТо појака тоа подобро.Стави си деоре хт или хтр и батко нема да те боли веќе глава до крајот на животот:cool:!Но под 1200европејски ова не се добива,освен ако некој наркоман не е во криза

трета варијанта.Старине рог.Тие беа со 28ки тркала и челичиште рамка.Уф па тоа како иде.:свиркам:Не сум верувал упм.Пред некој ден возев.Абе овој мојов врска немал.Ебати технологијата ебати.Мана му е што Малку амортизација е лоша али пак затоа врши работа,ако се најде некој саглам.


П.С се надевам дека ќе си земеш точаче и дека ќе добијам едно пиво за постов и советот кој го бев дал.(y)
 
Последно уредено:

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
Фала за целосната информација. Нешто вакво очекував и си го добив. :) Пиво, во моментот само по пошта ако сакаш. :)
Буџетот не ми е дефиниран. Може да дадам 300 евра, 500 евра, 1 000 евра, ама не сакам. Финтата е да најдам ефтино и убаво. :icon_lol::icon_lol: И затоа собирам информации, евентуално ако не го купувам склопен, да си купам различни делови и сам да си го склопам.
Зошто мора да е 28ца.
Висок сум, возам доста брзо, за викенд возам на отворени релации по 40-50 км. Во текот на неделата одам на работа со него (15 км), и ако излезам на пиво, или така да се издувам некогаш возам по 30 км дневно. Реално, немам автомобил, и велосипедот ми е основно превозно средство и во лето и во зима. (Единствен услов е да не врне дожд).

На сегашниот велосипед имам Деоре ХТ и немам никакви проблеми со менувачите. Ама од многу возење ланецот + запчаниците се катастрофа. Од предните запчанаци, само еден работи како што треба (за моја несреќа најмалиот). Другите два испуштаат под мал/среден притисок. Ланецот знам оти е крив/деформиран, од спринтови по угорници, жива среќа што не се скина досега. Не сакам да го расклопувам овој велосипед, туку да му го оставам на татко ми, да се вози бавно и да ужива во 28ца. :)

Тркачки ставам, бидејќи кога возам за викенд, на големите прави и удолници, сегашниот ми е бавен. Едноставно бавен. Имав стар рог, како тркачките едно времо, го сокапав од возење, му кршев педали, кинев ланец, ама одеше како луд. И затоа малку од романтични побуди, би возел нешто слично. :unsure::unsure::unsure:

Велосипед ќе земам бидејќи овој сериозно ми оди на нервите. :)

Уште еднаш фала за советите.
 
Член од
24 април 2014
Мислења
13
Поени од реакции
2
28ka најдобар избор и пиши која цена се тие два.МОже на некој овде ќе му биде од корист предлогот.

Па за 1000 евра и тешко се наоѓаат добри точаци.Напред ако нема фох,сид или минимум реба,да збориме реално ама не е тоа саглам точак
И двата се по околу 350 евра. За 28-ца немам буџет. Моментално ми сугерираат за Фокусот пред Поларот па ќе видам до 5-ти Мај, кој ми е краен рок зададен за купување на нов точак! Очекувам уште мислења од експерти :). Кажав дека ми е за на асфалт-за по кеј;).
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
И двата се по околу 350 евра. За 28-ца немам буџет. Моментално ми сугерираат за Фокусот пред Поларот па ќе видам до 5-ти Мај, кој ми е краен рок зададен за купување на нов точак! Очекувам уште мислења од експерти :). Кажав дека ми е за на асфалт-за по кеј;).
Друже, полоши делови на точак од Фокусот не може да добиеш, подобро земи го Поларот, каде-каде се подобри (делови). И кажи ми, зошто ти сугерираат Фокусот пред Поларот ?? Само дека пишува Фокус на рамката ?? Во што е подобар ?? :)

Овој ли е ??



Еве ти го Поларот :

 
Последно уредено:
Член од
24 април 2014
Мислења
13
Поени од реакции
2
Друже, полоши делови на точак од Фокусот не може да добиеш, подобро земи го Поларот, каде-каде се подобри (делови). И кажи ми, зошто ти сугерираат Фокусот пред Поларот ?? Само дека пишува Фокус на рамката ?? Во што е подобар ?? :)

Овој ли е ??



Еве ти го Поларот :

Да тие се, а за Фокусот као германски точаци немаат големи дефеци на рам, мењач итн.итн. Изгледа ќе треба уште еднаш на лице место да го видам Поларот кај Љупче.
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Да тие се, а за Фокусот као германски точаци немаат големи дефеци на рам, мењач итн.итн. Изгледа ќе треба уште еднаш на лице место да го видам Поларот кај Љупче.
Друже, сега сите рамки од брендовиве се прават во Тајван, само се фарбаат и брендираат во матичните фабрики. Тоа дека е германски, било некогаш. Менувачите се Шимано и на двата, само на Поларот се подобра класа, што значи подобар квалитет. :)
 
Член од
17 февруари 2013
Мислења
233
Поени од реакции
93
И двата се по околу 350 евра. За 28-ца немам буџет. Моментално ми сугерираат за Фокусот пред Поларот па ќе видам до 5-ти Мај, кој ми е краен рок зададен за купување на нов точак! Очекувам уште мислења од експерти :). Кажав дека ми е за на асфалт-за по кеј;).
Фала за целосната информација. Нешто вакво очекував и си го добив. :) Пиво, во моментот само по пошта ако сакаш. :)
Буџетот не ми е дефиниран. Може да дадам 300 евра, 500 евра, 1 000 евра, ама не сакам. Финтата е да најдам ефтино и убаво. :icon_lol::icon_lol: И затоа собирам информации, евентуално ако не го купувам склопен, да си купам различни делови и сам да си го склопам.
Зошто мора да е 28ца.
Висок сум, возам доста брзо, за викенд возам на отворени релации по 40-50 км. Во текот на неделата одам на работа со него (15 км), и ако излезам на пиво, или така да се издувам некогаш возам по 30 км дневно. Реално, немам автомобил, и велосипедот ми е основно превозно средство и во лето и во зима. (Единствен услов е да не врне дожд).

На сегашниот велосипед имам Деоре ХТ и немам никакви проблеми со менувачите. Ама од многу возење ланецот + запчаниците се катастрофа. Од предните запчанаци, само еден работи како што треба (за моја несреќа најмалиот). Другите два испуштаат под мал/среден притисок. Ланецот знам оти е крив/деформиран, од спринтови по угорници, жива среќа што не се скина досега. Не сакам да го расклопувам овој велосипед, туку да му го оставам на татко ми, да се вози бавно и да ужива во 28ца. :)

Тркачки ставам, бидејќи кога возам за викенд, на големите прави и удолници, сегашниот ми е бавен. Едноставно бавен. Имав стар рог, како тркачките едно времо, го сокапав од возење, му кршев педали, кинев ланец, ама одеше како луд. И затоа малку од романтични побуди, би возел нешто слично. :unsure::unsure::unsure:

Велосипед ќе земам бидејќи овој сериозно ми оди на нервите. :)

Уште еднаш фала за советите.
http://www.reklama5.mk/AdDetails?ad=1235770

Еве ви добра понуда.Ако не се лажам за 28ка станува збор.Само не верувам да стои уште,но треба да се покуша
 

Kajgana Shop

На врв Bottom