Општина Аеродром или Град Скопје: Чија е уличката? И, ќе се најде ли херој да ја среди?

Член од
28 март 2006
Мислења
16.442
Поени од реакции
9.620
Генијално решение со шахтава. Од кога ја следам темава, се чудам, не знам зашто 50тина метри им се проблем. Во сепак елитна и средена населба. Претходно имаше слики од 2 октомври и делуваше ок, сега на сликиве изгледа не е.
Па и води и мразеви кога ќе почнат.
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.284
Поени од реакции
28.856
„Елитна и средена населба“ :vozbud:

Додуша, морам да признаам дека и јас се доселив таму затоа што ми се чинеше доста средена, со детски игралишта, паркчиња и така натаму. А и најверојатно беше одредено време :) Сега, се' што сум посетил од јавни површини или е со оштетена урбана опрема (искршени корпи, клупи, реквизити) или со заборавено хортикултурно уредување (исушена трева, дрва, кал, прашина и тн.).
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
3.789
Поени од реакции
5.526
Мислам океј, такви улички се огромен проблем, ги има насекаде во аеродром, посебно во тазе изградените делови.

Во населбата прилично фреквентни улици се во катастрофална состојба, да не зборам за мали улички како таа кај тебе.

Твојот проблем реално засега неколку згради (не дека го релативизирам, да не ме сфатиш погрешно) ама од инфраструктурен план општината на многу повисоко ниво мора да се среди, и секако, да се воспостават правила на игра кои нема да го попречуваат животот на останатите. Бидејќи не се живее од градежни активности. Одамна треба да има мораториум во општинава, ама очигледно тоа ќе стапи на сила се додека сите бараки не се претворат во згради (нови активности се во тек).

Еве раскрсницата кај Блок кафичот. На 100 метри од ОУ Блаже Конески, нити има знаци ко што треба, нит има пешачки. Мислам заебана е улицата не само поради школото во близина и безбедноста на децата, туку и од аспект на возачи (нема скоро никаква сигнализација). Знам карши Блок раскопаа уличка за таа зграда што се праи сеуште, и ископаната дупка ја пополнија верувале или не - СО БЕТОН. Фала богу и тоа скроз аматерски изведено.

Верувам дека комуналните претпријатија не го ни регистрираат тој дел од Аеродром бидејќи (претпоставувам) се свесни дека џабе ќе чистат и средуваат кога веќе наредниот ден тоа се ќе биде пак руинирано од преголемиот обем на градежни активности во целата населба.
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.284
Поени од реакции
28.856
Делот „кај мене“ одамна нема градежни активности и во моментов е „комплетиран“. Освен ако не го шитнат земјиштето на Воената Академија, нема ништо во постоечкиот ДУП кое навестува дека ќе има згради. Единствено има градежни активности од другата страна на булеварот, каде тазе почнаа да градат Golden Art и Mega (Urban Garden). Иако, тие промени во ДУП-от паднаа на Уставен, ама они си цепаат без престан (затоа што им се може).

Инаку, стварно не сум добил до сега впечаток дека сум се преселил во некакво гето на крајот на градот, затоа што не е така. Единствено нешто што оддава таков впечаток е неажурноста на службите (општински и градски). „Мојот проблем“ (ако мислиш на неасфалтираната улица) не засега само неколку згради, туку околу 1.000 станари кои живеат во сите згради во маало :)
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
3.789
Поени од реакции
5.526
Делот „кај мене“ одамна нема градежни активности и во моментов е „комплетиран“. Освен ако не го шитнат земјиштето на Воената Академија, нема ништо во постоечкиот ДУП кое навестува дека ќе има згради. Единствено има градежни активности од другата страна на булеварот, каде тазе почнаа да градат Golden Art и Mega (Urban Garden). Иако, тие промени во ДУП-от паднаа на Уставен, ама они си цепаат без престан (затоа што им се може).

Инаку, стварно не сум добил до сега впечаток дека сум се преселил во некакво гето на крајот на градот, затоа што не е така. Единствено нешто што оддава таков впечаток е неажурноста на службите (општински и градски). „Мојот проблем“ (ако мислиш на неасфалтираната улица) не засега само неколку згради, туку околу 1.000 станари кои живеат во сите згради во маало :)
Не сакав да ме сфатиш дека го релативизирам проблемов.
Муабетот ми е што многу пофреквентни улици се несредени, неасфалтирани (делумно или во целост), крпени, лепени, сечени монтирани и со мал милион дупки.
Проблемот е многу посериозен и од поголеми размери.
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.284
Поени од реакции
28.856
Апдејт: Две недели откако улетаа багерите на Џевахир (појма немам зошто они би копале воопшто, ама ајде...) - улицата уште не е асфалтирана :facepalm::vozbud:

Во меѓувреме, се гледа дека работите мрднаа од мртва точка во населбава:
Прегледај го приврзокот 219633
Апдејт (18.10.2019) :)
18.png
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.442
Поени од реакции
9.620
:pos:, шахтава ...досега Кеопс ќе го реновираа. Се чудим како да го затнам шахтата :pos:
@Acid не го погодив баш ова со моиве спешл термини за населби (зборот елитни) :) ја сметам таа населба сепак пристојна за живеење. Паркови, средени улици (добро освен оваа), кафанчиња, маркети, алтобузи, сепак е ај лошо се изразив елитна (ко Бардовци базените) ама в ред си е за живеење.
Вие што сте таму сигурно ќе забележите многу фалинки со тек на време, па и ќе се кршат реквизити или огради, што е човекова глупост од која не се бега, па можда утре и теренот ќе го натрупаат згради, што знам. Али вака глобално 3-4 пати поминав од Ј Сандански преку В Карангелески, мене ми беше ок, сепак не сум жител од тој крај па се оградувам од детални рецензии :). Сигурно има за доработка (вон контекст на неасфалтираната уличка), но секогаш ќе има.
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.284
Поени од реакции
28.856

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.284
Поени од реакции
28.856
Имаме нов тротоар :vozbud:
trotoar.png
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
1.037
Поени од реакции
2.284
Добро можно ли е волку да се неписмени ? Контејнери за ѓубре ставаат на велосипедски патеки, тротоар патека што води директно во бандера за улично осветлување, прават некаков си зелен покрив на ГТЦ и уште наредниот ден им прокиснува од фонтаната поради непрописно изведена хидро изолација.

Јас не сум од Скопје али исти qрац се и тука, на 2-3 пати санираат водоводни дефекти и после дефектот ни бекатонки враќаат на место ни земја собираат назад таков кратер оставаат на сред улица..
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.284
Поени од реакции
28.856
„Битно е да се работи плански“.

Стварно немам друго објаснување зошто некој би дошол со фул механизација, би нивелирал делче од старата улица и би си заминал - без да се сврти и да погледне каква е состојбата со остатокот од улицата на 2 метри од него.

a6.png

a3.png

a4.png

a5.png
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
11.446
Поени од реакции
7.709
Апдејт: Две недели откако улетаа багерите на Џевахир (појма немам зошто они би копале воопшто, ама ајде...) - улицата уште не е асфалтирана :facepalm::vozbud:

Во меѓувреме, се гледа дека работите мрднаа од мртва точка во населбава:
Прегледај го приврзокот 219633
Ќе нема да се најде јунак и наредни 50 год. да постави една ебена шахта како што треба. Досега немам нидено ниту ЕДНА шахта нивелирана и направена како што треба. Или ќе е пропадната или изгрбавена. Битно се друго иде,па за шахти сме фатени :vozbud:
 
На врв Bottom