Општина Аеродром или Град Скопје: Чија е уличката? И, ќе се најде ли херој да ја среди?

Член од
7 септември 2016
Мислења
4.346
Поени од реакции
5.145
...катализатор за проблеми за кои треба да се решат (се од јавен интерес), а не се решаваат од одговорните јавни личности, (градоначалници, политичари, изведувачи итн):
- медиумска ТВ приказна!
- собирање на потписи од станарите!
индивидуалност и квалитет не ги интересира, се плашат од квантитет и „заштитени мечки“ :D
односно, пожелно во двата случаеви да биде пријавено од Македонец со албанско или ромско потекло! (како што може врата да отвори такви индивидуи кои живеат во населба со Македонци никој не може! една жалба од него вреди како 100 жалби од други граѓани!) :toe:
 
Член од
11 мај 2005
Мислења
16
Поени од реакции
4
Затоа, прво ми беше потребно да знам „чија е уличката“. Ама некако, од објавиве се' уште не сум убеден дека е на Град Скопје. Можеби Васко Карангелески (како што гласи сега) е на Општина Аеродром, ама овој дел ќе се преименува и ќе потпадне под Град Скопје кога ќе се спои со Јане Сандански. Секако, најдобро е барањето да биде упатено до Град Скопје и Општина Аеродром, па ќе видиме според официјалниот одговор.
За потписи од Васко Карангелески 1, пиши ми мене :)
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
33.745
Поени од реакции
26.542
За потписи од Васко Карангелески 1, пиши ми мене :)
До кого ќе ги упатуваме? Или до градот и општината? Мада, собравме околу 100 потписи и за детско игралиште, па децата ни пораснаа дур направат план, за правење план на основниот план...:)
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
33.745
Поени од реакции
26.542
Значи стварно Општина Аеродром е најзелената општина :) И улица 1615 ли не е во нивна ингеренција?
20190731_192915.jpg
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
1.918
Поени од реакции
1.173
До кого ќе ги упатуваме? Или до градот и општината? Мада, собравме околу 100 потписи и за детско игралиште, па децата ни пораснаа дур направат план, за правење план на основниот план...:)
Дефинитивно Општина Аеродром, не се мисли. Со лесно :)
 
Член од
11 мај 2005
Мислења
16
Поени од реакции
4
До кого ќе ги упатуваме? Или до градот и општината? Мада, собравме околу 100 потписи и за детско игралиште, па децата ни пораснаа дур направат план, за правење план на основниот план...:)
За тужба, кај некој кој е одговорен за хоризонталната сигнализација во сообраќајот :) (види слика) го има и екстра бетонот истуран на страна
IMG_2303.jpg
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
33.745
Поени од реакции
26.542
За тужба, кај некој кој е одговорен за хоризонталната сигнализација во сообраќајот :) (види слика) го има и екстра бетонот истуран на страна
Прегледај го приврзокот 214275
Може да ја искористам сликава за да ја објавам на Facebook и да ги тагирам Општина и Град Скопје? :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
78.416
Поени од реакции
165.965
Сликана во целост ја опишува РСМ како земја.
 
Член од
11 мај 2005
Мислења
16
Поени од реакции
4
Може да ја искористам сликава за да ја објавам на Facebook и да ги тагирам Општина и Град Скопје? :)
да да, вечер и од другата страна ќе ти сликнам, таму дури има и знак, вертикален, за вртење во десно.
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
33.745
Поени од реакции
26.542
Follow up на темава:

Како што можеби знаете (пошто сигурно ви бев напорен), неодамна почнав интензивно да ги охрабрувам Општина Аеродром да го решат проблемот со една уличка на која и фалеа 25 метри асфалт, а секојдневно по неа поминуваа (ги кршеа колите) еден куп соседи. Два ипол месеци, 5 Facebook постови, 20-тина коментари на нивниот фан пејџ и една тема на Кајгана форум подоцна - улицата добива асфалт како што доликува, ние сме среќни што нема да возиме по нива, а Општина Аеродром и Град Скопје докажуваат дека знаат да ги послушаат и реализираат барањата. Дури и оние неформалните, како ова.

За крај, честитки за членот на тимот кој успеал да каже „Абе, има еден што трола цело време, дај да ја средиме улицава“ и честитки за истрајноста на Facebook администраторите кои не паднаа во искушение да ме банираат (y)
71727123_2433423946745603_3266832402571329536_o.jpg
 
Последно уредено:

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
33.745
Поени од реакции
26.542
Апдејт: Две недели откако улетаа багерите на Џевахир (појма немам зошто они би копале воопшто, ама ајде...) - улицата уште не е асфалтирана :facepalm::vozbud:

Во меѓувреме, се гледа дека работите мрднаа од мртва точка во населбава:
aerodrom.png
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
1.918
Поени од реакции
1.173
Апдејт: Две недели откако улетаа багерите на Џевахир (појма немам зошто они би копале воопшто, ама ајде...) - улицата уште не е асфалтирана :facepalm::vozbud:

Во меѓувреме, се гледа дека работите мрднаа од мртва точка во населбава:
Се знае чива е шахтата? Секоја шахта си ја средува самиот оператор, ниту градот ниту општината смеат да чачкаат поради можност за оштетување на инсталациите. Веројатно никој не ги известил за санација.
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
33.745
Поени од реакции
26.542
Се знае чива е шахтата? Секоја шахта си ја средува самиот оператор, ниту градот ниту општината смеат да чачкаат поради можност за оштетување на инсталациите. Веројатно никој не ги известил за санација.
Оди снајди се и кажи ми чија е, се гледа дека си упатена :)
shahta.png

Мене стварно не ми е јасно што СМЕАТ да чачкаат овие од Општина или - на што се сведе нивната работа?
На издавање на дозволи за нови згради? На промени во ДУП, кои после паѓаат на уставен?
Не смеат да асфалтираат уличка, не смеат да искосат трева, не смеат да наводнуваат дрвја, не смеат да чепнат шахта...

Не смеат ли да казнат некого затоа што шахтата претставува опасност за граѓаните?
72412450_10220848460310426_5331120515413180416_o.jpg

Не смеат да казнат некого затоа што загадува и растура бетон каде ќе стигне?
5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

Стварно сум збунет и веќе не знам што смеат, а што не смеат. Ама знам што можат.
МОЖАТ ДА СЕ ЕБАТ У ГЗ, затоа што ова го нема ни во најзабутаните земји чие име не можеме ни да го изговориме.
 
Последно уредено:
Член од
15 јануари 2008
Мислења
1.918
Поени од реакции
1.173
Не се нервирај, ќе го лоцираме операторот :)
Шахта е приватен имот ако е на јавна територија. За инсталациите се плаќа надомест во Град Скопје (по м). Обично праќаат известување Улици и патишта да се направи проверката ама изгледа имаат пропуст.
Регуларно за било каква повреда заради оштетена шахта може да се бара надомест од Град Скопје и баш затоа се релативно исполнителни и се јавуваат :)
 
На врв Bottom